همکاری تل آویو و واشنگتن در نوشتن ویروس استاکس‌نت تأیید شد

همکاری تل آویو و واشنگتن در نوشتن ویروس استاکس‌نت تأیید شد

edwardافشاگر آمریکایی که قبلا واسه آژانس امنیت ملی آمریکا کار می کرده اعلام کرد که ویروس استاکس نت که تأسیسات هسته ای ایران رو هدف گرفته بود بوسیله سازمان امنیت ملی آمریکا با همکاری رژیم صهیونیستی طراحی شده بود.

به گزارش آلامتو به نقل ازخبرگزاری مهر، این افشاگر فراری آمریکایی طی مصاحبه ای با مجله آلمانی اشپیگل گفت که سازمان امنیت ملی آمریکا یه شبکه از همکاران خارجی داره که توجه حاشیه ای به حقوق بشر دارن.

ادوارد اسنودن ۳۰ ساله که تحت پوشش یه شرکت پیمان کاری در هاوایی واسه آژانس امنیت ملی آمریکا کار می کرد، از روز ۲۳ ژوئن گذشته به دنبال کشوریه که به اون پناهندگی داده و از اتهام جاسوسی و محاکمه در آمریکا خلاصی یابد.

ایشون به دنبال باطل شدن گذرنامه اش بوسیله دولت آمریکا از روز ۲۳ ژوئن ۲۰۱۳ در فرودگاهی در مسکو به سر می برد.

اسنودن گفت که آمریکا و رژیم صهیونیستی در پشت پرده این کرم رایانه ای بودن.

به گزارش مهر، استاکس نت با هدف نفوذ به تأسیسات هسته ای ایران در سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ طراحی شد و قرار بود سرعت هزاران سانتریفیوژ رو عوض کنه و در تحقیقات هسته ای ایران مشکل بسازه اما به همت محققان کشور، ویروس استاکس نت کنترل شد و از صدمات و خسارتهای احتمالی بعدی جلوگیری به عمل اومد.

از مدتها پیش این مسئله که واشنگتن و تل آویو پشت این حمله سایبری بودن مشخص بود اما تا الان هیچ کدوم از دولتها این مسئله رو تایید نکرده ان.

اسنودن طی یه مصاحبه دیگه هم گفته بود که سازمان امنیت ملی آمریکا و رژیم صهیونیست با همکاری همدیگه این ویروس رو طراحی کرده بودن.

اسنودن تأکید کرد که سازمان امنیت ملی آمریکا بیشتر با همکاران خارجی از راه یه سازمان خاص که به اون هیئت روابط خارجی (FAD) می گن، همکاری می کنه. ایشون با اشاره به بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند و کانادا که به ” پنج چشم همکار” مشهور هستن گفت که اقدامات اونا معمولا بالاتر از اقدامات سازمان امنیت ملیه.

ایشون به طور خاص سیستم (TEMPORA) رو که بوسیله دفتر مرکزی ارتباطات عمومی بریتانیا (GCHQ) استفاده می شه، یکی از بزرگترین عوامل این صحنه نام برد.

اسنودن گفت: TEMPORA سیگنالهای هوشمندیه که به محتوا هیچ اهمیت نمی ده بلکه تنها یه توجه حاشیه ای به قوانین حقوق بشر داره. هیچوقت نباید اطلاعاتی رو از راه خطوط یا سروررهای بریتانیایی بفرستین، حتی اطلاعات ملکه و محافظان ایشون هم ضبط می شه.

درحالی که ادوارد اسنودن، افشاگر فراری آمریکایی تایید کرده که مونیتورکردن خارج از آمریکا دارای محدودیتهاییه و سازمان امنیت ملی آمریکا باید اطلاعاتی که جمع می کنه اولویت دهی کنه، تأکید کرد که مونیتور کردن منطقه خود ( آمریکا) به طور عملی حد نداره.

ایشون تأکید کرد که شرکتهای چند ملیتی فعال که دفتر مرکزی اونا در آمریکا قرار دارن، قابل اعتماد نیستن، مگه اینکه خلافش ثابت شه.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*