هنرمندانی که اسکار گرفتند اما خودشان آنرا دریافت نکردند!
Abstract data background.

هنرمندانی که اسکار گرفتند اما خودشان آنرا دریافت نکردند!

در بین همه برندگان اسکار که با دستای خودشون این جایزه رو به خونه بردن می شه نامزدهایی رو یافت که به دلایل جور واجور روز اهدای جوایزشان، جزو غایبان این مراسم بودن.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: واسه خیلی از علاقه مندان هنر هفتم معتبرترین جایزه سینمایی در دنیا تلقی می شه که همیشه در این ایام سال جمعیت خیلی از سینماگران رو در دنیا به تب و تاب میندازه تا ببینن که امسال کی قراره این تندیس طلایی رو با خود به خونه ببره. اما شاید واسه خیلی از ما باحال باشه که بدونیم که این مراسم ۸۸ساله در طول برگزاری اش در همه این سالها پر از حاشیه های جنجالی و عجیب و غریب بوده؛ حواشی که بعدا و با گذشت زمان تبدیل به یه اتفاق تاریخی شده. امسال به دنبال سیاستای ترامپ، غیبت اصغر فرهادی در مراسم اسکار به عنوان یکی از پنج نامزد فیلم خارجی زبون ، یکی از مهمترین جنجال هاییه که اسکار اونو به خود اختصاص داده؛ اما به غیر از اون مراسم اسکار در دوران جور واجور و در میان نامزدهایش همیشه آدمایی رو داشته که هر کدوم بنا به دلایل جورواجور از غایبان این مراسم پر سر و صدای سینمایی در هتل روزولت هالیوود بودن.

مارلون براندو/ غیبت در اعتراض به سیاستای امریکا

یکی از برندگان غایب در مراسم اسکار که نبودش با پیاما و سر و صداهای زیادی در دنیا مواجه شد«مارلون براندو» بود. این بازیگر در طول عمر بازیگری اش دو بار موفق به دریافت جایزه اسکار شد که بار اول اون به خاطر بازی در فیلم«بارانداز» بود؛ اما نکته خیلی مهم این جاست که مارلون براندو در پنجم مارس ۱۹۷۳واکنشی بسیار متفاوت تر نسبت به جایزه دوم خودش در مراسم اسکار نشون داد. این بازیگر قدیمی بعد از بازی در نقش«ویکتور کورلئونه» در فیلم«پدر خونده» موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در اسکار شد؛ اسکاری که مارلون براندو به نشونه اعتراض از حضور در اون بی خیال شد و به جای خودش یه دختر سرخ پوست رو با لباسای آپاچی واسه دریافت جایزه فرستاد. اون در پیامی از طرف مارلون براندو درباره غیبت اون این طور گفت: امشب به جای مارلون براندو به این مراسم اومدم و اون ازم خواسته تا به شما بگم که با تموم احترام حاضر به قبول این جایزه مهم نیس و دلیل اون رفتاریه که صنعت فیلمسازی با بومیان آمریکا داشته.»

دالتون ترامبو/ غیبت به خاطر بلک لیست (بلک لیست (لیست سیاه))

در دهه ۳۰میلادی هزاران امریکایی به خاطر رکود اقتصادی به حزب کمونیسم اضافه شدن؛ حزبی که بعد از جنگ جهانی دوم و با اتحاد امریکا و شوروی به تعداد کمونیستای این کشور اضافه کرد تا جایی که با شروع جنگ سرد و دوره مک کارتیسم شرایطی شکل گرفت که مک کارتی لیست سیاهی رو ترتیب داد تا از این روش افراد خیلی از جمله روشنفکران و هنرمندان به اتهام کمونیست بودن شغل خودشون رو از دست بدن یکی از این افراد «دالتون ترامبو» بود. فیلنامه نویسی که اسمش در این بلک لیست (بلک لیست (لیست سیاه)) وجود داشت اما با همه اینا در همین دوره ترامبو تونست دو جایزه اسکار رو به خاطر فیلمنامهایی که نوشت از اون خود کنه. جایزه هایی که هیچ کدوم از اونا به دست خود ترامبو داده نشد و ترامبو در طول همه این سالها مجبور بود تا با اسم مستعار به فعالیت مشغول باشه. اولین اسکار اون به خاطر فیلمنامه«تعطیلات در رم» بود. ترامبو در این فیلمنامه به جای اسم خودش از اسم دوست فیلمنامه نویسش«ایان هانتر» استفاده کرد تا نام اون به جای خودش به عنوان بهترین فیلمنامه نویس مراسم اسکار خونده شه. فیلنامه«پردل و جربزه» دومین کار ترامبو بود که برنده اسکار شد ولی بازم خبری از اسم و حضور دالتون ترامبو نبود؛ چون در این کار هم اون مجبور، به استفاده نام مستعار«رابرت ریچ» شد تا این شخصیت خیالی اسمش به عنوان برنده اسکار سال ۱۹۵۷ خونده شه.

برندگان جایزه اسکار

وودی آلن/ غیبت به خاطر نوازندگی تو یه کلوب

خیلی از ما وودی آلن رو به واسطه های کارای جور واجور و متفاوتش می شناسیم کارگردان،بازیگر و فیلمنامه نویسی که تا به الان بیشتر از ۲۱بار به واسطه کاراش نامزد اسکار شده و از این ۲۱بار سه بار برنده این جایزه سینمایی بوده؛ اما جالبه بدونین که در طول همه این دفعات وودی آلن تنها یه بار در اسکار شرکت کرده و میگه هرسال به جای حضور در مهمانی اسکار بهتر می دونه که همون شب به همراه گروه جازش تو یه کلوپ به نوازندگی بپردازه.

رومن پولانسکی/ غیبت به خاطر جرم

این کارگردان لهستانی که کاراش الهام بخش کارگردانای زیادی در امریکا بوده هم جزو غایبان چندین ساله مراسم اسکار هستش کارگردانی که بر خلاف بقیه دلیل غیبتش رنگ و بوی جرم و دادگاه های قضایی رو میده. رومن پولانسکی در سال ۱۹۷۷ به جرم تجاوز به یه دختر ۱۳ ساله متهم شناخته شد. این موضوع منتهی به فرار پولانسکی از امریکا به فرانسه شد تا اون دیگه به این کشور برنگردد. پولانسکی در سال ۲۰۰۲ به خاطر فیلم«پیانسیت» برنده بهترین کارگردانی در اسکار شد اما در اون حضور نداشت.

هیث لچر/ غیبت به خاطر مرگ

نام این هنرپیشه استرالیایی واسه بیشتر سینما دوستان یادآور شخصیت«جوکر» درفیلم شوالیه تاریکیه. فیلمی که لچر به خاطر بازی در اون موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد؛ اما چندی قبل از مراسم اسکار ۲۰۰۸ به دلیل مسمومیتای دارویی جون خودشو ازدست داد و از حضور در این مراسم بازماند تا جایی که در مراسم اسکار پدر و مادر اون آخرین جایزه فرزندشون رو با خود به خونه بردن.

برندگان جایزه اسکار

لیست کامل برندگان اسکار ۲۰۱۷ – فرهادی اسکار گرفت

برندگان اسکاری که لایقش بودن!+عکس

اخبار اسکار خبرگزاری مهر مجله مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*