علائم افسردگی شدید، عوامل ایجاد، راه های تشخیص و علاج اون 

دانلود پایان نامه

 

احساس همیشگی یأس و ناامیدی از دچارشدن به افسردگی حکایت داره. به این حالت، افسردگی بالینی هم گفته می شه. با وجود افسردگی شدید، امکان کارکردن، مطالعه، خوابیدن، خوردن و رفت و اومد با دوستان و لذت بردن از فعالیتای مختلف سخت می شه. بعضی از افراد فقط یک بار به افسردگی شدید گرفتار می شن؛ اما یه سریای دیگه هم این مشکل رو چندین بار در طول زندگی شون تجربه می کنن. افسردگی شدید، بعضی وقتا از نسلی به نسل دیگر خونواده منتقل می شه؛ اما در افرادی که سابقه خانوادگی ندارن هم امکان اتفاق داره. همراه ما باشین تا با افسردگی شدید بیشتر آشنا شید.

خونواده

 

افسردگی شدید یا بالینی چیه؟

همه افراد بعضی وقتا در زندگی خود احساس غم و افسردگی می کنن؛ اما در افسردگی بالینی این غم و یأس در بیشتر اوقات روز با مریض همراهه. بعضی وقتا این افت انرژی و افسردگی در صبحا نمود بیشتری داره. فرد افسرده به انجام فعالیتا، داشتن روابط و انجام امور روزانه و طبیعی تمایل و علاقه ای نداره. اگه این ویژگیا هر روز به مدت کمه کم دو هفته به طول بینجامند، جزو نشونه های افسردگی شدید در فرد هستن. بنا به گزارش دی .اس.ام-۵ (DSM-5) افسردگی شدید علائم دیگری هم داره. این علائم از این قراره:

 • احساس خستگی و بی انرژی بودن در بیست و چاری؛
 • احساس تقصیر و بی ارزش بودن در بیست و چاری؛
 • اختلاف و مشکل در تمرکز؛
 • پرخوابی یا بی خوابی در بیست و چاری؛
 • کاهش علاقه و لذت محسوس در انجام تقریبا تموم فعالیتای روزانه که به این حالت در روان شناسی، انهدونیا (anhedonia) یا ناتوانی در لذت گفته می شه و طبق مشاهدات بقیه از فرد، مشخص می شه؛
 • تلاطم و پریشونی و بی تحرکی؛
 • فکرکردن همیشه به خودکشی و مرگ؛
 • اضافه شدن یا کاهش محسوس وزن، (تغییر پنج درصدی به شکل افزایش یا کاهش وزن در طول یک ماه)

افسردگی شدید بیشتر چه کسائی رو تهدید می کنه؟

افسردگی شدید مشکلی شایع در تموم جهانه. مثلا بنا به گزارش مؤسسه ی ملی سلامت روانی آمریکا، افسردگی شدید، ۶٫۷درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال این کشور رو تحت اثر قرار داده و ۲۰تا۲۵درصد از بزرگ سالان درزمان زندگی خود با مشکل افسردگی شدید دست به گریبان می شن.

افسردگی شدید در افراد سن بالا، نوجوانان و کودکان هم ایجاد می شه؛ اما بیشتر این مشکل در این افراد تشخیص داده نمی شه و درمانی هم صورت نمی گیره.

زنان بیشتر در خطر افسردگی شدید هستن؟

زنان دوبرابر مردها به افسردگی بالینی دچار می شن. تغییرات هورمونی در زمان بلوغ، قاعدگی، زمان بارداری، سقط جنین و یائسگی احتمال و خطر دچار شدن به افسردگی شدید رو افزایش می ده. بقیه عواملی که زنان ضعیف و حساس از نظر زیستی رو در خطر دچار شدن به افسردگی شدید قرار می ده، از این قراره: استرس زیاد در خونه یا محل کار، ایجاد تعادل و برابری بین زندگی کاری و خانوادگی، نگهداری و مراقبت از والدین سال خورده و بزرگ کردن بچه به تنهایی.

اصلی ترین علائم افسردگی شدید در مردها چیه؟

آمار افسردگی در مردها به شکل محسوسی کم تر گزارش شده و شاید این موضوع از نظر و بررسیا جا مونده؛ چون مردانی که از این مشکل رنج می برن، کم تر درباره اون صحبت می کنن و به کم به دنبال دریافت کمک واسه رفع اون هستن. علائم افسردگی شدید در مردها به شکلای مختلفی بروز پیدا میکنه که بعضی از اونا از این قرارند: بدرفتاری، عصبانیت یا سوءمصرف موادمخدر یا الکل و استفاده از موادی که خود می تونن عامل افسردگی باشن تا نتیجه اون.

سرکوب احساسات منفی ممکنه باعث رفتارهای خشن با نمود بیرونی و داخلی شه؛ یعنی هم خود فرد و هم دور و بریا رو در خطر خطر بذاره و نتایجی مثل خودکشی، آدم کشی و مریضی به همراه داشته باشه.

چه عواملی باعث تحریک افسردگی شدید می شه؟

بعضی از محرکا و عوامل عادی در ایجاد افسردگی بالینی از این قرار هستن:

 • از دست دادن عزیزان به دلیل طلاق، مرگ یا جدایی؛
 • تنهایی اجتماعی یا احساس محرومیت؛
 • تغییرات اساسی در زندگی مثل نقل جای، فارغ التحصیلی، بازنشستگی، تغییر شغل و…؛
 • اختلاف و اختلافای شخصی در روابط، با شریک و همسر یا مافوق خود؛
 • در خطر سوءاستفادهای جسمی، جنسی یا احساسی قرارگرفتن.

افسردگی شدید چیجوری تشخیص داده می شه؟

متخصصین سلامت مثل پزشکانِ مراقبتای ساده یا روان پزشکان می تونن با آزمایش و معاینه ی پزشکی وضعیت افسردگی رو بررسی کنن. مشکل افسردگی شدید با آزمایش و بررسی معمولی در ملاقات با دکتر قابل شناساییه. دکتر با سوال از سابقه شخصی و خانوادگی فرد در مورد ی افسردگی شدید و بررسی علائم این مریضی می تونه به تشخیص درستی از وضعیت فرد برسه.

واسه تشخیص افسردگی شدید احتیاجی به آزمایش خون، عکس ورداری یا بقیه تستای آزمایشگاهی نیس. با اینحال ممکنه دکتر معالج به کمک آزمایش خون به شناسایی بقیه مشکلات پزشکی بده که نشونه هایی مثل افسردگی دارن؛ مثلا، کم کاری تیروئید می تونه موجب بروز علائمی مثل علائم افسردگی شه. مصرف و سوءمصرف الکل و موادمخدر، بعضی داروها و سکته مغزی هم علائم مشابهی دارن.

افسردگی شدید چیجوری درمون می شه؟

افسردگی شدید یا بالینی، مریضی ای جدی، اما قابل درمانه. بنا خیلی علائم مریضی، دکترِ مراقبتای ساده یا روان دکتر ممکنه درمون دارویی با مصرف داروهای ضدافسردگی رو تجویز کنه. روان درمانی و بحث درمانی هم واسه رسیدگی به ابعاد عاطفی افسردگی تجویز می شن.

در بعضی مواقع واسه تقویت اثر درمون، در کنار داروهای ضدافسردگی از داروهای دیگر هم کمک گرفته می شه. داروهای مختلف اثرات متفاوتی روی افراد جورواجور دارن؛ پس دکتر معالج باید شکلای مختلف و دُزهای مختلفی از دارو رو واسه رسیدن به بهترین نتیجه بررسی کنه. گزینه های دیگری هم واسه درمون افسردگی بالینی هست. درمون با ضربه الکتریکی تشنج آور موسوم به ECT یا شوک درمانی هم از بقیه موارد درمون افسردگی بالینی هستن. این علاجا در صورتی استفاده می شن که داروها تأثیرگذار نباشن یا علائم مریضی بسیار شدید باشه.

میشه از افسردگی شدید جلوگیری کرد؟

اگه شخصی یک بار به افسردگی شدید دچار بشه، احتمال داره بعد از بهبود در مقاطع زمانی دیگر دوباره به این مشکل گرفتار شه. بهترین روش واسه جلوگیری از بروز دوباره ی مشکل، شناخت و آگاهی یافتن از دلایل و محرکای افسردگیه که قبل تر در متن به اونا اشاره شد و البته ادامه مصرف داروهای تجویزشده از طرف دکتر واسه جلوگیری از بازگشت افسردگی بالینی هم بسیار مهمه، جدا از اینکه اینکه باید علائم افسردگی بالینی رو شناخت و در صورت بروز هر کدوم از اونا سریع با دکتر درباره علائم صحبت و گفت وگو کرد.دیدگاهتان را بنویسید