سایت مپ یا نقشه سایت چیست؟

سایت مپ یا نقشه سایت چیست؟

سئو و بهینه سازی سایت، طراحی رابط کاربری

سایت مپ یا نقشه سایت چیه؟

۶ شهریور ۱۳۹۵

تا حالا فکر کردین که موتورهای جستجو چیجوری سایت شما رو میبینن؟ اصلاً میدونید که موتور جستجو چیجوری صفحات سایت شما رو ارزش گذاری می کنن؟ در جواب تون باید بگیم: سایت مپ.

اینترنت دنیایی بزرگه و روز به روز با سرعت زیادی، رشد خود رو ادامه میده. براساس تحقیقات انجام شده توسط سایت Netcraft در سال ۲۰۱۲، بیشتر از نیم میلیارد سایت در اینترنت هست (اگه دقیق تر بگیم حدود ۶۴۴,۲۷۵,۷۵۴ سایت در فضای مجازی هست که همونطور که گفتیم این آمار مربوط به سال ۲۰۱۲ه) و مطمئناً این مقدار تا سال ۲۰۱۶ افزایش زیادی داشته.

حالاسوال اینجاس که صاحبان سایتای کوچیک واسه ایندکس شدن محتوای خود باید چه کاری بکنن؟ دونستن این نکته، بخش مهمی از روند بهینه سازی سایت شما حساب می شه. در جواب باید گفت یکی از بهترین وسیله ها واسه تغذیه کردن موتورهای جستجو، سایت مپ یا همون نقشه سایت براساس XMLه.

سایت مپ چیه؟

سایت مپ در واقع، فایلیه که لیستی از مهم ترین محتواهای موجود در سایت رو در بر داره تا کراولرای موتورهای جستجو بتونن خیلی راحت سایت رو ایندکس کنن. در مقابل این نوع Sitemap یه نوع نقشه سایت دیگه هم هست (که با حروف کوچیک نوشته می شه: sitemap) که براساس HTMLه و در اون لیستی از مهم ترین فایلای موجود در سایت قرار داره. این نوع نقشه سایت، بیشتر واسه کاربران انسانی استفاده میشن تا بتونن محتوای موجود در سایت رو پیدا کنن و ازش استفاده کنن.

موتورهای جستجو از نقشه سایت XML استفاده می کنن تا ساختار سایتا رو یاد بگیرن. باید یادتون باشه که قرار دادن URL صفحاتِ سایت در سایت مپ، حضور سایت در ایندکسای جستجو رو تضمین می کنه.

این موضوع به این معنیه که اگه نقشه سایتی از کدهای XML خوب استفاده کنه، آدرسای معتبر و تمیزی رو واسه کارولرها جفت و جور کنه و بقیه نیازمندیای موتورای جستجوگر رو برآورده سازه، URL های موجود در اون در Crawlای بعدی مورد توجه قرار می گیرن. همین امر شانس دیده شدن صفحات جور واجور در موتورهای جستجوگر رو زیاد می کنه. با اینکه سایت مپ در هر شرایطی واسه سایت به درد بخور هستش، اما در شرایط زیر بسیار موثر و کارسازه:

 • داشتن یه سایت جدید با صفحات جدیدی که هنوز خوب به اونا لینک داده نشده (لینک داخلی و خارجی).
 • سایتایی که از URL های داینامیک واسه محتوای خود استفاده می کنن.
 • سایتایی که محتوای مجموعه شدۀ اونا خوب به صفحات فعال، لینک نشده ان.
 • سایتایی که تشخیص و شناسایی صفحاتشان بسیار سخته یا دارای محتوای غیر متنی سنگین، مانند فلش هستن.

میشه گفت سایت مپا، در واقع ابزاری واسه خوراک دادن و شناساندن سایت به موتورهای جستجوگر هستن.

ساختار نقشه سایت XML

همه موتورهای جستجوی مهم از پروتکلای XML رسمی که در سایت Sitemaps.org تعریف شده، استفاده می کنن. نمونه کد XML که در سایت مپ استفاده میشن رو در ادامه مشاهده می کنین:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset rel="nofollow noopener" target="_blank">ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ واسه لینکای تغییر راه پیدا کرده. این موضوع واسه بینگ هم یه قانونِ شناخته شده. به کار گیری لینکای درست در قوانین سئو واسه همه موتورهای جستجو الزامیه. شما می تونین کد جواب HTTP واسه هر URL رو با به کار گیری وسیله Header Checker بررسی کنین. واسه آدرسای زیاد تو یه سایت، میشه از ابزارهایی مثل Find Broken Link و Find Broken Links, Redirects & Google Sitemap Generator Free Tool استفاده کرد.

 • مراجع کراس سایت از دید جهانی کاربردی نیس: گوگل اجازه ثبت URL کراس سایت در نقشه سایت رو به آدمایی داده که بتونن ثابت کنن همه سایتای منبع واسه خودشونه. این تایید معمولاً از راه حساب وبمستر تولز انجام می شه. یادتون باشه که این موضوع در بینگ موافق نیس و واسه کاربرد جهانی پیشنهاد نمی شه.
 • فایل ایندکس نقشه سایت

  بیشتر سایتای بزرگ بیشتر از ۵۰۰۰۰ نشانی URL دارن که ایندکس شدنشون در موتورهای جستجو مهمه. از اونجایی که در نقشه سایت تنها اجازه ورود ۵۰۰۰۰ نشانی هست، وبمسترها می تونن یه فایل ایندکس نقشه سایت واسه خود بسازن. فایل ایندکس نقشه سایت می تونه بیشتر از ۵۰۰۰۰ ورودی داشته باشه.

  از دید تئوری این موضوع بدین معناست که شما می تونین تا ۲٫۵ میلیارد نشانی رو در فایل خود ثبت کنین. ساختار کد XML فایل ایندکس بسیار مثل نقشه سایته. نمونه کد XML فایل ایندکس نقشه سایت رو در ادامه مشاهده می کنین:

  <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
  <sitemapindex rel="nofollow noopener" target="_blank">وبمستر تولز گوگل (راه Site configuration > Sitemaps > Add/Test Sitemap) و وبمستر تولز بینگ (راه Crawl > Sitemaps (XML, Atom, RSS) > Add Feed ) است. اگه الان اکانتی در این وسیله ها ندارین بهتره همین امروز دست به کار شید.

 • با تغییر محتوای سایت، نقشه سایت رو بروزرسانی کنین: سایت شما دارای محتوای ثابت و استاتیک نیس. تغییرات جدید ایجاد شده رو در دوره های وقتی جور واجور در نقشه سایت نشون بدین. اینکه چند وقت یه بار به این به روزرسانی نیاز دارین به محتوای سایت و تغییرات ایجاد شده بستگی داره. بعضی از سایتا می تونن نقشه سایت رو به صورت ماهانه به روز کنن.
 • با امید به اینکه این مطلب تونسته باشه به سوالات شما جواب دهد. اگه در مورد آموزش سئو سوالی دارین می تونین اونو در قسمت دیدگاه ها مطرح کنین تا کارشناسان نوین، پس از بررسی سوال شما به شکل یه دیدگاه یا مقاله به شما جواب بدن.

  موضوعات در رابطه سئو و بهینه سازی سایتطراحی رابط کاربری

  در بحث دور و بر این مقاله شرکت کنین! ارسال دیدگاه

  نیاز به مشاوره بیشتر دارین؟ واسه صحبت با کارشناسان نوین تماس بگیرین.

  ۰۲۱-۶۳۴۰۴ ۵ دقیقه رایگان

  رامین محمودی

  رامین محمودی هستم، یه عدد علاقمند به محتوا (و هر اون چیزی که به اون رابطه داره!).
  وقتی مدیر محتوا و سردبیر وبلاگ نوین بودم. حالا، من هم مانند شما از مطالعۀ مقالات اون حال می کنم.
  پیشنهاد میکنیم این مقالات رو هم بخونین