پایان نامه موقعیت، خلاقیت

دانلود پایان نامه

شک نداشته باشین هیچکی جلسه ی طوفان فکری رو به قصد غافل شدن از ایده های خوب شروع نمی کنه. اما وقتی برخورد قاطعانه ی یک نفر باعث شه بحث از اول تا آخر فقط در یک خط فکری پیش برود، خیلی راحت می شه در دام غفلت افتاد و ایده های خوب رو از دست داد.

در این مواقع ابزاری مثل طوفان فکری چرخشی خیلی به درد می خوره. این روش به اعضای تیم اجازه می ده تا بدون اثر گرفتن از یک شخص خاص، مستقلانه ایده های اصیل خودشون رو ارائه بدن.

در این مقاله، مفصل در مورد طوفان فکری چرخشی صحبت می کنیم و شکلای مختلف مختلف اونو توضیح میدیم تا بتونین در زمان ضرورت، نوع متناسب با موقعیت مخصوص خودتون رو انتخاب کنین.

نحوه ی استفاده از روش طوفان فکری چرخشی

مرحله اول: اعضای گروه رو دور یک میز جمع کنین. به هر نفر یک ورق کاغذ بدین تا هرکی بتونه ایده های خودشو جداگونه بنویسه.

مرحله دوم: نقش آسون کننده رو بر عهده بگیرین و مسئله یا مشکل مد نظرتون رو واسه اعضای گروه توضیح بدین. اهداف طوفان فکری رو دقیق و مشخص بگید. سؤالات اعضا رو جواب بدین، اما نذارین بحث و گفت وگو شکل بگیره. هدف از این مرحله اینه که هیچکی تحت اثر دیگری قرار نگیرد و همه بتونن خلاقیت خود رو بدون محدود کردن واسه فکر کردن به کار بگیرن.

مرحله سوم: از اعضای تیم بخواهید تا هرکدام در سکوت دنبال ایده و راه حل بگردند. هرکی باید فقط یک ایده رو روی کاغذ بنویسه.

مرحله چهارم: وقتی همه ایده شون رو روی کاغذ آوردن، از افراد بخواهید تا هرکدام کاغذشون رو به نفر بغل دستی شون بدن. حالا هرکی ایده نفر قبلی رو در دست داره.