علائم اندومتریوز در زنان و راه های علاج اون 

دانلود پایان نامه

 

همه خانوما در طول عمرشون باید حواس شون به علائم مریضیای زنان (مثلا کیست تخمدان، سینه فیبروکیستیک و …) باشه. درحالی که بیشتر این مریضیا خیلی راحت قابل درمون هستن و مشکل خاصی ایجاد نمی کنن اما یه سریای دیگه می تونن باعث بروز مشکلات جدی تری شن و حتی روی توانایی باروری زنان اثر منفی بذارن. یکی از این مریضیا، اندومتریوزه؛ مریضی طولانی و خوش خیمی که با رشد سلولای طبیعی رحم در خارج از چاله رحم به وجود میاد. مطلب زیر، شما رو با علائم اندومتریوز، روشای درمون و مشکلات به دلیل اون آشنا می کنه.

 

بررسی خلاصه

اندومتریوز مریضی ای شایعه که در اون، بافتی مثل پوشش داخلی رحم (اندومتر) در بخشای دیگری از بدن رشد می کنه. این بافت می تونه در جاهای بسیار مختلفی ظاهر شه، مثل تخمدانا، لولهای فالوپ، داخل شکم و داخل یا دور مثانه یا روده.

اندومتریوز بیشتر در دختران و زنانی که در سنای باروری هستن، دیده می شه. این مریضی در زنانی که دوره یائسگی رو سپری کردن، گسترش کمتری داره. اندومتریوز، مریضی ای طولانی و طولانی مدته که می تونه اثر زیادی روی زندگی فرد بزاره اما علاجایی وجود دارن که می تونن بهش کمک کنن.

علائم اندومتریوز

علائم اندومتریوز می تونن متفاوت باشن. بعضی از زنان علائم شدیدی رو تجربه می کنن، درحالی که ممکنه بقیه هیچ گونه علائم زیادی نداشته باشن.

علائم اندومتریوز عبارت ان از:

 • درد شدید پریود که با مصرف مُسکن هم آرامش پیدا نمی کنه.
 • پریودهای سنگین؛ مثلا ممکنه شما مجبور باشین از تعداد زیادی تامپون یا پد استفاده کنین یا اونا رو باهم به کار ببرین یا ممکنه خون قاعدگی شما لباس هاتون رو کثیف کنه.
 • درد لگن؛ این درد ممکنه فقط نزدیک دوره پریود شما اتفاق بیفته یا در همه اوقات درد لگن داشته باشین.
 • احساس درد در بین و پس از رابطه جنسی.
 • احساس درد یا ناراحتی هنگام دست شویی رفتن.
 • خون ریزی از مقعد یا وجود خون در مدفوع.
 • احساس خستگی در همه اوقات.

اندومتریوز در بعضی از زنان می تونه اونا رو از انجام فعالیتای عادی شون بازدارد و بعضی وقتا ممکنه به احساس افسردگی منجر شه.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنین

اگه علائم بالا رو دارین، به ویژه اگه این علائم اثر زیادی روی زندگی تون گذاشته ان، به دکتر مراجعه کنین.

بهتره قبل از مراجعه به دکتر علائم تون رو یادداشت کنین تا راحت تر اونا رو مطرح کنین.

تشخیص اندومتریوز می تونه سخت باشه، چون علائم بسیار متفاوتی داره و خیلی از مریضیای دیگر هم می تونن باعث بروز اینجور علائمی شن. اگه دکتر نتونه دلیل علائم شما رو تشخیص بده، ممکنه واسه بررسیای بیشتر شما رو پیش متخصص زنان بفرستد.

واسه تأیید اندومتریوز معمولا لازمه که یک لاپاروسکوپی انجام شه. لاپاروسکوپی، عملیه که در اون یک لوله ی نازک ازطریق برش کوچیکی در پوست شکم تون وارد بدن شما می شه تا دکتر زنان بتونه هرگونه بافت اندومتریوز رو در بدن تشخیص بده.

علاجای اندومتریوز

الان هیچ درمانی واسه اندومتریوز وجود نداره اما روشایی هستن که می تونن به کاهش علائم کمک کنن. این روش ها عبارت ان از:

 • مُسکنای ضدالتهابی، مثل ایبوپروفن.
 • داروهای هورمونی و روشای پیشگیری از بارداری مثل قرص ترکیبی، چسب ضدبارداری، یک سیستم داخل رحمی (IUS) و داروهایی به نام آنالوگای هورمون آزادکننده ی گونادوتروپین (GnRH).
 • جراحی واسه برداشتن تکهای بافت اندومتریوز.
 • یک عمل جراحی واسه برداشتن یک بخش یا تموم بخشای مبتلابه اندومتریوز، مثل جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی).

دکتر تون گزینه های مختلف رو با شما مطرح می کنن. بعضی وقتا ممکنه دکتر بی معطلی درمون رو شروع نکنه تا ببینه که علائم شما به خودی خود بهبود پیدا می کنن یا نه.

بقیه مشکلات به دلیل اندومتریوز

یکی از مشکلات اصلی اندومتریوز، باردارشدن سخت یا ناتوانایی در بارداریه (ناباروری). انجام جراحی واسه برداشتن بافت اندومتریوز می تونه به افزایش شانس بارداری شما کمک کنه؛ با اینکه هیچ تضمینی وجود نداره که پس از جراحی حتما باردار شید.

جراحی اندومتریوز بعضی وقتا می تونه باعث بروز مشکلات دیگری مثل عفونت، خون ریزی یا آسیب به اندامای گرفتار شه. اگه به شما پیشنهاد شده که جراحی انجام بدین، در مورد خطرهای احتمالی اون با جراح تون صحبت کنین.

مقابله با اندومتریوز

مقابله با اندومتریوز می تونه کار سختی باشه، هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی. جدا از اینکه حمایت و کمک دکتر تون، شاید واسه تون مفید باشه که واسه کسب اطلاعات و راهنماییای بیشتر با یه گروه حمایتی مثل انجمن اندومتریوز تماس بگیرین. این انجمن جدا از اینکه ارائه اطلاعات دقیق در مورد این مریضی می تونه فهرستی از گروه های حمایتی محلی و انجمنای آنلاین رو که از زنان گرفتار به اندومتریوز تشکیل شدن، در اختیار شما بذاره.

علل اندومتریوز

دلیل بروز این مریضی مشخص نیس و نظریهای زیادی دراین باره ارائه شدن، مثل:

 • ژنتیک؛ به نظر می رسه که این مریضی جنبه ی ارثی داره و در بعضی از گروه ها و نژادهای قومی، بیشتر از بقیه دیده می شه.
 • قاعدگی عقب رونده (برعکس)، هنگامی که بخشی از پوشش داخلی رحم به جای خارج شدن از بدن به شکل پریود، از راه لولهای فالوپ به طرف بالا حرکت می کنه و روی اندامای لگن جای میگیره.
 • وجود مشکل در سیستم ایمنی بدن (سیستم دفاعی بدن در مقابل مریضی و عفونت)
 • پخش سلولای اندومتر در سراسر بدن از راه جریان خون یا سیستم لنفاوی (یه سری از مجاری و غدد که بخشی از سیستم ایمنی بدن رو تشکیلمی دن.)

اما هیچ یک از این تئوریا به طور کامل توضیح نمی دن که به چه دلیل اندومتریوز اتفاق میفته. شاید این مریضی به دلیل ترکیبی از عوامل مختلف به وجود میاد.

بد نیس بدونین زنانی که به اندومتریوز گرفتار هستن و هم زنانی که به هورمونا حساس ان، مثل افراد گرفتار به سرطان سینه، سرطان تخمدان، سرطان رحم و فیبروئیدهای رحمی، اصلا نباید از آویشن استفاده کنن.دیدگاهتان را بنویسید