ویروس سیاه داعش

ویروس سیاه داعش

داعش daesh

وقتی که نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۹ ابوبکر البغدادی رو به اتهام عضویت در بعضی گروه های افراطی در عراق به زندان امنیتی بوکا در بغداد منتقل کردن، هیچ گاه تصور نمی کردن چند سال بعد همین زندانی، رهبری گروه تروریستی رو به عهده بگیره که خودشون اون رو خطرناک ترین و پولدار ترین گروه تروریستی در جهان بنامند. طی چند سال گذشته، داعش با پشتیبانی مالی و تسلیحاتی بعضی کشورای منطقه علاوه بر کنترل بعضی مناطق در عراق و سوریه، زیرشاخه ها و به بیان خودشون ولایت های زیادی در دیگر نقاط جهان ایجاد و این وسط، تعدادی از گروه های تروریستی هم با اونا بیعت کرده ان.

این گروه تروریستی که هسته ابتدایی اون، مربوط به گروه تروریستی دولت اسلامی در عراقه، بیشتر از یه ساله استان نینوا و مرکز اون، شهر موصل رو به عنوان محل اصلی فعالیتای خود در عراق تبدیل کردن. استان الانبار و شهر فلوجه هم از دیگر مناطق تحتِ کنترل اوناس که طی یه ماه گذشته نیروهای ارتش و بسیج مردمی در حال آزادسازی بعضی مناطق اون هستن.

در سوریه هم تروریستای داعش کنترل کامل شهر رقه در شمال این کشور رو در دست دارن و این شهر رو به مرکز خلافت خود تبدیل کردن. مناطقی از استان دیرالزور در شمال شرقی و شرق سوریه، مناطق دور و بر شهر حلب و حمص و شهر تاریخی پالمیرا ازجمله مناطقیه که داعشیا تحتِ کنترل دارن. کارشناسان و تحلیل کنندگان می گن که یکی از تفاوتای داعش با دیگه گروه های تروریستی، تمایل اونا واسه گستراندن دامنه خلافت خود در دیگه کشورهاست. این در حالیه که گروه هایی مثل طالبان، محدود در مرزهای یه کشور بود و به دنبال عضوگیری و تاسیس خلافت در دیگه کشورها نبود. در ادامه زیرشاخهایی از داعش معرفی می شه که طی چند سال گذشته در دیگه مناطق به وجود اومده یا با داعش اعلام بیعت کردن.

ولایت سینا در مصر

ژانویه ۲۰۱۱ و با شروع اعتراضایی که به سقوط حکومت حسنی مبارک در مصر منجر شد، گروهی با عنوان انصار بیت المقدس در استان شمالی سینا شروع به فعالیت کرد که خود رو گروهی تحت تاثیر القاعده معرفی کرد. حملات این گروه به اهداف اسرائیلیا، باعث شد اونا سریع شناخته شن. اولین حمله اونا جولای ۲۰۱۲ بود که خطوط انتقال گاز به اسرائیل و اردن رو منفجر کردن. یه ماه بعد این گروه مبادرت به شلیک موشک به منطقه ایلات در اراضی اشغالی کرد.

اتفاقات داخلی مصر و کودتای نظامیان علیه محمد مرسی و برکناری اون از قدرت در سال ۲۰۱۳ موجب شد، گروه انصار بیت المقدس هم سیاست خود رو تغییر داده، از اون زمان به بعد حملاتی علیه ارتش و نیروهای پلیس مصر انجام بده. پس از اون بود که این گروه مبادرت به ترور، گردن زدن و انفجارهای انتحاری کرد. اولین عملیات اونا ترور محمد ابراهیم، وزیر کشور مصر بود که خودروی حامل ایشون رو منفجر کردن.

حمله به نیروهای امنیتی مصر در جنوب سینا، حمله به مقر نیروهای پلیس در قاهره، ویرانی یه بالگرد نظامی در منطقه سینا و کشته شدن پنج سرباز مصری، حملاتی علیه گردشگران خارجی در مرزهای مصر و گردن زدن پنج نیروی نظامی از جمله کارایی بود که انصار بیت المقدس انجام دادن. ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ بود که در آخر اعضای این گروه با ابوبکر البغدادی، رهبر داعش اعلام بیعت و پس از اون نام ولایت سینا رو واسه خود انتخاب کردن. پس از اعلام بیعت با داعش، شدت حملات اونا گسترده تر شد طوریکه در یکی از حملات در اول سال جاری میلادی، بیشتر از ۳۰ سرباز مصری رو کشتند.

حال حضور داعش در منطقه شمالی سینا و اقدامات تروریستی اونا، به یکی از چالشای جدی دولت مصر تبدیل شده و با وجود اعلام شرایط اضطراری در این منطقه، تروریستا بازم به حملات خود علیه نیروهای دولتی ادامه میدن.

ولایتای زیاد داعش در یمن

با گسترش فعالیت داعش در مناطق جور واجور، توجه بعضی گروه های تروریستی در یمن هم به اونا جلب شد. گروه مجاهدی الیمن از گروه های وابسته به القاعده اوایل سال جاری میلادی با ارسال بیانیه ای با ابوبکر البغدادی، خلیفه خود خونده داعش بیعت کرد.

بعد در ماه فوریه و همزمان با درگیری نیروهای انصارالله با اعضای القاعده در شبه جزیره عرب، داعش رسما حضور خود رو در یمن اعلام کرد. این گروه با منتشر کردن اعلامیه هایی که نام دولت اسلامی ـ ولایت لحج بر بالای اون درج شده بود، علیه جنبش انصارالله یمن اعلام جنگ کرد. در این بیانیه از اهل سنت خواسته شد به داعش یمن اعتماد کنن و از نزدیک شدن به مقره ها و مراکز تجمع و مشورت انصارالله دوری کنن، چون قراره این مقره ها هدف قرار گیرند. پس از گذشت چند ساعت از منتشر کردن این بیانیه، تعدادی از افراد مسلح نقابدار در خیابونای الحوطه که نیروهای انصارالله در اون حضور نداشتن، جولان دادن و ورود داعش به یمن رو اعلام کردن.

شروع حملات متجاوزانه جنگندهای سعودی به مناطق جور واجور یمن، باعث تقویت داعش و گروه های وابسته به القاعده در یمن شد. مثل دیگه مناطق، تروریستای داعش در بیشتر حملات خود شیعیان رو مورد حملات خود قرار دادن. شاخص ترین این حملات ماه مارس اتفاق افتاد که انفجار در دو مسجد شیعیان در صنعا، پایتخت یمن شهادت بیشتر از ۱۰۰ نمازگزار رو رقم زد. با گذشت زمان، داعش حملات خود رو در استانای جور واجور یمن گسترش داد و در بیشتر مناطق از تشکیل ولایات منتسب به این گروه تروریستی در یمن خبر داد؛ ولایت حضرموت، ولایت صنعا و ولایت شبوا از جمله مناطقی هستن که داعش حضور خود رو در اونا اعلام کرد.

ولایت برقه در لیبی

پس از سرنگونی رژیم قذافی در لیبی، گروه های مختلفی که در کنار همدیگه، رژیم دیکتاتوری رو سرنگون کرده بودن واسه قدرت بیشتر شروع به درگیری کردن. شهر درنه در شرق لیبی از جمله شهرهایی بود که این درگیریها رو تجربه کرد. بنا به گفته کارشناسان، بی قانونی پس از سقوط قذافی، ایجاد کننده حضور فعال زیاده روی گرایان در این شهر شد.

با شروع درگیری سوریه، صدها نفر از شبه نظامیان این شهر راهی سوریه شدن؛ بعضی از اونا به رده های ارشدی از داعش رسیدن و بعضی به لیبی برگشتن. اینطوری، شبه نظامیگری در بخشایی از لیبی شدت بیشتری به خود گرفت. تا سال ۲۰۱۲، درنه از کنترل دولت طرابلس خارج شده بود و در اختیار تعدادی از گروه های افراطی مسلح بود که زیر شاخه ها و دستورالعملای جداگونه ای داشتن. ماه آگوست سال گذشته یکی از گروه های قوی در این شهر با عنوان شورای جوانان اسلامی، اعدامای وحشیانه ای رو تو یه ورزشگاه فوتبال انجام دادن. این اقدام محکومیتای بین المللی زیادی رو به همراه داشت.

ماه اکتبر ۲۰۱۴ مشخص شد تعدادی از اعضای این شورا با داعش و ابوبکر البغدادی، اعلام بیعت کردن. اونا نام برقه رو واسه ولایت خود انتخاب کردن که بخشی از شرق لیبیه. ترور، آدم ربایی و مجموعه حملات انتحاری از جمله اقدامات این گروه ها در نقاط جور واجور لیبی بوده. این وسط، بعضی سیاستمداران کشته و بعضی هم واسه حفظ مقام خود ترسانده شدن. ماه نوامبر، جسد بدون سر سه فعال مدنی در حاشیه درنه پیدا شد.

براساس گزارشای معتبر، داعش به بزرگ ترین و قدرتمندترین بازیگر درنه تبدیل شده. بعضی کارشناسان می گن که شهر درنه در این روزا بسیار به شهر رقه (مرکز خلاف داعش در سوریه) مثل شده. بریدن سر گروگانای مصری در لیبی، حمله به یه هتل پنج ستاره در طرابلس با ۱۰ کشته و حمله به ایست بازرسی ارتش در جنوب این کشور با کشتن ۱۴ سرباز از جمله کارائیه که داعش در سال جدید میلادی مسئولیت اونا رو بردوش گرفته. با اینکه داعش طی چند ماه گذشته متحمل شکسته هایی از نیروهای ارتش در بعضی مناطق لیبی شده، اما به باور خیلی نابود کردن این گروه تروریستی در لیبی با وجود اختلافات داخلی این کشور راه سختی پیش رو داره.

ولایت خراسان در افغانستان و پاکستان

بحث حضور داعش در افغانستان پس از اون پررنگ شد که این گروه تروریستی دامنه خلافت خود خونده اش رو گسترش داد و از تشکیل ولایت خراسان صحبت کرد؛ ولایتی که مناطقی از افغانستان و پاکستان بخشی از اون هستش. این گروه با استخدام یکی از رهبران قبلی طالبان که قبلا در گوانتانامو بود، تونست پیشرویایی در استان جنوبی هلمند داشته باشه. پس از کشته شدن این فرد بر اثر حملات پهپادی، تصور می شد این اقدامات متوقف شده، اما این جور نبود.

چند ماه پیش ویدئویی پخش شد که شامل اعلام بیعت شبه نظامیان افغان و پاکستانی با داعش بود. مقامات وزارت کشور افغانستان حضور داعش رو رد کرده و به مردم گفته بودن تحت اثر تبلیغات قرار نگیرند؛ اما چند ماه پیش مقامات وزارت دفاع، حضور این گروه در بعضی مناطق افغانستان ازجمله غزنی، فراه و هلمند رو قبول کردن و گفتن حضور داعش در بعضی نقاط کشور مایه نگرانیه.

سرمایه و لوازم فراوون در مقایسه با طالبان و القاعده موجب شد نیروهای شبه نظامی به داعش ملحق شن. داعش حتی با تقویت نیروها حملاتی رو علیه مواضع طالبان انجام داد که نمونه ای از اون به ماه گذشته میلادی برمیگرده که اعضای داعش سر ۱۰ نفر از اعضای طالبان رو بریدند. غیر از حمله به دیگر گروه های شبه نظامی، داعش حملات دیگری هم در افغانستان انجام داده. مشخص ترین اون در ماه آوریل بود که یه عامل انتحاری خود رو در جلال آباد منفجر کرد و مرگ ده ها نفر رو رقم زد. با در نظر گرفتن اعلام خبر مرگ ملا عمر، رهبر طالبان و بروز اختلافات در میان اعضای ارشد این گروه، تحلیل کنندگان می گن داعش این فرصتو از دست نداده و به خاطر قدرت گیری بیشتر خود استفاده می کنه.

ولایت غرب آفریقا در نیجریه

از اواسط سال ۲۰۱۴ بود که اقدامات تروریستی گروه بوکوحرام از جمله دزدیدن دختران و انجام عملیات انتحاری علیه نیروهای ارتش در نیجریه شدت بیشتری گرفت. این اتفاقات با گسترش دامنه فعالیتای داعش در کشورای جور واجور همزمان شده بود. بسیاری منتظر بودن بوکوحرام با داعش اعلام بیعت و پیوند کنه.

در آخر، اوایل ماه مارس سال ۲۰۱۵، ابوبکر شیکاو، رهبر بوکوحرام در ویدئویی که در حساب توئیتری این گروه منتشر شد، با ابوبکر البغدادی اعلام بیعت کرد. در عکس العمل ابو محمد العدنانی، یکی از رهبران ارشد داعش از این موضوع استقبال کرد و از گسترش دامنه داعش تا غرب آفریقا صحبت کرد. پس از اون بود که رسانه های نوشتاری و مجازی داعش از بوکوحرام به عنوان ولایت غرب آفریقا نام بردن. بعضی کارشناسان می گن که اعضای بوکوحرام بیشتر واسه دریافت کمک مالی و تجهیزاتی داعش با این گروه اعلام بیعت کردن. به هر حال پس از بیعت شیکاو با ابوبکر البغدادی، رسانه ها از گسترش و شدت گرفتن درگیری و انفجار در مناطق جور واجور نیجریه بوسیله بوکوحرام گزارش دادن.

ولایت الجزایر

الجزایر دیگه کشوری بود که از وسعت قلمرو داعش در امان نمونه. اوایل ماه سپتامبر سال گذشته میلادی بود که گروهی از تروریستای جدا شده از القاعده، شعبه داعش رو در الجزایر ایجاد و با ابوبکر البغدادی بیعت کردن. به گزارش منابع خبری، بیشتر اعضای این گروه از کشورای مغرب اسلامی به الجزایر اومده ان.

نام تشکل جدا شده از القاعده جند الخلافهه و رهبری اون رو خالد ابی سلیمان بردوش داره. ایشون در همون زمان، با ارسال بیانیه ای وفاداری کامل خود رو به البغدادی و اطاعت بی چون و به چه دلیل از فرمون ایشون اعلام کرد.

گزارش رسانه های جور واجور نشون میده، ایالت البویره که منطقه ای قبیله نشینه، به خاستگاه فعالیت داعش و دیگه گروه های تروریستی در این کشور تبدیل شده و تروریستا از این ایالت به دیگر مناطق الجزایر در غرب و شمال نفوذ می کنن. ارتش الجزایر هم واسه مقابله با اونا دست به چند عملیات زدن که در یکی از اونا نیروهای الجزایری بیشتر از ۱۲ مخفیگاه گروه های تروریستی وابسته به داعش رو در نزدیک ایالتای البویره (۱۲۰ کیلومتری شرق پایتخت) و برج بوعریریج (۲۵۰ کیلومتری شرق پایتخت) ویرون کردن.

ولایت قفقاز شمالی

وقتی به گزارشای مربوط به اعضای خارجی داعش نگاهی میندازیم، میفهمیم نیروهای چچنی و آدمایی که از منطقه قفقاز شمالی به سوریه و عراق رفته ان، نقش پر رنگی در این سازمان تروریستی دارن. بنا به گزارشای موجود، تا الان نزدیک به یکهزار نفر از جوانان این منطقه به عضویت داعش درآمده ان.

از همون زمان این نگرانی وجود داشت که رهبران امارت قفقاز (شاخه القاعده در چچن و داغستان) با رهبری داعش اعلام بیعت کنن. در آخر اوایل سال ۲۰۱۵ رهبران امارت قفقاز جدایی خود رو از شبکه القاعده و بیعت با ابوبکر البغدادی اعلام کردن. این گروه در بیانیه ای اعلام کرد: همه جنگجویان قفقاز از ولایتای چچن، داغستان، اینگوش و کاباردینو ـ بالکاری در این تصمیم متحد هستن و در این مورد اختلاف نظر ندارن. در مقابل ابومحمد العدنانی، سخنگوی داعش ضمن استقبال از این موضوع، در نواری صوتی به سربازان داعش در قفقاز شادباش گفت و اعلام کرد، ابوبکر البغدادی بیعت اونا رو قبول کرد و شیخ ابو محمد القدری رو به عنوان والی ولایت قفقاز شمالی منصوب کرد. اون هم اینکه از دیگر گروه های شبه نظامی در این منطقه خواست، از دستورات القدیری پیروی کنن.

نقشه شوم واسه دیگه مناطق

علاوه بر مناطق یاد شده تروریستای داعش در ماهنامه تخصصی خود، دابق نام دیگه کشورها و مناطقی رو اعلام کردن که گروه های افراطی حاضر در اونجا با ابوبکر البغدادی اعلام بیعت کردن. ترکستان شرقی (در استان سین کیانگ در چین)، فیلیپین، اندونزی، آلبانی و جمهوری مقدونیه از دیگر مناطقیه که داعش ادعا می کنه پشتیبانی شبه نظامیان اونجا رو به همراه داره.

حضور در بوسنی

از زمان شروع پدیده مهاجرت شهروندان کشورای اروپایی به سوریه و عراق و پیوستن اونا به داعش، بوسنی همیشه به عنوان یکی از اهداف اصلی تروریستا واسه یارگیری معرفی می شد. انتشار چند ویدیو مربوط به استخدام جوانان بوسنیایی هم این مطلب رو تائید کرد. طبق گزارشای رسمی طی دو سال و نیم گذشته حدود ۲۰۰ نفر از شهروندان این کشور واسه پیوستن به داعش به سوریه و عراق رفته ان، اما حدود یه ماه پیش گزارشی منتشر شد که از توجه جدی داعش به این کشور پرده برداشت. در گزارشی که روزنامه انگلیسی دیلی میل اون رو منتشر کرد، مقر داعش در دهاتی دیدنی در بوسنی کشف شد که ساکنان اون آماده پاسخگویی به فراخوان داعشیا هستن.

روستای اوشوه از توابع ماگلای در بوسنی و هرزگوین واقعه و داعشیا زمینای اون رو خریدن. سرویسای امنیتی فکر می کنند این ناحیه واسه آموزش تروریستا به کار برده می شه. نیروهای امنیتی بعد از اون که پلیس فهمید ساکنان یه روستای کوهستانی نزدیک این ناحیه از پرچم داعش استفاده می کنن،به محل حمله کردن و از مقر داعشیا در روستای اوشوه باخبر شدن. به گزارش این روزنامه، دست کم ۱۲ تروریست در روستای اوشوه آموزش دیدن و در ماه های گذشته به سوریه سفر کردن. دیلی میل گزارش داده جوانان ساکن این ناحیه با آغوش باز ایده های وهابیت رو پذیرفته و یه کارشناس تروریسم به ساندی میرور گفته بود کسی از ساکنان این منطقه نیس که آماده پذیرش فراخوان داعشیا نباشه.

فریب داعشیا با مانکن!+عکس

جوآنا پالانی؛ دختری که داعش واسه سرش جایزه گذاشت+عکس

جام جم آنلاین داعش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*