پایان نامه اثبات عسر و حرج، امور موضوعی

دانلود پایان نامه

  • ضرب و زخم یا فحاشی یا هرگونه سوءِرفتار دائمی زوج که عرفا با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشه؛
  • ابتلای شوهر به مریضیای صعب العلاج روانی یا مسری یا هر آسیب ی صعب العلاج دیگر که زندگی مشترک رو پریشون کنه مثل مریضی سارس یا ایدز.
  • اثبات عسر و حرج

    نکته مهمی که واسه خواسته طلاق به دلیل ی عسر و حرج باید به یاد داشته باشیم، اثبات مصادیق عسر و حرج و گرفتن اون در دادگاه تا قاضی رو واسه ارسال حکم طلاق به دلیل عسر و حرج مجاب کنیم مثلا اثبات «ترک انفاق» که موجب تنگدستی و قرار گرفتن زن در وضعیت عسر و حرج می‫شه،با دلایل ی زیاد (حکم قطعی مبنی بر زور بر تأدیه ی نفقه، حکم قطعی کیفری مبنی بر ترک انفاق به وسیله زوج به دلیل ماده ۵۳ قانون حمایت از خونواده) امکان پذیره. یا در مورد موضوع عسر و حرج به دلیل ی اعتیاد همسر که در بند دیگری اشاره شده، اگه در این رابطه حکمی مبنی بر محکومیت زوج صادر یا پرونده ی قضایی مطرح باشه یا دلیل به سوابق بستری شدن زوج در کمپای ترک اعتیاد، همه این سوابق دلایل‫ای واسه اثبات عسر و حرج به خاطر اعتیاد هستش. در مورد اثبات عسر و حرج به دلیل ی سوءِرفتار زوج، سوابق شکایت از زوج به وسیله زوجه یا احکام ارسال شده در این مورد گرفتن عسر و حرج به وسیله دادگاه سهل تر هستش. چون برعهده ی مدعی (زوجه) است تا با تمسک بر دلایل ی اثبات دعوی به اثبات امور موضوعی بده و بتونه عسر و حرج خود رو در دادگاه ثابت کنه و در این بین وجود احکام قضایی و کیفری راه رو واسه اثبات عسر و حرج هموارتر می‫کنه.

    در آخر باید اضافه کنیم که در طلاق به دلیل عسر و حرج لازم نیس که پول یا مبلغی از طرف زن به مرد پرداخت شه (طلاق زن به دلیل ی کراهت از شوهر با دادن مبلغی پول، طلاق خلع نام داره) و این طلاق یعنی طلاق به دلیل ی عسر و حرج از طرف مرد قابل مراجعه نیس.

    تهیه شده در: chetor.com