پایان نامه ارزش طول عمر مشتری/:نتایج کیفیت ارتباط با مشتری

پایان نامه ارزش طول عمر مشتری/:نتایج کیفیت ارتباط با مشتری

نتایج حاصل از کیفیت ارتباط با مشتری

كيفيت ارتباط با مشتري در واقع توصيف كننده عمق رابطه­اي است كه نتيجه آن رضايت، وفاداري، گفته‌هاي شفاهي مثبت، همكاري (هم افزايي)، رشد فروش و حفظ مشتري می‌باشد (جونز و سیم[1] 2007). در اين بخش از تحقيق مطابق با مدل مفهومي، وردگو و وراپرمال سه عامل زير را به عنوان ساختار نتايج حاصل از كيفيت ارتباط با مشتري ارائه شده مورد بررسي قرار گرفته كه اين عوامل عبارتند از:

2-3-3-1- ميزان خريد[2]

اولين پيامد ارتقاء كيفيت ارتباط با مشتري، ميزان خريد مشتري است، مشتريان راضي به سمت عرضه‌كنندگان تمايل پيدا مي كنند زيرا مصرف كنندگان پول‌هايشان را جايي خرج مي‌كنند كه رضايتمندي كامل از آن حاصل كنند (هنینگ و کلی[3] 1997). ايجاد وفاداري در مشتري يك متغير كليدي براي حفظ مشتري است زيرا مشتريان وفادار حساسييت كمتري نسبت به قيمت دارند (هنینگ و کلی 1997). در همين زمان، مشتري راضي تمايل بيشتري نبست به ديگر مشتريان براي بيشتر خرج كردن دارد و خريدهايشان را با مقادير و حجم بيشتر بيشتر تكرار مي­كنند (بالدینگر و رابینسون[4] 1996).

2-3-3-2- ارتباط مستمر

دومين پيامد ارتقاء كيفيت ارتباط، داشتن ارتباط مستمر با مشتري مي­باشد، يا به عبارت ديگر تمايل دو طرف به ادامه همكاري طولاني مدت يا موافقتنامه[5] همكاري براي مدت نامحدد[6] در آينده آنچه حائز اهميت است آن است كه سازمان قادر باشد مشتريان دائم براي خود ايجاد نموده و با درك تمايلات آنها در صدد تأمين رضايت­مندي آن‌ها باشد زيرا نارضايتي هر مشتري برابر است با از دست دادن منافع و فرصت‌هايي كه يك مشتري در طول عمر خود براي سازمان ايجاد مي‌كند. ايجاد رابطه مستمر با مشتري به عنوان اصلي‌ترين و اساسي­ترين منبع كسب سود و بقاي سازمان است (لی و کاون 2005). توانايي ارائه دهنده خدمات باعث ايجاد رضايت، اعتماد و تمايل مشتريان به برقراري و حفظ رابطه با عرضه­كننده مي­شود براي مدت طولاني است كه اين استمرار رابطه از ارتقاء[7] سطح كيفي ارتباطات حاصل مي­شود (هنینگ و کلی 2002).

2-3-3-3- گفته­هاي شفاهي (گفته­هاي مردم كوچه و بازار) [8]

سرانجام گفته­هاي (توصيه­هاي) مردم كوچه و بازار نيز يكي از نتايج برقراري ارتباط با كيفيت با مشتريان مي­باشد. گفته­هاي شفاهي اشاره دارد به ارتباطات غيررسمي[9] كه ديگر مصرف كنندگان را به داشتن يا مصرف[10] كالا و خدمات خاص هدايت مي­كند. گفته­هاي شفاهي بر اهميت خاص توانايي در تأثیرگذاري بر ديگر مصرف كنندگان اعتقاد دارد زيرا توصيه­كنندگان از ارتباطي كه بر پايه بازاريابي[11] دارد كمتر طرفداري مي­كند. گفته­هاي شفاهي به عنوان يكي از بزرگترين منابع تأثیرگذار بر انتقال اطلاعات از ابتداي نظام اجتماعي انساني تشخيص داده شده است (مکینتاش[12] 2007).
يك جنبه منحصر به فرد از تأثیر گفته­هاي شفاهي كه آن را از تأثیرات بازاريابي سنتي متمايز مي­سازد آثار مكانيسم بازخورد مثبت آن بين گفته­هاي شفاهي و فروش محصولات مي­باشد. مكانيسم بازخورد مثبت نشان مي­دهد كه گفته­هاي شفاهي مصرف كننده را به خريد مجبور نمي­كند ولي حاصل و نتيجه آن در فروش خرده فروشان نمايان هست (گادس و مایزلین[13] 2004). مطالعه انجام شده، اهميت روابط را در شركت‌هاي خدماتي در سطح فردي و سازمان مورد آزمون قرار مي­دهد. در اين مطالعه، كاركنان مشتري­گرا و متخصص را مرجع كليدي براي كيفيت ارتباط در نظر مي‌گيرد و به رضايت بيشتري رهنمود مي­كند، رضايت از خدمات ارائه شده توسط شركت باعث به وجود آمدن پيامد، گفته­هاي شفاهي در رابطه با شركت مي­شود. در كانالهاي ارتباطي گفته­هاي شفاهي مؤثرترين كانال مي­باشد كه در شكل­گيري­ها نگرش‌ها، تصميم­گيري خريد و كاهش ريسك ناشي از تصميمات خريد بسيار مؤثر است. با توجه به رقابت شديد در بخشهاي مختلف داشتن ارتباطات قوي و با كيفيت با مشتريان و جلب اعتماد آنها منجر به گفته‌هاي شفاهي مثبت نسبت به شركت مي­شود رضايت و وفاداري[14] مشتري نيز نقش مهمي را در گفته­هاي شفاهي مردم كوچه و بازار ايفا مي­كند. مشترياني كه از اظهارات مثبت در مورد كالا و خدمات ارائه مي­دهند به احتمال زياد خودشان از جمله مشتريان وفادار خواهند شد و دائما خريدهايشان را از شركت تكرار مي‌كنند و اين رضايتمندي و اعتماد به عرضه­كننده روابط را دائمي‌كرده و باعث توصيه­هاي خريد به ديگران مي­شود (انیو و لی[15] 2000).
[1] Jones and Sim
[2] Shares of purchases
[3] Hennig-Thurau and Klee
[4] Baldinger and Rubinson
[5] Agreement
[6] Namhdd term
[7] Promotion
[8] Word of muth
[9] Informal communication
[10] Usage
[11] Marketing based
[12] Macintosh
[13] Godes and Mayzlin
[14] Loyalty
[15] Ennew and Li
لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:
بررسی ارتباط بین مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، کیفیت رابطه (RQ) و ارزش طول عمر مشتری (CLV) از دیدگاه مشتری در صنعت هتل‌داری در شهر ایلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*