علائم نا آرومی دهانه رحم، علل، تشخیص و پیشگیری از اون 

دانلود پایان نامه

 

دهانه رحم، پایین ترین قسمت رحمه و در انتهای واژن قرار داره. هنگام زایمون، دهانه رحم باز می شه و به نوزاد اجازه می ده از کانال تولد یا اندوسرویکال خارج شه. مثل بقیه بافتای بدن، رحم هم امکان ملتهب شدن داره. به این نا آرومی «سرویسیت» هم گفته می شه. نا آرومی دهانه رحم دلایل زیادی داره. واسه اینکه بیشتر درباره این مشکل بدونین، مقاله رو تا انتها مطالعه بفرمایید:

 

علائم نا آرومی دهانه رحم چیه؟

بعضی از زنان برخلاف وجود نا آرومی در این ناحیه هیچ گونه علامتی احساس نمی کنن اما در صورت وجود، علائم به قرار زیر هستن:

 • خونریزی غیرعادی واژن؛
 • ترشحات دائمی واژینال به رنگ سفید و خاکستری که ممکنه بوی نامطبوعی هم بدن؛
 • درد در ناحیه واژن؛
 • احساس فشار در ناحیه لگن؛
 • کمردرد.

هرچقدر سرویسیت شدیدتر شه، نا آرومی بیشتر و بیشتر میشه تا اونجا که در بعضی موارد این مشکل می تونه به زخم باز منجر شه. ترشحات چرکی از نشونه های نا آرومی شدید دهانه رحمه.

دلیل نا آرومی دهانه رحم چیه؟

عادی ترین دلیل این مشکل، عفونته. عفونت ممکنه نتیجه فعالیتای جنسی باشه اما این تنها دلیل نا آرومی نیس. نا آرومی دهانه رحم ممکنه زیاد یا طولانی باشه. نا آرومی زیاد، یه سری از علائم یهویی رو داره و در حالت طولانی، مشکل چندین ماه طول می کشه.

نا آرومی شدید و زیاد دهانه رحم معمولا پس ی عفونتای منتقله آمیزشی (STI) است، مثل:

 • تب خال نوع دوم یا تب خال تناسلی؛
 • کلامیدیا؛
 • تریکومونا؛
 • ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)؛
 • سوزاک.

نا آرومی دهانه رحم ممکنه به دلیل عفونت در اثر عوامل دیگری مثل حساسیت به اسپرم کُشا، کاندومای پلاستیکی، کلاهکای دهانه رحم واسه پیشگیری از بارداری یا حساسیت به مواد شیمیایی موجود در تامپونا باشه. باکتریای عادی واژن هم می تونن موجب نا آرومی دهانه رحم بشن. نا آرومی طولانی بعد از زایمون هم رایجه. این مشکل در بین بارداری هم ممکنه رخ بده چون سطح بالای هورمونا باعث افزایش گردش خون در دهانه رحم می شه.

تشخیص نا آرومی دهانه رحم چیجوری صورت میگیره؟

اگه علائم نا آرومی رو در خود احساس می کنین، واسه تشخیص درست حتما باید به دکتر مراجعه کنین. دقت کنین که علائم نا آرومی با علائم یه سریای دیگه از مشکلات واژینال مشترکه. اگه علائم خاصی ندارین، امکان تشخیص نا آرومی دهانه رحم با انجام آزمایشای ساده ای هست. روشای تشخیص نا آرومی دهانه رحم عبارتند از:

آزمایش و معاینه ی دستی لگن

در این آزمایش، دکتر متخصص ناحیه واژن رو به شکل دستی و چشمی و با واردآوردن فشار به شکم معاینه می کنه. با این روش دکتر می تونه ناهنجاریای لگنی رو شناسایی و وضعیت دهانه رحم رو آزمایش کنه.

آزمایش پاپ اسمیر

در روش پاپ اسمیر دکتر از سلولای واژن و دهانه رحم نمونه ورداری می کنه. بعد این سلولا واسه ملاحظات بیشتر در آزمایشگاه بررسی می شن تا موارد غیرعادی تشخیص داده شن.

بیوپسی دهانه ی رحم

این آزمایش زمانی صورت میگیره که پس ی آزمایش پاپ اسمیر موارد غیرعادی دیده شه. واسه بیوپسی دهانه رحم که کولپوسکوپی هم نامیده می شه، دکتر یک ذره بین طبی داخل واژن قرار می ده و بعد گوش پاک کنی رو به مخاط موجود در اون قسمت آغشته می کنه. دکتر به کمک کولپوسکوپ که یه جور میکروسکوپه، اون ناحیه رو معاینه می کنه و اگه بافت قسمتی به یه جور غیرعادی به نظر برسه، از اون نمونه ورداری می کنه.

بررسی ترشحات دهانه رحم

راه دیگر تشخیص نا آرومی، بررسی ترشحات دهانه رحمه. دکتر پس از نمونه ورداری از ترشحات، نمونه رو در آزمایشگاه و به کمک میکروسکوپ بررسی می کنه تا از بین مشکلات مختلف محتمل، علائم عفونت قارچی مهبل که کاندیداز، واژینوز یا تریکومونا نامیده می شه، تشخیص داده شه.

ممکنه فرد ازنظر عفونتای STI هم معاینه شه. هر گونه مشکلی که ازطریق رابطه جنسی منتقل و ایجاد شده باشه و به نا آرومی دهانه رحم در رابطه باشه باید بررسی شه.

درمون نا آرومی دهانه رحم چیجوریه؟

هیچ درمون استانداردی واسه نا آرومی دهانه رحم وجود نداره. دکتر معالج طبق عواملی به توضیح زیر مراحل درمون رو پیش می بره:

 • وضعیت سلامت عمومی بدن؛
 • سابقه پزشکی؛
 • شدت علائم؛
 • شدت نا آرومی.

ازجمله علاجای عادی واسه مشکل نا آرومی دهانه رحم میشه به تجویز آنتی بیوتیک واسه ازبین بردن هرگونه عفونت اشاره کرد. روش دیگر درمون، زمان دادن به مریضی واسه بررسی اوضاعه. بعضی وقتا مرور زمان به رفع مشکلات و مریضیا کمک می کنه. در دوره ای که درمون شروع نشده، آزمایشایی واسه بررسی شرایط و وضعیت مریض صورت میگیره. این راه و روش به ویژه در نا آرومیای بعد از زایمون استفاده می شه.

در موارد زیاد ممکنه دکتر متخصص از روش کرایوسرجری (cryosurgery) یا نیترات نقره استفاده کنه. منظور از موارد زیاد مواردیه که در اونا سلولای دهانه رحم تخریب می شن. در روش کرایوسرجری از دمای انجماد واسه منجمدکردن سلولای غیرعادی دهانه رحم استفاده می شه که این سلولا پس از انجماد تخریب می شن. نیترات نقره هم می تونه سلولای غیرعادی رو از بین ببره. پزشکان پس از تشخیص دلیل نا آرومی قادر به درمون هستن. اگه اقدامی در جهت درمون نا آرومی دهانه رحم صورت نگیرد، این مشکل می تونه چند سال ادامه پیدا کنه و با خیلی بد ترشدن علائم و درد موقع آمیزش جنسی همراه باشه.

مشکلات جانبی نا آرومی دهانه رحم چیه؟

نا آرومی دهانه رحم به دلیل سوزاک یا کلامیدیا ممکنه به داخل رحم و لولهای فالوپ راه پیدا کنه و باعث نا آرومی لگن (PID) شه. نا آرومی لگن با درد در این ناحیه، تب و ترشحات همراهه و اگه درمون نشه مشکلات ناباروری به وجود میاره.

روش پیشگیری از نا آرومی دهانه رحم چیه؟

پرهیز از آمیزش جنسی موجب پیشگیری از نا آرومی به دلیل مریضیای جنسیه. استفاده از کاندوم تا حد خیلی از انتقال این مریضیا جلوگیری می کنه. پرهیز از مواد شیمیایی مثل تامپونای عطری یا دوشای واژینال هم از احتمال واکنشای توأم با حساسیت کم می کنه. اگه تامپون یا دیافراگم در واژن قرار میگیره، نکات بهداشتی، روش گذاشتن و استفاده باید خوب دید شه.

نکته مهم:

چه نوع آزمایشایی واسه تشخیص اینکه نا آرومی به دلیل مریضیای مقاربتیه یا نه هست؟

 • واسه تشخیص این موضوع باید معاینه عمومی STI صورت بگیره. قبل از هر چیز، بعضی از شکلای مختلف STI در اثر باکتری ایجاد می شن و یه سریای دیگه ویروسی هستن. واسه بررسی وضعیت میکروبی، نمونه مایع ناحیه عفونی واسه تشخیص سوزاک یا تریکوموناس بررسی می شه. بعضی از شکلای مختلف ویروسی این مشکل ازطریق آزمایش خون بررسی می شن. در شکلای مختلف دیگر STI که ویروسیه، مثل تبخال و زگیل تناسلی بیشتر از معاینه و شناسایی چشمی استفاده می شه. بعضی از شکلای مختلف مریضیای مقاربتی مثل HIV، سفلیس و تبخال تناسلی از راه آزمایش خون تشخیص داده می شن.پاسخی بگذارید