هویج چه خواصی دارد؟
Background with abstract particles.

هویج چه خواصی دارد؟

خواص هویج

کارشناسان تغذیه به هویج به عنوان یه غذای سالم نگاه می کنن. هویج پر از مواد مغذی مانند ویتامینهای A ,C, K و B8 و هم اینکه اسید پانتوتنیک، آهن، منگنز، مس، پتاسیم و فولیته.

بیشتر خواص هویج به اندازه بالای بتا کارتون و فیبر موجود در اون برمیگرده. هویج رو میشه در تموم فصول سال پیدا کرده و اونو به صورت پخته یا خام مصرف کرد. هم اینکه میشه واسه جفت و جور سالاد از اون استفاد کرد.

اینجا ۵ خاصیت برتر هویج رو به شما میگیم:

  1. تقویت بینایی

اولین و بهترین خاصیت هویج تقویت بیناییه.هویج دارای مقادیر بالا ویتامین A هستش که بر بینایی تاثیر میذاره. هم اینکه بتا کاروتن موجود در هویج از چشمون شما در مقابل آب مشکی و خالهای چشمی مراقبت می کنه.

پس خوردن هویج رو از همین الان شروع کنین تا تماشاگر تاثیر اون روی بیناییتان باشه.

  1. خاصیت ضد سرطانی

یکی دیگه از ویژگیای هویج خاصیت ضد سرطانی اون هستش که این ویژگی به قدرت انتی اکسیدانی کاروتنهای موجود در اون برمیگرده که باعث کاهش رادیکالهای آزاد بدن می شه.

هویج هم اینکه سیستم ایمنی بدن رو در مقابل بیماریها تقویت می کنه.

مصرف روزانه هویج باعث کاهش سرطان ریه و پروستات می شه.

  1. مقابله با بیماریهای قلبی عروقی

هویج واسه بیماران قلبی و افراد دارای خیلی خوبه. بتا کاروتن، الفا کاروتن و لوتین موجود در هویج از جمله انتی اکسیدانهای قوی به حساب میرن که با کلسترول جنگیده و خطر حملات قلبی رو کاهش میدن.

هم اینکه پتاسیم موجود در هویج باعث کاهش فشار در رگهای خونی شده و درد آرتروز رو کم می کنه. که این به نوبه خود باعث افزایش جریان خون شده و استرس سیستم قلبی عروقی رو کم می کنه.

  1. بهبود سلامت عمومی

هویج واسه سلامت عمومی خیلی خوبه. وقتی که هویج می خورید پلاکها و مواد ریز غذایی موجود در دهن شما از بین رفته و این خود باعث سلامت دهن و دندون شما می شه.

هویج باعث افزایش بزاق دهن می شه که اسیدیته دهن رو تنظیم کرده و باعث جلوگیری از فساد دندون می شه. هویج هم اینکه دارای ویتامین C، و انتی اکسیدانهای قابل حل در آبه که باعث سلامت بافتهای بدن، لثه و دندون می شه.

  1. حفاظت از کبد

هویج از کبد شما در مقابل مواد شیمیایی مراقبت می کنه. مقدار بالای ویتامین A موجود در هویج نقش بسیار مهمی در خارج کردن سم از بدن شما بازی کرده، صفرا و چربیهای اضافه کبد رو هم کم می کنه.

فیبر موجود درهویج هم اینکه باعث تمیز شدن کبد و روده شده و مواد زاید خیلی راحت از بدن دفع می شن.

خوردن منظم و روزانه هویج باعث جلوگیری از التهاب و عفونت کبد شده که می تونه منتهی به بیماریهایی مانند هپاتیت و کلستاسیس شه.

خواص هویج

خواص هویج واسه زخم معده

اختصاصی خواص سبزیجات هویج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*