علائم افسردگی زمان بارداری و روش های علاج اون 

دانلود پایان نامه

 

زمان بارداری فرازونشیبا و استرسای خاص خودشو داره. یک زن باردار در بیشتر مواقع تنها به سلامت نوزاد خود فکر میکنه و شاید اون قدرها که لازمه به حالات روحی و خلقی خود اهمیت نده و اونو به نوسانات هورمونی عادی در دوره بارداری نسبت بده، اما خانومای باردار باید بدونن که احتمال دچار شدن به افسردگی در دوره بارداری هم هست. درواقع برخلاف هشدارها و آگاهیایی که الان درمورد افسردگی پس از زایمون داده می شه، افسردگی زمان بارداری از اونم شایع تره. از هر ۱۰ زن کمه کم ۱ نفر در زمان بارداری دچار افسردگی می شه. توجه داشته باشین که درمون نشدن افسردگی در این زمان می تونه خیلی بر توانایی مادر در مورد مراقبت از خود و نوزاد درحالِ رشدش اثر منفی بزاره. همراه ما باشین، می خواهیم شما رو با افسردگی زمان بارداری بیشتر آشنا کنیم.

 

بارداری قراره یکی از شادترین دوره های زندگی یک زن باشه، اما واسه خیلی از خانوما زمان سردرگمی، ترس، استرس و حتی افسردگیه. با توجه به انجمن کارشناسان زنان و زایمون آمریکا (ACOG) بین ۱۴ و ۲۳ درصد از زنان در طول بارداری با بعضی علائم افسردگی دست وپنجه نرم می کنن.

افسردگی اختلالی خلقیه که از هر ۴ زن، ۱ نفر در برهه ای از زندگی بهش دچار می شه. پس نباید عجیب باشه که این مریضی، زنان باردار رو هم تحت اثر بذاره. اما متأسفانه در بیشتر موارد، افسردگی زمان بارداری خوب تشخیص داده نمی شه، چون مردم فکر می کنن که این تغییرات احساسی نوع دیگری از متعادل نبودن هورمونا (مشکل هورمونی) است.

این فرض می تونه واسه مادر و نوزاد متولدنشده خطرناک باشه. افسردگی در زمان بارداری، بیماریه که می تونه درمون و کنترل شه. بااین حال مهمه که اول به دنبال کمک و پشتیبانی برید.

افسردگی زمان بارداری چیه؟

افسردگی زمان بارداری یا افسردگی قبل از زایمون، درست مثل افسردگی بالینی اختلالی خلقیه. مشکلات خلقی، مریضیای بیولوژیکی هستن که به خاطر تغییرات ایجادشده در مغز اتفاق می افتن.

تغییرات هورمونی در طول بارداری می تونه بر مواد شیمیایی مغز که مستقیما با افسردگی و اضطراب در رابطه هستن، اثر بزاره. اینا می تونن با شرایط سخت زندگی زیاد شن و به افسردگی زمان بارداری منجر گردند.

علائم افسردگی بارداری چیه؟

زنان گرفتار به افسردگی معمولا بعضی از علائم زیر رو به مدت ۲ هفته یا بیشتر تجربه می کنن:

 • غم و اندوه همیشگی
 • سختی یا نبود تمرکز
 • خوابیدن به مقدار بسیار کم یا بسیار زیاد
 • ازدست دادن علاقه به فعالیتایی که معمولا از اونا لذت می بردن
 • افکار تکرارشونده (نشخوار ذهنی) در مورد مرگ، خودکشی یا ناامیدی
 • اضطراب
 • احساس گناه یا بی ارزشی
 • تغییر در عادات غذا خوردن

عوامل محرک افسردگی زمان بارداری کدوما هستن؟

 • مشکل در ایجاد رابطه با بقیه
 • سابقه شخصی یا خانوادگی افسردگی
 • درمانای ناباروری
 • سابقه سقط جنین
 • عوامل استرس زا در زندگی
 • مشکلات زمان بارداری
 • سابقه سوء استفاده (خشونت علیه زنان) یا ضربه روحی

افسردگی زمان بارداری می تونه به کودک آسیب برسونه؟

افسردگی درمون نشده می تونه خطرای پنهون ی خطرناکی واسه مادر و کودک به دنبال داشته باشه. افسردگی در مون نشده می تونه به تغذیه ی نامناسب، مصرف الکل، سیگار کشیدن و خودکشی منجر شه و اینا ممکنه باعث زایمون زودرس، تولد نوزاد کم وزن و مشکلات رشدی شن. بیشتر وقتا، زن افسرده قدرت یا میل کافی واسه مراقبت مناسب از خود یا کودک درحالِ رشدش رو نداره.

نوزادان متولدشده از مادران افسرده در مقایسه با اونایی که از زنان معمولی متولد می شن، فعالیت کمتری دارن، توجه کمتری از خود نشون بدن و مضطرب تر به نظر برسن. واسه همین کمک گرفتن به شکل درست واسه مادر و کودک ضروریه.

درمون افسردگی در زمان بارداری چیه؟

اگه احساس می کنین که ممکنه به افسردگی دچار شده باشین، مهم ترین قدم اینه که به دنبال کمک برید. درمورد علائم و مشکلات روحی تون با دکتر صحبت کنین. اون بهترینا رو واسه شما و نوزادتان می خواد و ممکنه گزینه هایی رو واسه درمون شما پیشنهاد کنه.

گزینه های درمون واسه زنان باردار می تونه شامل موارد زیر باشه:

 • گروه های حمایتی
 • روان درمانی خصوصی
 • دارو
 • نوردرمانی

میشه از داروهای ضد افسردگی در بارداری استفاده کرد؟

بحثای زیادی دور و بر ایمنی و اثرات دراز مدت مصرف داروهای ضدافسردگی در زمان بارداری هست. بعضی تحقیقات نشون میدن که بعضی از داروهای به کار رفته واسه درمون افسردگی می تونن با بروز مشکلاتی در نوزادان تازه متولدشده مثل مشکلای فیزیکی، مشکلات قلبی، فشار خون ریوی و وزن کم موقع تولد در رابطه باشن.

ممکنه یک خانوم گرفتار به افسردگی کم تا متوسط بتونه علائمش رو با کمک گروه های حمایتی، روان درمانی و نوردرمانی کنترل کنه، اما اگه یک زن باردار به افسردگی شدید گرفتار باشه، معمولا ترکیبی از روان درمانی و دارو پیشنهاد می شه.

زنان باید بدونن که تموم داروها از جفت عبور می کنن و وارد بدن نوزاد می شن. هنوز مشخص نیس که کدوم داروهای ضدافسردگی بی خطر هستن و کدوما اثرات منفی روی جنین می ذارن.

اما هنگام درمون افسردگی ماژور (کلی) باید خطرات و امتیازات به دقت بررسی شن. باید دقیقا مشخص شه که کدوم دارو می تونه بیشترین کمک رو ارائه بده و با این وجود کمترین مشکلات جانبی رو واسه کودک داشته باشه.

اگه تشخیص داده شه که دارو بهترین درمون واسه افسردگی شماس، تشکیل یک تیم درمون مشارکتی می تونه بهترین راه و روش ممکن باشه. این تیم شامل متخصص زنان وزایمان و روان دکتر شما هستش.

از هر دو دکتر در مورد بهترین علاجای ممکن واسه خود و نوزادتان سؤال کنین. بررسی کنین که به مصرف داروهای خاصی نیاز دارین یا نه و اگه این طوره، درمورد اونا تحقیق کنین.

اثرات بلندمدت اونا چیه؟ احتمال داره نوزاد شما پس از تولد به علائم ترک دچار شه؟ این داروها با مشکلات سلامتی در نوزاد تازه متولدشده یا تأخیرهای رشدی در آینده در رابطه هستن؟ همیشه به یاد داشته باشین که شما باید احتمال مشکلات آینده رو با مشکلاتی مقایسه کنین که می تونن الان، در صورت درمون نشدن افسردگی تون اتفاق بیفته.

راههای مقابله با افسردگی زمان بارداری

با بحثایی که دور و بر استفاده از بعضی داروهای ضدافسردگی در طول بارداری هست، خیلی از زنان ترجیح میدن راه های دیگری رو واسه کمک به درمون افسردگی امتحان کنن. همونجوریکه در بالا گفته شد، گروه های حمایتی، روان درمانی و نوردرمانی جانشینای مناسبی واسه استفاده از دارو در درمون افسردگی کم تا متوسط هستن. علاوه براین شاید لازم باشه درمورد بعضی از روشای طبیعی دیگر واسه کمک به آرامش علائم افسردگی با دکتر تون صحبت کنین.

۱. ورزش

شاید درباره اثر ورزش بر افسردگی چیزایی شنیدین. یکی از فواید ورزش اینه که به طور طبیعی، سطوح سروتونین (هورمون شادی) رو افزایش و سطوح هورمون استرس (کورتیزول) رو کم می کنه.

۲. استراحت کافی

کم خوابی تا حد زیادی بر توانایی ذهن و بدن واسه مقابله با استرس و رقابتای روزمره اثر می ذاره. یک برنامه خواب منظم داشته باشین؛ هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب برید و صبحا در یک ساعت خاص از خواب بیدار شید (تنظیم ساعت خواب).

۳. رژیم غذایی و مواد مغذی

مواد غذایی بسیاری با تغییرات خلقی، توانایی مدیریت استرس و وضوح ذهنی در رابطه دانسته شدن. رژیمای غذایی پر از کافئین، قند، کربوهیدراتای فراوری شده، افزودنیای مصنوعی و پروتئین پایین همه می تونن به مشکلات روحی و جسمی منجر شن. به طور آگاهانه تصمیم بگیرین غذاهایی استفاده کنین که به شما کمک می کنن احساس بهتری داشته باشین.

۴. طب سوزنی

تحقیقات جدید نشون میدن که طب سوزنی، گزینه مناسب واسه درمون افسردگی در زنان بارداره.

۵. اسیدهای چرب امگا ۳

سال هاست که ثابت شده امگا ۳ می تونه به رفع تعدادی از مشکلات سلامتی کمک کنه اما جدیدترین تحقیقات نشون میدن که مصرف روزانه مکملای غذایی امگا ۳/ روغن ماهی می تونه علائم افسردگی رو کاهش بده. زنان باردار باید حتما از یک مکمل بدون جیوه استفاده کنن و درمورد مقدار مصرف پیشنهاد شده با متخصص تغذیه یا دکتر شون مشورت کنن.

۶. داروهای گیاهی

ثابت شده که تعدادی از مکملای گیاهی و ویتامینا بر ایجاد وخو و هورمون سروتونین اثر می ذارن. با دکتر، متخصص تغذیه یا یک متخصص طب سنتی درمورد مصرف گیاه سنت جونز ورت (گل راعی)، مکمل SAM-e ،۵-HTP، منیزیم، ویتامین b6 و داروهای گیاهی واسه درمون افسردگی مشورت کنین. خیلی از اینا نمی تونن به همراه داروهای ضدافسردگی مصرف شن و دوز مصرفی اونا واسه زنان باردار باید بررسی شه.

اگه راحت نیستین که با دکتر تون درمورد احساسات به دلیل افسردگی صحبت کنین، شخصی دیگری رو واسه حرف زدن پیدا کنین. مهمه کمه کم یک نفر بدونه شما با چه مشکلی روبه رو هستین تا بتونه به شما کمک کنه. هیچوقت سعی نکنین به تنهایی با افسردگی روبرو شید. کودک تون به شما نیاز داره، پس از بقیه کمک بگیرین و درمون مناسب رو دریافت کنین.دیدگاهتان را بنویسید