ویتامین های ضروری بدن

ویتامین های ضروری بدن

vitamin

امروزه به کار گیری مکملای ویتامین بسیار عادی شده گویی که دیگه هیچ کسی غذا رو واسه جذب ویتامین نمیخورد و فقط هدفشون از تغذیه رفع گرسنگیه اما باید بدونین که هنوزم داشتن یه رژیم غذایی درست بهترین روش واسه تامین ویتامینای لازم لازم بدن است.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ این پیشنهاد رو تقریبا همه شنیده ایم: سبزیجات بخور، کمی ورزش کن و البته قرص ویتامینت رو هم فراموش نکن.

ده ها تحقیقات و آزمایشای جور واجور تا حالا موفق نشده ان ثابت کنن که ویتامینا و مکملا می تونن تاثیر زیادی بسازن. حتی بعضی تحقیقات چیزی برعکس رو نشون دادن و ادعا می کنن بعضی ویتامینا برامون خوب نیستن. چندین نوع از این ویتامینا رو با دچار شدن به شکل های جور واجور سرطان در رابطه دونسته ان در حالی که یه سری های دیگه رو از علل ایجاد سنگ کلیه می دونن.

بنا براین تحقیقات و اخباری که تازگیا منتشر شده عزممونو جزم کردیم لیستی از ویتامینایی که باید دریافت کنین و ویتامینایی که بهتره از مصرفشون دوری کنین رو در اختیارتون بذاریم.

مولتی ویتامینا:

استفاده نکنین ،هر چیزی که لازم دارین رو می تونین از یه برنامه غذایی متعادل بدست بیارین

ده ها بود که تصور می شد مولتی ویتامینا واسه سلامت کلی بدن لازمن. ویتامین C واسه تقویت ایمنی بدن، ویتامین A برا مواظبت از دید، ویتامین B واسه قوی نگه داشتنتون.

این مواد رو نه فقط می تونین از غذایی که میل می کنین بگیرین، بلکه تحقیقات نشون داده دریافت زیادتر از اندازه اونا می تونه ضرر داشته باشه. پس بهتره به جای دست به دامان مولتی ویتامین شدن بعضی وقتا به نوع غذایی که می خورید بکنین چیزی که واقعا به نفع بدنتونه استفاده کنین.

ویتامینD:

استفاده کنین، به قوی شدن استخوانا کمک می کنه و به سختی از غذاها بدست میاد

ویتامین D در بیشتر غذاهایی که می خوریم حضور نداره اما یکی از موارد لازم که با کمک به جذب کلسیوم استخوانا رو قوی نگه می داره. آفتاب گرفتن هم به ساخت این ویتامین در بدن کمک می کنه اما در فصلایی مانند زمستون که آفتاب کم می شه جذب ویتامین D هم سخته. تحقیقات بسیاری تا حالا نشون دادن آدمایی که به صورت روزانه از ویتامین D استفاده می کنن از اونا که این کار رو انجام نمی دن بیشتر عمر می کنن.

آنتی اکسیدانا:

فراموششان کنین – مقدار اضافی آنتی اکسیدان می تونه باعث بروز بعضی از سرطانا شه، می تونین به جای مکمل آنتی اکسیدان توت بخورین

ویتامین A، C و E آنتی اکسیدانایی هستن که به صورت فراوون در خیلی از میوه ها – مخصوصا توتا – و سبزیجات پیدا می شن و به خاطر خاصیت ضد سرطانی شون معروف هستن.

اما تحقیقات نشون داده وقتی این آنتی اکسیدانا زیادتر از اندازه مصرف شن می تونن مضر باشن. تحقیقات نشون داده افراد سیگاری که زیادتر از اندازه ویتامین A مصرف می کنن بیشتر از اون دسته که این کار رو نمی کنن در خطر سرطان ریه قرار می گیرن.

ویتامین C:

استفاده نکنین – در غلبه به سرماخوردگی کمکی نمی کنه می تونین به جای مکمل از مرکبات استفاده کنین

بدیش اینه باید بگم هرچه درباره تاثیر ویتامین C درباره گرفتار نشدن به سرماخوردگی شنیدین غیر واقعی بوده و این ویتامین نمی تونه جلوی این مریضی رو بگیره. مصرف زیادتر از اندازه ویتامین C ( 2000 میلی گرم یا بیشتر ) می تونه حتی خطر مشکل سنگ کلیه دردناک رو بالا ببره. پس به جای مکمل ویتامین C لازم خود رو از میوه ها بگیرین. توت فرنگی و مرکبات سرشار هستن از این ماده مغذی.

ویتامین B3:

مصرف نکنین و به جاش سالمون، ماهی تن یا چغندر استفاده کنین

چند سال بود که ویتامین B3 رو درمون خیلی از مریضی از فراموشی گرفته تا بیماریای قلبی می دونستیم. اما تحقیقات جدید پایانی بود بر مصرف زیادتر از اندازه این ماده مغذی.

تو یه تحقیق گسترده که سال ۲۰۱۴ از ۲۵٫۰۰۰ نفر فرد گرفتار به مریضی قلبی گرفته شد محققان به این نتیجه رسیدن قرار دادن افراد تحت دوز بالای ویتامین B3 واسه دراز مدت نمی تونه به بالا رفتن کلسترول خوب ( HDL ) و کاهش مشکلاتی مثل مریضی قلبی، سکته مغزی یا مرگ کمکی بکنه.

پروبیوتیکا:

مصرف نکنین – علم هنوز جوری پیشرفت نکرده که بتونه ما رو از تموم امتیازات و مشکلات اون با خبر کنه، می تونین به جای مکمل اونا رو از ماست و غذاهای تخمیر شده بگیرین

پروبیوتیکا – مکملای گران قیمتی که می تونین با قیمت خیلی پایین تری در ماست و غذاهای تخمیر شده پیدایشان کنین.

هدف از خوردن پروبیوتیکا چیه: پروبیوتیک باکتریایی که در روده زندگی می کنن و نقش مهمی در تنظیم سلامت ما دارن رو پشتیبانی می کنه.

اما مورد آزمایش قرار دادن این خاصیت کمی همه چیز رو پیچیده کرد. با اینکه پروبیوتیکا می تونن به درد بخور باشن بعضی وقتا هم کاری از دستشون ساخته نیس. پس بیایید اونا رو استفاده کنیم اما با خرج کمتر!

زینک:

استفاده کنین – تنها چیزیه که می تونه به کوتاه کردن زمان سرما خوردگی کمک کنه

بر خلاف ویتامین C که تحقیقات نشون داده نمی تونه کاری واسه پیشگیری و درمان سرماخوردگی انجام بده اما زینک ارزش استفاده کردن رو داره. می گن این ماده معدنی می تونه جلو ویروسایی که باعث سرماخوردگی می شن رو بگیره.

در سال ۲۰۱۱ تحقیقی روی آدمایی که زیاد سرما می خوردند انجام شد. به یه گروه از اونا زینک داده شد و به گروه دیگه شبه دارو، گروهی که زینک مصرف می کرد کمتر دچار سرماخوردگی شد و مدت و علائو سرماخوردگی شون هم کم شد.

ویتامین E:

مصرف نکنین – مقدار اضافه اون با بعضی سرطانا در ارتباطه به جای مکمل اون می تونین اسفناج بخورین

ویتامین E آنتی اکسیدانیه که به خاطر تاثیر ضد سرطانیش معروفیت یافته. اما تحقیقات گذشته نشون داده مصرف زیادتر از اندازه ویتامین E می تونه خطر دچار شدن به بعضی سرطانا رو زیاد کنه. هم اینکه دیگه تحقیقات نشون دادن مصرف زیادتر از اندازه ویتامین E برابره با خطر مرگ بیشتر. پس اگه می خواین ویتامین E رو به اندازه کافی دریافت کنین بهتره به جای مکمل اسفناج بخورین. سبزیجات دارای برگای سبز تیره پر از این آنتی اکسیدان هستن.

اسید فولیک:

اگه باردارید یا می خواین باردار شید استفاده کنین

فولیک اسید ویتامین B هستش که بدن واسه ساخت سلول جدید ازش استفاده می کنه. پیشنهاد می شه خانمای باردار یا خانمایی که میخوان باردار شن روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید دریافت کنن چون بدنشون واسه بزرگ کردن جنین در خود به مقدار بیشتری از این ماده مغذی کلیدی نیاز داره.

خوردن مکملای فولیک اسید قبل و در طول بارداری مشکلات جدی و تهدید کننده ای مانند مشکل لوله عصبی و نقائص هنگام تولد در مغز، ستون فقرات، یا نخاع کودک رو به کمترین حد ممکن میرسونه.

خواص ویتامین سی واسه پوست صورت

ویتامین و مواد غذایی ضد افسردگی واسه زنان

بدونیم مکمل ویتامین ویتامین A ویتامین B ویتامین C ویتامین D ویتامین E

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*