پایان نامه ارزیابی عملکرد HSE/آلودگي صوتی

پایان نامه ارزیابی عملکرد HSE/آلودگي صوتی

آلودگي صوتی
صوت عبارت است از امواج طولي كه از ارتعاش سريع اجسام و مواد اعم از جامد، مايع و گاز توليد مي‏شود. واحد اندازه گيري صوت “دسي بل” با علامت اختصاری db است.
آلودگي صوتی (سر و صدا) عبارت است از نقطه نظر روانشناسي سر و صدا عبارت است از يك صوت نامطلوب و ناخوشايند و از نظر علمي سر و صدا مخلوطي از صوت‌هاي مختلف با طول موج‏ها و شدت‏هاي  متفاوت كه تركيب مشخص و معيني نداشته و براي انسان و سایر موجودات ناخوشايند است  .
حد مجاز 8 ساعته سروصدا در محیط‌های کاری 85 دسی بل است. حد مجاز ايجاد سروصدا از نظر زيست محيطي نيز در مناطق مسكوني در رور 55 دسی بل و در شب 50 دسی بل مي باشد. بنابراين شدت صوت از محوطه پروژه نبايد بيش از اين مقادير به گوش برسد.
منابع ایجاد آلودگي صوتي عبارتند از:

  • منابع متحرك، شامل؛ حمل و نقل عمومي، خودروهاي سواري، موتورسيكلت‏ها، حمل ونقل هوايي، حمل و نقل دريايي، حمل ونقل زميني(مترو) و . . .
  • منابع ثابت، شامل؛ نيروگاه‌ها، پالايشگاه‏ها، كارخانه‏ها، كارگاه‏ها، فرودگاه‏ها، پايانه‏هاي حمل و نقل، توقفگاه‏هاي دائمي و تعميرگاه‏هاي وسائط نقليه، بندرها، ميادين تير، ژنراتورها، موتورهاي توليد برق و . . .

اثرات آلودگی صوتی بر انسان، گیاهان، جانداران و اجسام را می‌توان به شرح ذیل بررسی و بیان نمود.

  • اثر بر روی انسان

از دست دادن قدرت شنوایی ساده‏ترین و محسوس‏ترین اثر سر و صدا  بر انسان است. صدای مداوم و حتی غوغای غیرآزاردهنده نیز برای انسان مضر است و حساسیت گوش را نسبت به انواع صداها تقلیل می‏دهد. شنیدن صدایی با صوت 100 دسی‏بل به مدت 10 دقیقه نیاز به استراحتی به مدت 20 دقیقه در محیطی کاملاً آرام دارد تا اثر آن را جبران نماید. بیماری‌ها و عوارض ناشی از آلودگی  صوتی بیشتر از نوع عصبی می‏باشد. اثرات غیر مستقیم سر و صدا بر روی انسان عبارتند از:
1- تحریک‏پذیری شدید
2- خستگی روحی وجسمی
3- گرفتگی عضلانی و تحريك ماهيچه‌اي
4- شوک عصبی
6- مالیخولیا
7- ترس و اضطراب و تپش قلب
8- آلرژی
9- ضعف قوه بینایی و اتساع مردمك چشم
10- از دست‏دادن تعادل بدنی.
11- انقباض رگ‏ها (تنگ شدن رگهاي خوني)
12- کاهش درجه حرارت بدن
13- ترشح و تحرك معده وروده ها
14- ترشح هورمون از تيروئيد و هورمون آدرنالين

  • اثرات آلودگی صوتی بر روی گیاهان و جانوران

آلودگی صوتی و سروصدای زیاد باعث کاهش رشد گیاهان می شود. آزمایشات بر روی حیوانات نیز نشان داده است که صداهایی با شدت 160تا 150 دسی‌بل برای بعضی حیوانات کشنده و مرگبار است. این حیوانات قبل از مرگ به تشنجات موضعی، فلج و رعشه دچار می‌گردند. مهاجرت بی‏موقع حیات‏وحش و پرندگان، کاهش شیر در حیوانات شیرده، پرخاشگری، کوتاه‏شدن طول عمر و بی‏اشتهایی از جمله اثرات آلودگی صوتی بر حیوانات است.

  • اثرات آلودگی صوتی بر روی اجسام

از مهمترین اثرات ارتعاشات و صوت بر روی اجسام بی‏جان، خساراتی است که به نواحی مسکونی و عوارض طبیعی زمین وارد می‏شود که شکستن شیشه و ایجاد شکاف در ساختمان‏ها از جمله این اثرات است.
از مصادیق آلودگی صوتی در پروژه‌هاي عمرانی و شهري می‌توان به ايجاد سرو صدای در محل پروژه‌ها مي‌تواند ناشی از ساخت و ساز و ماشين‌آلات پر سر و صدا و  يا  ناشي از تردد وسائط نقليه ترافيك ايجاد شده  بر اثر كنترل نامناسب در محل پروژه اشاره نمود. سرو صداي ایجاد شده  ممکن است بر روی حس شنوایی مردم اثرات چندانی نداشته باشد اما بر روی کیفیت زندگی آن‏ها اثرات مضری دارد. سرو صدا فاکتوری است برای ایجاد عصبانیت، استرس، کم خوابی که این عوامل منجر به ایجاد فشار خون بالا، اضطراب و تهاجم در مقابل مردم می‏شود.
لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:
ایجاد ساختاری برای ارزیابی عملکرد HSE پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی (با مطالعه موردی پیمانکاران سازمان مهندسی و عمران شهر تهران))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*