پایان نامه درباره مقابله با استرس، حمایت اجتماعی

دانلود پایان نامه

از زمانای قدیم گفته شده که افراد متأهل طولانی تر از همتایان مجردشان عمر می کنن. درسته که بعضی تحقیقات گذشته خلاف این گفته رو ثابت کردن، اما بازم در تحقیقات کثیری نشون داده شده که بودن در یک رابطه سالم باعث افزایش طول عمر می شه. درواقع، یکی از بهترین فواید زندگی مشترک اینه که می تونین مابقی عمرتون رو در کنار کسی سپری کنین که به همدیگه عشق می ورزید.

۲. باعث می شه که آدم شادتری باشین

تحقیقات مختلفی نشون داده که بودن در یک رابطه سالم و توأم با حمایت دوطرفه می تونه سطح شادمانی دو طرف رو تاحدزیادی پیشرفت ببخشد. عاشق بودن روی میزان «اُکسی توسین» (یکی از شکلای مختلف هورمونای شادی) در بدن اثر می ذاره و باعث تقویت پیوند عاشقانه و احساس راحتی می شه. دقیقا به همین دلیله که از بودن در کنار همسرتون لذت می برین و حضورش می تونه حال تون رو خوب کنه.

۳. باعث کاهش استرس می شه

خیلیا فکر می کنن که «ازدواجه و هزار دردسر!»، اما تحقیقات نشون داده که افراد متأهل نسبت به همتایان مجردشان استرس کمتری دارن. طبق نتایج یک بررسی که به وسیله محققان دانشگاه شیکاگو انجام شد، میزان «کورتیزول» (هورمون استرس) در خون کسائی که ازدواج کردن یا در یک رابطه متعهدانه به سر می برن، کمتره. به گفته محققان، این نتایج نشون می ده که مجردها در روبرو شدن با استرسای روانی آسیب پذیرترند. دلایل بسیاری نشون دهنده اینه که ازدواج و به طورکلی حمایت اجتماعی به مقابله با استرس کمک می کنه.

۴. باعث تقویت سلامت روانی می شه