هواپیماها عامل بارندگیهای زیاد در مناطق نزدیک به فرودگاهها

هواپیماها عامل بارندگیهای زیاد در مناطق نزدیک به فرودگاهها

هواپیماها عامل بارندگیهای زیاد در مناطق نزدیک به فرودگاهها

محققان آمریکایی کشف کردن که هواپیماها می تونن موجب ریزش باران شن و به خاطر همین بارندگی در مناطق دور و بر فرودگاهها زیاده.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان مرکز ملی تحقیقات جوی در کلورداو در بررسیهای خود نشون دادن که وقتی هواپیماها هنگام بالاترین درجه گرفتن و یا فرودآمدن از بین ابرها عبور می کنن بیشتر، در ابرهای غنی از آب بسیار سرد منافذی رو ایجاد می کنن. نتیجه ایجاد این منافذ افزایش بارندگی در مناطق دور و بر فرودگاههاه.

دمای این ابرهای بسیار سرد می تونه به ۱۰- درجه سانتیگراد برسه. در میون این ابرها علاوه بر ذرات آب، ذرات جامدی چون گرد و غبار و بلورهای یخ هم وجود دارن که می تونن مثل هسته های متراکم عمل کنن، اینطوری آب می تونه تا دمای حدود ۴۰- درجه سانتیگراد بازم به حالت مایع بمونه. این پدیده پایه فوت وفن بارور کردن ابرها واسه ایجاد بارانه.

براساس گزارش ساینس، این محققان در این مورد توضیح دادن: “اینکه یه هواپیما بتونه در میان ابرها یه چاله و یا یه کانال بسازه بستگی به راه پرواز اون داره. وقتی که هواپیما به صورت عمودی تو یه لایه ابری فوق سرد قرار گیرد می تونه خیلی راحت یه چاله و وقتی که به صورت افقی از اون لایه عبور کنه می تونه یه کانال طولانی درست کنه.”

این لایه های فوق سرد در شعاع ۱۰۰ کیلومتری از فرودگاههای پر ترافیک قرار دارن و این پدیده در مناطق نزدیک به قطب محسوس تر دیده می شه.

منبع: mehrnews.com

جمع آوری: آلامتو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*