پایان نامه درباره سیستم عصبی، عوامل خطر

دانلود پایان نامه

  • کشیدن مایع نخاعی (پونکسیون کمری): آزمایشیه که در اون، یک سوزن بلند وارد ستون فقرات می شه و از مایعی که در دور مغز و نخاع در گردشه، نمونه ورداری می کنه.
  • پزشکان از این تستا واسه بررسی آسیب به سیستم عصبی مرکزی در دو ناحیه جداگونه (مغز و نخاع) استفاده می کنن. اونا باید تعیین کنن بین دوره هایی که به اعصاب مرکزی آسیب وارد کردن، کمه کم یک ماه فاصله وجود داشته. این آزمایشا واسه رد کردن احتمال بقیه مریضیا هم انجام می شن.

    ام اس در بیشتر مواقع پزشکان رو متعجب می سازه، چون شدت علائم اون و راه هایی که از اون راه بر افراد اثر می ذاره، بسیار متفاوت هستن. حمله های ام اس ممکنه چند هفته طول بکشن و بعد پنهون شن. با این حال عودها ممکنه کم کم خیلی بد تر و غیرقابل پیش بینی تر شن و با علائم مختلفی همراه باشن. تشخیص زودهنگام ام اس ممکنه به جلوگیری از پیشرفت سریع اون کمک کنه.

    امکان تشخیص اشتباه هم هست. یک مطالعه نشون داد که نزدیک به ۷۵ درصد از کارشناسان ام اس حاضر در این بررسی، درزمان ۱۲ ماه گذشته کمه کم ۳ مریض داشتن که مریضی شون اشتباه تشخیص داده شده بود.

    سخن آخر

    مریضی ام اس یک مشکل رقابت برانگیزه اما محققان علاجای بسیاری کشف کردن که می تونه پیشرفت اونو کُند سازه. بهترین دفاع در برابر ام اس، اینه که بی معطلی پس از مشاهده ی اولین علائم هشداردهنده پیش دکتر برید. همونجوریکه میدونید وراثت یکی از عوامل خطر کلیدی در دچار شدن به ام اسه، پس اگه یکی از اعضای خونواده یا اقوام نزدیک تون به ام اس مبتلاست و شمام بعضی از علائم اونو دارین، واسه بررسیای بیشتر خیلی سریع به دکتر مراجعه کنین. این کار رو به تأخیر نیندازید، چون در صورت دچار شدن به ام اس باید هرچه سریع تر درمون رو شروع کنین.