پایان نامه منابع مالی شهرداری؛مناطق زیست محیطی شاهرود
Conceptual origami paper plane pulling business finance growth chart line flying upwards on blue sky background.

پایان نامه منابع مالی شهرداری؛مناطق زیست محیطی شاهرود

مناطق حفاظت شده زیست محیطی :
– منطقه توران ( حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش)
این منطقه در جنوب شرقی شاهرود واقع شده و به استناد مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در سال 1351 و تجدید نظر شده برابر مصوبه شماره 75 سال 1355 تحت عنوان پناهگاه حیات وحش و حفاظت شده توران ذخیره گاه بیوسفر حفاظت می گردد.
توران از لحاط وسعت، دومين منطقه حفاظت شده ايران بوده و به سبب وسعت زياد خود يکی از معدود مناطقی بوده که توانسته تا حد زيادی از گزند بسياری از آسيبهای انسانی در طول سالهای گذشته مصون بماند. اين منطقه يکي از مناطقي است که گونه هاي متنوعی از پستانداران و پرندگان را در خود جاي داده و بيشترين جمعيت گورخر را در ايران داراست. همچنين تعداد نسبتا بالايی قوچ و ميش، کل و بز، آهو و جبير در آن یافت میشود. هم چنین در حدود 12 تا 15 قلاده يوزپلنگ در خارتوران زيست نموده و مشاهده این حيوان با توله هايش در سالهای اخیر, نوید افزايش جمعيت يوزپلنگ را در اين منطقه می دهد. توران پناهگاه يکی از دو جمعيت باقی مانده گورخر آسيايی در ايران است و غير از اين گونه، جانوران ارزشمند ديگری از قبيل پلنگ، گرگ، کفتار وکاراکال نيز در اين منطقه وجود دارند.
– منطقه خوش ییلاق (پناهگاه حیات وحش)
منطقه حفاظت شده خوش ییلاق در قسمت شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مساحت آن در حدود ۱۵۶ هکتار می‌باشد و حیوانات وحشی این منطقه نیز عبارت‌اند از: آهو، مرال، گورخر، یوزپلنگ، گربه وحشی، قاراکل، خرس، روباه، گرگ، شغال، تشی، خرگوش، ایبا، هوبره، قرقاول، تیهو و کبک.
پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق واقع در استانهای گلستان و سمنان مشتمل بر کوههای قلندرسر،قراول خانه، میان کوه، تیل آباد، عباس تخته النگ و دشتهای زردابه ای، ری آباد است که طبق مصوبه شماره یک شورای عالی حفاظت محیط زیست از سال 1341 به عنوان پناهگاه حیات وحش شناخته شده است
– منطقه شکار ممنوع تپال
منطقه شکار ممنوع تپال با وسعتی برابر ۳۰ هزار هکتار در شمال غربی شهرستان شاهرود واقع شده و منطقه‌ای است کوهستانی و دشتی که در مجاورت شاهرود واقع شده‌است. منطقه تپال با چشم اندازهای بسیار زیبا از دیر زمان محل مناسبی جهت زیستگاه وحوش و محل مناسبی جهت بازدید دوستداران طبیعت به شمار می‌رود.
منطقه تپال با چشم اندازهاي بسيار زيبا از دير زمان محل مناسبي جهت زيستگاه وحوش و محل مناسبي جهت بازديد دوستداران طبيعت به شمار مي رود .
اين منطقه كه تا قبل از سال 1373 از نظر حيات وحش دچار آسيبهاي جدي شده بود جهت احيا ء آن طبق آگهي روزنامه رسمي به مدت 5 سال از سوي شورايعالي حفاظت محيط زيست به عنوان منطقه شكار ممنوع و تحت حفاظت قرار گرفت كه پس از انقضاي اين مهلت از اول آذر ماه سال 1377 به مدت 5 سال ديگر منطقه شكار ممنوع اعلام گرديد هاست اين منطقه به لحاظ نزديكي و مجاورت شهرستان شاهرود و مجن از موقعيت خاصي برخوردار بوده و دسترسي به اين منطقه براي گردشگران و دوستداران طبيعت با كمترين زمان و هزينه امكان پذير مي باشد
. از گونه‌های بارز حیات وحش این منطقه می‌توان قوچ و میش، کل و بز، آهو، خرس قهوه‌ای، پلنگ، کبک، کیهو، کبک دری، شغال، و انواع پرندگان وحشی را می‌توان نام برد.
لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:
بررسی روشهای تامین منابع مالی شهرداری ها در توسعه و عمران شهری ( مطالعه موردی شهر شاهرود)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*