علائم افسردگی؛ با نشونه های خاموش اما خطرناک افسردگی آشنا شید 

دانلود پایان نامه

 

اولین باری که افسردگی رو تجربه کردم اول بیست سالگی بود که با یکی از بزرگترین رقابتای زندگی روبرو شدم، در اون موقعیت قادر به درک اون نبودم و الان که بهبود پیدا کردم، حقایقی رو در مورد افسردگی واسه تون می گم. این تنها در مورد مریضی من نیس، میزان مریضیای روانی و ذهنی هر روز بالاتر میره و افسردگی یکی از مهم ترین دلایل ناتوانی افراد در سراسر دنیاست. مقاله زیر رو بخونین تا با علائم افسردگی آشنا شید.

 

١. یک موجود خیالی در گوش شما هست

ممکنه از یاد برده باشین واسه دوست تون در مصاحبه اش آرزوی موفقیت کنین یا یک آدرس ایمیل رو اشتباه وارد کرده باشین یا حتی کوچکترین خطاهایی که هر شخصی ممکنه انجام دهنده شه رو انجام داده باشین. در این حالت کسی که یک ذهن منطقی داره به دوستش می گه متأسفم که از یاد بردم برات آرزوی موفقیت کنم و بقیه خطاهای پیش اومده رو می بخشه. اما فردی که افسره س صدایی می شنوه که بهش می گه تو از یاد بردی چون دوست خوبی نیستی یا کارمند یا آدم شایسته ای نیستی پس نباید خوشحال باشی!

٢. کاراتون رو با تأخیر شروع می کنین

تا به حال در گزارشای تلویزیونی دیده اید زمانی که مجری با خبرنگار در خارج از کشور صحبت می کنه؟ همیشه یک تأخیر زمانی هست تا صدای مجری به گوشیِ خبرنگار برسه و با چند ثانیه سکوت در شروع برنامه های زنده روبرو هستیم.

وقتی افسرده هستین در مورد هر مکالمه ای این حس رو دارین، ذهن شما به زمان بیشتری واسه پردازش چیزی که گفته شده، نیاز داره که این باعث ایجاد یک تأخیر زمانی می شه. این تأخیر در گفتگوها باعث می شه تا دور و بریا کم کم تمایل شون رو نسبت به مکالمه با شما از دست بدن. بزرگ ترین امیدتون اینه که بقیه کم کم شما رو کنار بذارن تا بتونین بیشتر در خودتون فرو برید و از بقیه فاصله بگیرین.

٣. یک شنل نامرئی کننده دارین

کسائی که افسردگی دارن، مثل هری پاتر یک شنل نامرئی کننده دارن. البته نه اینکه خودشون رو نامرئی کنه، بقیه رو کم کم واسه شون نامرئی می کنه. کم کم به مرحله ای می رسن که دیگر متوجه بقیه در دور شون نمی شن. اول از مکالمه و گفتگو با بقیه کنار میکشن و از هر کاری که اونا رو در مرکز توجه بذاره، پرهیز می کنن.

واسه اینکه بقیه رو از سر خود باز کنن، به همه میگن که همه چیز خوبه اما کم کم خود رو از رویدادهای اجتماعی کنار میکشن. بقیه هم یک به یک از اونا دوری می کنن و آخرسر نامرئی می شن.

۴. ذهن متوقف می شه

زمانی که فردی افسره س، گذرِ روزها و هفته ها براش مفهومی نداره و متوجه وقایع دورش نمی شه، درست مثل اینکه ذهن در حالت استندبای قرار گرفته و زندهه و از دید تکنیکی مشکلی نداره، اما اطلاعات رو جذب نمی کنه یا به خاطر نمی سپارد. در این حالت فرد افسرده از نظر بقیه عادی نیس، چون درست مثل یک ماشین اتوماتیک عمل می کنه، حرف می زنه، کاراش رو درست انجام می ده اما انگار اصلا در اونجا نیس و در عالم دیگری سِیر می کنه.

۵. دنیا مثل یک فیلم ترسناک می شه

زمانی که من ۲۳ ساله بودم حتی می ترسیدم به تنهایی سوار اتوبوس شوم. صحبت کردن با ناشناسا برایم مثل افتادن در قفس شیر، ترسناک بود. هر روز در هر گوشه ای منتظر اتفاق اتفاقی وحشتناک بودم. کار به جایی رسید که تنها جایی که در اون احساس امنیت می کردم تخت خواب و زیر لحاف بود. به دور از افرادی که دیگر اعتمادی به اونا نداشتم.

۶. به نظر می رسه شما همون آدمِ سابق هستین، اما این طور نیس

کسی که در گذشته خیلی راحت با دوستانش می خندید به فردی دیگر تبدیل می شه. یک فرد پیش از افسردگی و بعد از اون فرقای زیادی داره. شما نمی تونین به خاطر بیارین که آخرین باری که احساس شادمانی کردین کِی بوده و نگران هستین که دیگر نتونین اینجور حسی رو تجربه کنین.

٧. احساس گناه می کنین، فکر می کنین این مریضی تقصیر خودتونه

یکی از نشونه های بد افسردگی، احساس گناهه. فرد افسرده نه تنها خود رو به دلیل اینکه به اندازه کافی در روبرو شدن با افکار منفی قوی نیس، سرزنش می کنه، بلکه از اینکه بقیه نگران اون هستن هم عذاب می کشه چون حس می کنه که از دید فیزیکی و جسمی مشکلی نداره و نگرانی افراد بیجاست. در این مواقع واکنشای دور و بریا که درکی از افسردگی ندارن هم شرایط رو بدتر می کنه، مثلا گفتن عبارت «قوی باش، شرایط آنقدرها هم بد نیس» یا «فکرهای بد رو از سرت بیرون کن» فقط احساسات منفی رو در مریض افزایش می ده و باعث می شه که احساس گناه بیشتری داشته باشه.

٨. خودخوری می کنین و خودتون رو سرزنش می کنین

جنگ یا فرار برابری آدم با حیواناته، وقتی خسته ایم و توان جنگ نداریم، ترجیح میدیم فرار کنیم. احساس گناه باعث می شه که از دور و بریا مون فاصله بگیریم و خود رو قانع می کنیم که واسه همه بهتره که ما تنها باشیم. این حالت وقتیه که فرد افسرده به حالت خود تخریبی می رسه، خود رو از کمک دور و بریا محروم می سازه، تعهداتش رو فراموش می کنه و از هرگونه بیان محبت به بقیه پرهیز می کنه.

٩. نگاه تون به زندگی از اون طرف یک دیوار شیشه ایه

هر چه بیشتر در افسردگی غرق شیم، این حس در ما شدت میگیره که ما نسبت به دنیای دور فقط یک ناظر هستیم و کم کم رابطه مون با زندگی قطع می شه و عمیق تر در خود فرو میریم. در این حالت شما میدونید که باید چه احساسی داشته باشین ولی نمی تونین حسی داشته باشین چون یک دیوار شیشه ای بین شما و دنیای دور تون حائل شده.

۱۰. دوست ندارین در مورد مریضی تون صحبت کنین

یکی از رقابت برانگیزترین نشونه های افسردگی اینه که فرد افسرده تمایلی به صحبت در این مورد نداره. شما نمی دونین که چی سر جاش نیس و وقتی بقیه در این مورد سوال می پرسند، سعی می کنین به اونا توضیح بدین که وقت شون رو با نصحیت در این مورد هدر ندن. یکی از فواید درک اینه که میدونید هر چیزی می تونه تغییر کنه، اما زمانی که وسط دره هستین، نمی تونین مثل زمانی که بالای کوه هستین، افق رو تماشا کنین.

۱۱. احساس غم نمی کنین، اصلا احساسی ندارین

یکی از بزرگ ترین خیالات نادرست در مورد افسردگی اینه که همه فکر می کنن فرد افسرده بی آخر غمگینه، اما افسردگی فرق زیادی با غمگین بودن داره، افسردگی از دست دادن احساسه. وقتی شما غمگین هستین، حسی دارین که می تونه آزاد شه و واسه چیزی که از دست دادین اندوهگین هستین و این به شما کمک می کنه تا بر این مسئله فائق شید. اما افسردگی از دست دادن احساس در مورد همه چیزه. برزخیه که فرد افسرده در اون نه حسی داره و نه هدفی واسه زندگی کردن.

تا اینجا ۱۱ مورد رو گفتیم اما یک مورد باقی مونده که مهم ترین مورده…

۱۲. این زمان آخرسر به پایان خواهد رسید

همونجوریکه شدیدترین طوفانا به پایان می رسه، افسردگی هم با کمک و حمایت بقیه روزی گذر می کنن. شاید شما هیچوقت همون فردی که قبلا بودین، نشید، به شخص دیگری تبدیل میشید که هم قوی تره و هم خودآگاهی بیشتری داره.

بزرگ ترین درسی که در این مدت یاد گرفتم این بود که به بقیه اجازه بدهم به من کمک کنن حتی اگه احساس کنم که این کار غیرطبیعی ترین کار دنیاست.

برگرفته از : lifehack

دیدگاهتان را بنویسید