همه ی زنان شهردار ایران/عکس

همه ی زنان شهردار ایران/عکس

انتخاب دو شهردار زن واسه دوشهر ایران، ازجمله خبرهای باحال هفته گذشته بود.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: ۱۷ سال پس از اون که یه زن واسه اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی روی صندلی شهرداری منطقه ۷ تهران نشست، حالا کلید اتاق شهردار در دو شهر دیگه کشور هم به زنان جوون سپرده شده.

«مریم پاکزاد»  اولین زنی بود که در روزای گذشته، اسمش خبرساز شد. اون تونست رای ۵ عضو شورای شهر چهارم شهر «لولمان» رو به دست آورد و اسمش رو به عنوان جوون ترین شهردار استان گیلان ثبت کنه. پاکزاد ۳۲ ساله که دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه گیلان در رشته ITه ، در انتخابات گذشته شوراها هم وارد میدون رقابت انتخاباتی شده. خانوم شهردار، چند وقت پیش هم به عنوان دهیار نمونه در بین دهیاران استان معرفی شده بودن.

چند روز بعد اما نام یه زن دیگه، در بالاترین جایگاه خبرها قرار گرفت. «سامیه بلوچ زهی» دختر ۲۶ ساله، مجرد، بلوچ و اهل سنتیه که حالا به عنوان شهردار کلات (مرکز شهر سرباز) در استان سیستان وبلوچستان  معرفی شده. اون که  مدرک کارشناسی ارشدش رو در رشته صنایع از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران گرفته، حالا قراره با رای شورای ۵ نفره شهر کلات، در مسند شهرداری ، امور شهرش رو رتق و فتق کنه.

خانوم شهردار ۲۶ ساله در گفتگو با نشریه محلی «پاپایا» هم درباره انگیزه ها و هدف هاش گفته:«امید به اینکه با این حرکت که یه زنگ استارت واسه تموم زنان نواخته شده و زنان بیشتری در اجتماع اجرای نقش کنن. امیدوارم شرایطی جفت و جور شه که نقش کمرنگ زنان در جامعه که به صورت جدی محسوسه همگام با برادرانشان در ساختن بنیادهای اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی پررنگ شه.»

شهردار شدن پاکزاد و بلوچ زهی، با اینکه با واکنشای صاحب نظران و کارشناسان و و بازتابای رسانه های جور واجور همراه شد و اونا رو خبرساز کرد، اما این دو ، تنها زنان شهردار ایران نیستن. چون قبل از اونا هم چند زن دیگه روی صندلی شهرداری شهرهایشون نشسته ان.

«زهرا صدراعظم نوری» اولین بانوی شهردار جمهوری اسلامی ایران بود. اون که در آبان ماه سال ۱۳۷۵، با حکم «غلامحسین کرباسچی» شهردار وقت تهران، به عنوان شهردار منطقه ۷ تهران منصوب شد اون موقع ۳۴ ساله بود. خانوم شهردار جوون البته در دوره گذشته شورای اسلامی شهر تهران هم کاندیدای ورود به ساختمون این شورا بود که شکست خورده موند.

سال ۱۳۸۳ هم  در شهر ساوه «مهری دهاتی گرایلو» با تصمیم شورای شهر ساوه شهردار این شهر شد که تا سال ۱۳۸۵ دووم آورد.

«الهه موالی زاده»  شهردار منطقه دو اهواز که در سال ۱۳۸۷ به این سمت منصوب شد، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی در دانشگاه چمران و نماینده اسبق شورای شهر اهواز بود.

منطقه ۶ شهر مشهد هم شهردار زن به خود دیده.«شراره معدنیان»  سال ۱۳۸۵ با حکم شهردار وقت مشهد، به ساختمون منطقه ۶ شهرداری این شهر رفته بود. اون البته تنها ۳ ماه بعد از دریافت حکمش، ساختمون شهرداری رو ترک کرد و شایعه های مربوط به انصراف یا عزل اون تا مدتا سر زبانا بود.

شهر تبریز هم روزای مدیریت یه زن بر شهرداری رو دیده. «عاشق بدر آذر» ۴۳ ساله که  مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری داشت و سابقه معاونت شهرسازی شهرداری منطقه هفت تبریز رو هم داشت، آذرماه سال ۱۳۸۹ به عنوان شهردار منطقه ۹ تبریز، کارش رو اغاز کرد. اونم البته یه ماه قبل از پایان دوره مدیریتش، از راه شهردار تبریز  برکنار شد.

«شکوفه شهابی پور» هم دیگه بانویی بود که در ۲۳ سالگی و درحالی که دانشجوی کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه بندرعباس بود، نشستن روی صندلی اتاق شهردار رو تجربه کرد. اون آذرماه سال ۱۳۸۹ شهردار شهر «سرگز احمدی» نزدیک شهر پارسیان در استان هرمزگان شده بود.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*