علائم ابتدایی ایدز و مراحل پیشرفت اون 

دانلود پایان نامه

 

HIV (اچ آی اون) ویروس خطرناکیه که از راه سرنگ آلوده، رابطه جنسی پرخطر، فراوردهای خونی و حتی از مادر به نوزاد منتقل می شه. خیلی از مردم فکر می کنن که HIV همون ایدزه و فرد گرفتار به آخر خط رسیده، اما درواقع این طور نیس. فرد آلوده به ویروس HIV حدودا ۱۰ سال با مریضی ایدز فاصله داره. اون در صورتی به ایدز گرفتار می شه که در همون مراحل ساده متوجه ی HIV نشه و درمانش رو شروع نکنه. ایدز، مرحله پایانی HIVه و هیچ درمانی نداره. مقاله زیر، شما رو با علائم ساده ایدز و مراحل مختلف HIV آشنا می کنه.

 

علائم ساده ایدز و HIV چه هستن و کِی ظاهر می شن؟

هنگامی که بحث عفونت HIV می شه، دانستن علائم ساده اون مهمه. تشخیص زودهنگام این عفونت می تونه به فرد مریض اطمینان بده که فورا درمون مناسب رو دریافت می کنه. درمون سریع و به موقع HIV، می تونه این ویروس رو کنترل کنه و شاید باعث کُند شدن روند پیشرفت اون و دچار شدن به ایدز می شه.

در خیلی از اوقات، علائم مربوط به آنفولانزا جزء اولین نشونه های HIV هستن. علائم ساده ایدز و HIV عبارت ان از :

 • سردرد؛
 • تب؛
 • خستگی؛
 • تورم گره های لنفاوی؛
 • گلودرد؛
 • بثورات جلدی؛
 • درد عضلانی و مفصلی؛
 • زخمای دهانی؛
 • زخمای تناسلی؛
 • تعریق شبونه؛
 • اسهال.

به گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، علائم ساده ایدز و HIV معمولا در عرض یک تا دو ماه از انتقال اون بروز می کنن، با اینکه می تونن دو هفته پس از قرار گرفتن در خطر این عفونت هم ظاهر شن. با این حال بعضی از افراد پس از آلوده شدن به ویروس HIV، هیچ گونه علائم ساده ای ندارن. واسه همین، انجام آزمایش واسه تشخیص HIV بسیار مهمه.

انجام آزمایش

دادن آزمایش ایدز می تونه بسیار استرس آور باشه اما واقعا مهمه. یک فرد آلوده به HIV حتی بدون داشتن هیچ گونه علائمی، هنوزم ناقل این عفونته و می تونه از راه تبادل مایعات بدنی، این ویروس رو خیلی راحت به بقیه منتقل کنه. انجام یک آزمایش HIV، تنها راهیه که مشخص می کنه فرد به این مریضی گرفتار هست یا نه. پس هرکی باید هوشمندانه بکنه، از روابط جنسی پرخطر پرهیز کنه و از این راه از بقیه محافظت کنه. کسی که از نظر جنسی فعاله، از سرنگای مشترک استفاده کرده یا دلایل دیگری داره که فکر میکنه ممکنه به HIV آلوده شده باشه، باید با دکتر خود صحبت کنه.

مراحل HIV

علائم HIV بسته به مراحل عفونت می تونن متفاوت باشن.

مرحله اول

اولین مرحله HIV به عفونت HIV زیاد یا ساده معروفه که سندروم زیاد ویروسی هم نامیده می شه. بیشتر افراد در طول این مرحله، علائمی مثل آنفولانزا رو تجربه می کنن که ممکنه خیلی راحت با عفونت تنفسی یا گوارشی اشتباه گرفته شه.

مرحله دوم

مرحله بعدی، دوره پنهون شدگی بالینیه. در این مرحله از فعالیت ویروس کم کرده می شه اما بازم در بدن فرد آلوده هست. فرد هیچ گونه علائمی نداره اما ویروس در حال گسترش یافتنه. این دوره پنهون شدگی می تونه ده سال یا بیشتر طول بکشه. خیلی از افراد در طول این دوره ده ساله، هیچ گونه نشونه ای از HIV ندارن.

مرحله آخر

مرحله پایانی HIV، مریضی ایدزه. در طول این مرحله پایانی، سیستم ایمنی بدن فرد مریض شدیدا آسیب دیده و نسبت به عفونتای فرصت طلب، آسیب پذیره. هنگامی که HIV به ایدز تبدیل شه، ممکنه علائمی مثل حالت تهوع، استفراغ، خستگی و تب ظاهر شن.

کی ناقل ویروسه؟

با اینکه ممکنه زمان خیلی از ابتلای فرد به این ویروس نگذشته باشه، اما هنگامی که عفونت HIV ساده داره، بازم ناقل این بیماریه. در طول این مرحله، جریان خون فرد مقادیر زیادی ویروس HIV داره که باعث می شه خیلی راحت به بقیه منتقل شه.

از اونجا که همه افراد علائم ساده ی HIV رو ندارن، اگه کسی فکر میکنه که ممکنه در خطر این ویروس قرار گرفته باشه، حتما آزمایش خون بکنه.

بقیه ملاحظات

هنگامی که بحث علائم HIV پیش میاد، افراد باید به یاد داشته باشن که احساس مریضی و ناخوشی همیشه به خاطر خود HIV نیس. خیلی از علائم HIV، به ویژه شدیدترین شون از عفونتای فرصت طلب نشأت می گیرن.

میکروارگانیسمایی که مسئول این عفونتا هستن، معمولا در افرادی با یک سیستم ایمنی سالم سرکوب می شن. بااین حال، هنگامی که سیستم ایمنی آسیب می بینه، این میکروبا می تونن به بدن حمله کنن و باعث مریضی شن. افرادی که در طول عفونت ساده ی HIV هیچ گونه علائمی ندارن، با تبدیل شدن این عفونت به ایدز ممکنه علامت دار شن و احساس مریضی کنن.دیدگاهتان را بنویسید