پایان نامه درباره ارتباطات بین فردی، روابط زناشویی

دانلود پایان نامه

تحقیقات نشون داده که ازدواج در بهبود سلامت روانی و کاهش خطر دچار شدن به مریضیای روانی بی اثر نیس. میدونیم که تشکیل خونواده و زندگی مشترک باعث تقویت ارتباطات بین فردی و حمایت اجتماعی می شه. درسته که حتی در ایده آل ترین روابط زناشویی هم همیشه احتمال بروز مریضیای روانی هست، اما حداقلش اینه که برخورداری از حمایت عاطفی همسر می تونه در بهبود حال روحی مریض مؤثر باشه.

خونواده

۵. باعث پیشگیری از حملات قلبی می شه

«قلب» در ادبیات کنایه از عشق و محبته. اتفاقا رابطه زناشویی سالم می تونه روی کارکرد واقعی قلب هم اثر مثبت بزاره. تحقیقات انجمن قلب وعروق اروپا نشون داده که ازدواج باعث کاهش خطر بروز حمله قلبی در زوجای همه سنای می شه. اما چیجوری؟ افراد متأهل انگیزه پیدا می کنن که به سلامتی عمومی شون بیشتر برسن و هم اینکه همیشه کسی رو دارن که به انجام معاینات هرساله و مراجعه به دکتر تشویق شون کنه.

۶. باعث کاهش احساس درد می شه

طبق نتایج یک بررسی، کسائی که عمیقا عاشق ان، وقتی به عکس عشق شون خیره می شن، می تونن درد کمتری رو نسبت به کسائی که عاشق نیستن، احساس کنن. در این بررسی محققان به این نتیجه رسیدن که سیستم دوپامین که هنگام عشق وعاشقی فعال می شه، یه جور مسکِّن طبیعی در بدن ایجاد می کنه که کاهنده ی شدت درده.

۷. باعث می شه که به شکل دلپذیرتری پیر شید

طبق نتایج یک بررسی که به وسیله محققان دانشکده ی میزوری انجام شد، کسائی که از ازدواج شون راضی بودن، حتی سالخوردگان، سطح سلامت خود رو بالاتر از همتایان مجردشان یا زوجایی که رابطه موفقی نداشتن، آزمایش کردن.