علائم افسردگی در مردها؛ ۷ علامتی که آقایان باید جدی بگیرن 

دانلود پایان نامه

 

افسردگی یه جور مشکل روانیه که ممکنه هرکسی رو در هر سن و موقعیتی گرفتار کنه؛ چه زن و چه مرد. اما این وضعیت معمولا در زنان زودتر تشخیص داده می شه، چون اونا راحت تر از مردها در مورد احساسات و افکارشان با بقیه صحبت می کنن. متأسفانه بیشتر مردها فکر می کنن که حرف زدن در مورد حال روحی شون، عملی خلاف مردانگیه و پس احساسات منفی خود رو سرکوب می کنن و علائم آزاردهنده شون رو ندیده می گیرن. واسه همین معمولا افسردگی مردها دیرتر و در مراحل جدی تر تشخیص داده می شه. اما هرچه افسردگی شدیدتر شه، درمون اونم سخت تر و طولانی تر هستش. جدا از اینکه این، درمون نکردن افسردگی می تونه نتایج جبران ناپذیری مثل خودکشی به دنبال داشته باشه پس لطفا اونو جدی بگیرین. همراه ما باشین، در این مطلب می خوایم شما رو با شایع ترین علائم افسردگی در مردها آشنا کنیم.

 

اگه بخواهید یک مریضی ضعیف کننده رو مجسم کنین، ممکنه در مرحله اول سرطان، مریضی قلبی یا حتی فراموشی به ذهن تون خطور کنه. اما به نظر می رسه که دلیل اصلی ناتوانی و مریضی جسمی در سراسر جهان، وضعیتیه که هنوزم خیلی مورد توجه قرار نمی گیره: افسردگی.

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیشتر از ۳۰۰ میلیون نفر از افسردگی رنج می برن؛ رقمی که بین سالای ۲۰۰۵ و ۲۰۱۵ به میزان ۱۸ درصد زیاد شده. جدا از اینکه این تقریبا نصف این افراد درمون نمی شن؛ بیشتر به دلیل تفکرات و نگاه های منفی (انگ یا استیگما) که درباره مریضیای روانی هست.

دلیل دیگر؟ علائم افسردگی در خیلی از اوقات ندیده گرفته می شن و بدیهیه که اگه افسردگی شما تشخیص داده نشه، نمی تونین درمون شید.

دکتر جون گریدن، مدیر اجرایی مرکز کامل افسردگی در دانشگاه میشیگان می گه که این مسئله در مورد مردها پیچیده تره، چون اونا معمولا علائمی دارن که ما بیشتر اونا رو با افسردگی در رابطه نمی دونیم و این مشکلی جدیه، چون دریافت درمون مناسب، بسیار مهمه: بدون درمون مناسب، افسردگی می تونه توانایی شما واسه اداره کردن یک زندگی سالم و عادی رو پریشون کنه. ممکنه شغل تون رو از دست بدین، زندگی مشترک تون رو خراب کنین یا به رفتارهای ناسالمی مثل زیاده روی در مصرف الکل یا سیگار کشیدن روی بیارین که می تونن در آخر کُشنده باشن.

پس طبق سعیای WHO در آگاهی بخشی درباره افسردگی در روز جهانی بهداشت، ما بعضی از مهم ترین علائم افسردگی در مردها رو جمع آوری کردیم. اگه فهمیدین که چند مورد از این علائم رو دارین، حتما به دکتر مراجعه کنین. این کار ممکنه زندگی شما رو نجات بده.

علائم افسردگی در مردها

۱. روحیه ی خوب و باانگیزه ی شما خیلی اُفت می کنه

اُفت روحیه ی خوب و با انگیزه، یکی از شایع ترین علائم افسردگی در مردانه. تا به حال در اینجور موقعیتی قرار گرفتین: صبح روزی که قراره در محل کارتون یک پروژه مهم ارائه بدین، یهو ماشین تون پنچر می شه! این از همون روزهای بدیه که واسه همه پیش میاد و طبیعیه که در اینجور زمانی، ناراحت و افسرده شید.

اما دکتر گریدن می گه که اگه افسردگی بالینی داشته باشین، ناراحتی و غم شما بسیار متفاوت هستش.

اول اینکه غم و اندوه شما شدیدتر می شه، چون با بقیه علائم ضعیف کننده همراهه یا می تونه باعث بروز اونا شه؛ علائمی مثل تحریک پذیری، خستگی، ازدست دادن اشتها و حتی درد جسمی.

جدا از اینکه این، احساس افسردگی و غمگینی شما بیشتر از یک روز طول می کشه. در حالت عادی وقتی یک شب با همسرتون دعوا کنین، شاید در بقیه ی شب احساس غم و اندوه می کنین اما وقتی صبح از خواب بیدار میشید، حال تون بهتره و کمتر ناراحت هستین. درنهایت با همسرتون صحبت می کنین و پس از حل کردن مشکل احساس بهتری پیدا می کنین.

اما وقتی افسرده هستین، به خاطر روحیه ی منفی تون ممکنه تا هفته ها یا حتی ماه ها احساس بسیار بدی داشته باشین و این مسئله می تونه در همه کارا و برنامه هاتون مشکل بسازه.

به گفته دانشکده ی پزشکی هاروارد، افسردگی نمیتونه یک شبه رفع شه، چون این وضعیت روی خیلی از نواحی پیچیده ی مغزتون ازجمله آمیگدال، تالاموس و هیپوکامپ اثر می ذاره. این بخشای مهم مغز به وسیله کنترل احساسات، احساسات و حافظه یک نقش توأم (ترکیبی) در باثبات نگه داشتن روحیه ی شما اجرا می کنن.

۲. یهویی خشمگین میشید

خشم یهویی، یکی دیگر از شایع ترین علائم افسردگی در مردانه. دکتر گریدن می گه افسردگی بیشتر از راه یک «کُد یا قانون مردانه» که آسیب پذیری رو ننگ و عار می دونه، ظاهر می شه. خیلی از مردها به دلیل این نوع تفکر، علائم افسردگی رو به عنوان نشونه های ضعف درنظر می گیرن و به اونا توجهی نمی کنن.

پس شما با عصبانیت نسبت بهش واکنش نشون میدید: وسایل رو پرتاب می کنین، فریاد میزنین، سعی می کنین از نظر جسمی و احساسی به بقیه آسیب بزنین. شما از تموم این رفتارها به عنوان ابزارهایی واسه مقابله با حس منفی تون استفاده می کنین.

اما این نوع خشم شدید و یهویی، حالت عصبانیت عادی شما نیس. در حالت عادی هنگامی که از کوره درمی روید، معمولا می تونین تشخیص بدین که چی باعث خشم تون شده، اما هنگامی که افسرده هستین، ممکنه یهو خشم تون فوران کنه و معمولا نمی تونین هیچ دلیلی واسه توجیه این حالت تون پیدا کنین؛ شما فقط میدونید که عصبانی هستین.

دکتر گریدن می گه: «اگه هیچ دلیل منطقی واسه برانگیخته شدن شما وجود نداره – مثلا هنگام شام در حال گفت وگو با خونواده تون هستین اما یهو از کوره درمی روید، ظرفا رو پرتاب می کنین و دشنام میدید – باید بدونین که این فقط یک واکنش احساسی نسبت به یک موقعیت یا مسئله نیس بلکه در مشکل داخلی شما ریشه داره.»

خیلی از مردها احساس می کنن که اگه قبول کنن افسرده هستن، ابهت و مردونگی شون رو از دست میدن، اما دکتر گریدن می گه: «قدرت واقعی اینه که بتونین بگید حالم خوب نیس و به کمک نیاز دارم.»

۳. به کارای احمقانه و خطرناک دست میزنین

دکتر گریدن می گه که بی پروایی در مردها افسرده، بسیار شایع تر از زنان افسره س. درواقع مردها کلا، بیشتر از زنان به کارای خطرناک و احمقانه دست میزنن.

اون می گه این مسئله هم ممکنه محصول جانبی «کُد مردانه» باشه. وقتی شما حس کنین که نمی تونین احساسات خود رو بگید، درنهایت به روشی با افسردگی تون مقابله می کنین که می تونه واسه شما یا بقیه افراد خطرناک باشه؛ چون ممکنه در اون لحظه در مورد نتایج کارتون فکر نکنین.

مثلا ممکنه یهو حس کنین که باید با سرعت بسیار بالا در یک خیابون مسکونی رانندگی کنین تا ثابت کنین که از پسش برمی آیید، با یک فرد بسیار قوی هیکل تر از خودتون دعوا کنین، محض شوخی به ۱۱۰ زنگ بزنین، پس از مصرف الکل پشت فرمون بشینین، شرط بندیای احمقانه انجام بدین یا در یک موقعیت نامناسب با رئیس تون بحث کنین و… .

دکتر گریدن می گه که اگه همیشه تصمیمات ذهنی غلطی مثل موارد بالا می گیرین، نشونه اینه که یک جای کار می لنگد. ضمنا این رفتارها ممکنه نشون دهنده ی نوع خاصی از افسردگی معروف به مشکل دوقطبی باشه؛ یک مشکل ذهنی که به وسیله تغییرات شدید ایجاد وخو – دوره های متناوب حالتای خُلقی بالا (مانیا) و پایین (بی حوصلگی) – مشخص می شه.

۴. به الکل یا بقیه مواد وابستگی پیدا می کنین

دکتر گریدن می گه حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از مردانی که دچار افسردگی هستن، به الکل وابستگی پیدا می کنن. این رقم در صورتی که شما مشکل دوقطبی داشته باشین، سه برابر می شه.

همونجوریکه میدونید، مصرف مشروبات الکلی باعث می شه که موقتا احساس بهتری داشته باشین: الکل، مسیرهای دوپامین رو در مغز شما شعله ور (فعال) می کنه. دوپامین یکی از هورمونای شادی و یک انتقال دهنده ی عصبیه که به کنترل مراکز پاداش و لذت مغز شما کمک می کنه. این سیگنال موقع افسردگی، خوب عمل نمی کنه.

هنگامی که شما به احساس خوب به دلیل مصرف الکل عادت کردین، متوقف کردن اون چرخه خوددرمانی بسیار سخت میشه. اما الکل یک ماده ضدافسردگی بسیار مضره. گریدن می گه که الکل در بیشتر وقتا، خیلی از علائم افسردگی شما – مثل مشکلات خواب و عصبانیت – رو افزایش می ده. ضمنا مصرف بیشتر از حد اون می تونه به عضلات، قلب و بقیه بخشای بدن تون آسیب برسونه.

اما الکل تنها ماده ای نیس که ممکنه بهش وابستگی پیدا کنین.

گریدن توضیح می ده: «الان کشور ما درگیر بحران مصرف داروهای مُساکنان؛ وضعیتی که بیشتر با افسردگی در رابطه هست.»

افراد گرفتار به افسردگی معمولا درد جسمی بیشتری رو احساس می کنن. دلیلش اینه که انتقال دهندهای عصبی که بر ایجاد وخو و روحیه ی شما اثر می ذارن – مثل سروتونین و نوراپی نفرین – در تنظیم میزان درد هم نقش دارن. نبود تنظیم اون انتقال دهندهای عصبی می تونه باعث درد مفصل، درد پشت و سردرد شه.

دکتر گریدن می گه پس دکتر تون ممکنه واسه کاهش ناراحتی شما، داروهای مُسکن تجویز کنه. اما وقتی به طور همیشگی از این داروها استفاده کنین، دیگر نمی تونین اونا رو خیلی راحت کنار بذارین، چون بدن شما به سرعت به مواد شیمیایی که اونا در مغزتون تولید می کنن، وابسته می شه.

ممکنه از نظر روحی هم به اونا وابستگی پیدا کنین و به عنوان راهی واسه خوددرمانی حالت خلقی پایین تون به اونا متوسل شید؛ چون با توجه به مراکز اعتیاد آمریکا، داروهای مُسکن یه جور احساس سرخوشی در شما ایجاد می کنن.

۵. خیلی احساس خستگی می کنین

نمی تونین به خواب برید؟ در بیدار ماندن در روز بعد مشکل دارین؟ دکتر گریدن می گه که مشکلات خواب یکی از اولین و عادی ترین علائم افسردگی در مردها هستن. با توجه به یک نظرسنجی که در Dialogues in Clinical Neuroscience منتشر شد، سه چهارم بیماران افسرده دارای نشونه های بی خوابی هستن.

گریدن می گه که ممکنه شما در به خواب رفتن مشکل داشته باشین، در وسط شب از خواب بپرید یا در صبح خیلی زود قبل از به صدا درآمدن زنگ ساعت تون از خواب بیدار شید.

خواه نشخوار فکری رو سرزنش کنین یا تمایل ذاتی به فکر کردن عمیق در مورد چیزها رو دلیل اون بدونین، باید از این موضوع آشنایی که وقتی نمی تونین بخوابید، معمولا به فکر تموم چیزای بدی می افتین که در زندگی تون دارین. این مسئله به ویژه در افرادی متداوله که صبح خیلی زود از خواب می پرند و دیگر خواب شون نمی برد.

هنگامی که شما میلیونا فکر وحشتناک تو ذهن تون داشته باشین، مغزتون شما رو بیدار نگه می داره که می تونه به خستگی بیشتر از حد در طول روز منجر شه. این مسئله ممکنه بقیه نشونه های افسردگی مثل تحریک پذیری و نداشتن اشتها رو بدتر کنه.

گریدن می گه که اون افکار معمولا به سرعت بزرگ تر و شدیدتر می شن. وقتی شروع به فکر کردن در مورد تموم چیزای وحشتناک زندگی تون می کنین، ممکنه درنهایت هدف تون از زندگی رو زیر سؤال ببرین و شرایط وقتی خطرناک می شه که افکار مربوط به خودکشی به سرتون بزنه.

۶. مردم رو از خودتون می رانید

دکتر گریدن می گه که افراد افسرده نسبت به خود، جهان و آینده شون نگاهی منفی دارن. اگه افسرده باشین، حس می کنین واسه هیچ چیزی اشتیاق ندارین و تمایل دارین تموم بخشای مثبت زندگی مثل روابط تون با بقیه افراد رو ندیده بگیرین.

این بهش معناست که ممکنه خودتون رو منزوی کنین و از دوستان و خونواده تون فاصله بگیرین. شما خودتون رو درون یک حباب کوچیک حبس می کنین و سعی می کنین از دنیای دور تون دوری کنین. چون وقتی افسرده هستین، درواقع نمی تونین هیچ گونه لذت و شادی رو احساس و درک کنین.

اما عزیزان تون اولین افرادی هستن که متوجه ی تغییر در ایجاد وخوی شما می شن. از اونجا که خیلی از مردها در مرحله اول حاضر نیستن قبول کنن که به کمک نیاز دارن، دیواری دور خودشون میکشن و به جای گوش دادن به نگرانیای عزیزان شون، اونا رو از خودشون می رانند. حتی ممکنه به دلیل ی خشمی که احساس می کنن، اونا رو به خاطر مشکلات شون سرزنش کنن.

این مسئله بر نحوه ی رابطه شما با عزیزان و افراد موردعلاقه تون اثر منفی می ذاره. مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ دریافت افرادی که در سنای نوجوونی از افسردگی رنج می برن، نسبت به نوجوانانی که به اینجور اختلالی دچار نیستن، در سنای بالاتر اختلافای بیشتری رو در روابط عاشقانه شون تجربه می کنن.

۷. میل جنسی شما کاهش پیدا میکنه

شاید فکر کنین که رابطه جنسی، ایجاد وخوی شما رو بهتر می کنه اما دکتر گریدن می گه وقتی افسرده باشین، همیشه هم این طور نمیشه. با توجه به تحقیقات دانشگاه استنفورد، تحقیقات نشون میدن که تا ۷۵ درصد از بیماران افسرده دارای میل جنسی پایین هستن.

کاهش میل جنسی یکی از اولین علائم افسردگی در مردانه؛ به ویژه در مردها جوون. دکتر گریدن می گه در خیلی از اوقات ممکنه مردها با این تصور که به یک مریضی جدی مثل سرطان گرفتار هستن، به دکتر مراجعه کنن – بدون اونکه فکر کنن ممکنه مشکل شون از یک مشکل روانی نشئت بگیره.

اون می گه دلیلش اینه که افسردگی می تونه به بخشایی از سیستم لیمبیک شما آسیب برسونه؛ ناحیه ای از مغزتون که اشتها، خواب، انرژی و میل جنسی شما رو کنترل می کنه.

جدا از اینکه این، مصرف بعضی از داروهای ضدافسردگی واسه درمون افسردگی تون هم می تونه میل جنسی شما رو کاهش بده؛ بازدارندهای بازجذب سروتونین (SSRIs) که شامل پروزاک و لکساپرو هستن، می تونن انزال رو به تأخیر بندازن و ممکنه حتی سطوح تستوسترون شما رو کم کنن. تحقیقات نشون می ده که این باعث مشکل کارکرد جنسی در حدود سه چهارم از افرادی می شه که از این داروها استفاده می کنن.

اگه فکر می کنین که افسردگی دارین، باید چیکار کنین

حال که با علائم افسردگی در مردها آشنا شدید، بهتره بدونین مشکلات جانبی افسردگی در صورت ترکیب شدن با همدیگه می تونن کُشنده باشن. با توجه به بنیاد آمریکایی پیشگیری از خودکشی، مردها ۳٫۵ برابر بیشتر از زنان احتمال داره که به خاطر خودکشی فوت کنن و خودکشی هفتمین عامل مرگ ومیر مردها حساب می شه. متأسفانه بیشتر افرادی که به خودکشی دست زده ان، در زمان ارتکاب اون به یه جور به افسردگی گرفتار بودن.

اما درمون افسردگی با درمون مناسب امکان پذیره. بیشتر افراد واسه درمون افسردگی شون به سراغ تراپی یا مصرف دارو می رن اما تحقیقات نشون می ده که ترکیبی از هر دو، بهترین راه واسه درمون افسردگی بیشتر افراده.

اما هر فردی با بقیه متفاوته، پس در مورد بهترین روش واسه درمون افسردگی تون حتما با دکتر مشورت کنین. در صورتی که پزشکان می تونن در صورت ضرورت داروهای ضدافسردگی تجویز کنن، اما بیشتر مردها ترجیح میدن که اول فقط تراپی رو امتحان کنن. پیوستن به یه گروه حمایتی مردها هم می تونه واسه شما مفید باشه. شاید این کار در اول ایده ی خوبی به نظر نرسه، اما باعث می شه با مردانی در رابطه باشین که با مشکلی مثل شما دست وپنجه نرم می کنن و می تونه در زمانی که احساس می کنین کسی رو واسه درددل و صحبت کردن ندارین، به شما کمک کنه.دیدگاهتان را بنویسید