عاشق شدن چه فوایدی واسه سلامتی داره؟ “

دانلود پایان نامه

 

 

۱. باعث افزایش طول عمر می شه

از زمانای قدیم گفته شده که افراد متأهل طولانی تر از همتایان مجردشان عمر می کنن. درسته که بعضی تحقیقات گذشته خلاف این گفته رو ثابت کردن، اما بازم در تحقیقات کثیری نشون داده شده که بودن در یک رابطه سالم باعث افزایش طول عمر می شه. درواقع، یکی از بهترین فواید زندگی مشترک اینه که می تونین مابقی عمرتون رو در کنار کسی سپری کنین که به همدیگه عشق می ورزید.

۲. باعث می شه که آدم شادتری باشین

تحقیقات مختلفی نشون داده که بودن در یک رابطه سالم و توأم با حمایت دوطرفه می تونه سطح شادمانی دو طرف رو تاحدزیادی پیشرفت ببخشد. عاشق بودن روی میزان «اُکسی توسین» (یکی از شکلای مختلف هورمونای شادی) در بدن اثر می ذاره و باعث تقویت پیوند عاشقانه و احساس راحتی می شه. دقیقا به همین دلیله که از بودن در کنار همسرتون لذت می برین و حضورش می تونه حال تون رو خوب کنه.

۳. باعث کاهش استرس می شه

خیلیا فکر می کنن که «ازدواجه و هزار دردسر!»، اما تحقیقات نشون داده که افراد متأهل نسبت به همتایان مجردشان استرس کمتری دارن. طبق نتایج یک بررسی که به وسیله محققان دانشگاه شیکاگو انجام شد، میزان «کورتیزول» (هورمون استرس) در خون کسائی که ازدواج کردن یا در یک رابطه متعهدانه به سر می برن، کمتره. به گفته محققان، این نتایج نشون می ده که مجردها در روبرو شدن با استرسای روانی آسیب پذیرترند. دلایل بسیاری نشون دهنده اینه که ازدواج و به طورکلی حمایت اجتماعی به مقابله با استرس کمک می کنه.

مطلب مشابه :  طرز تهیه یک پای سیب کم کالری و خوشمزه 

ازدواج

۴. باعث تقویت سلامت روانی می شه

تحقیقات نشون داده که ازدواج در بهبود سلامت روانی و کاهش خطر دچار شدن به مریضیای روانی بی اثر نیس. میدونیم که تشکیل خونواده و زندگی مشترک باعث تقویت ارتباطات بین فردی و حمایت اجتماعی می شه. درسته که حتی در ایده آل ترین روابط زناشویی هم همیشه احتمال بروز مریضیای روانی هست، اما حداقلش اینه که برخورداری از حمایت عاطفی همسر می تونه در بهبود حال روحی مریض مؤثر باشه.

خونواده

۵. باعث پیشگیری از حملات قلبی می شه

«قلب» در ادبیات کنایه از عشق و محبته. اتفاقا رابطه زناشویی سالم می تونه روی کارکرد واقعی قلب هم اثر مثبت بزاره. تحقیقات انجمن قلب وعروق اروپا نشون داده که ازدواج باعث کاهش خطر بروز حمله قلبی در زوجای همه سنای می شه. اما چیجوری؟ افراد متأهل انگیزه پیدا می کنن که به سلامتی عمومی شون بیشتر برسن و هم اینکه همیشه کسی رو دارن که به انجام معاینات هرساله و مراجعه به دکتر تشویق شون کنه.

۶. باعث کاهش احساس درد می شه

طبق نتایج یک بررسی، کسائی که عمیقا عاشق ان، وقتی به عکس عشق شون خیره می شن، می تونن درد کمتری رو نسبت به کسائی که عاشق نیستن، احساس کنن. در این بررسی محققان به این نتیجه رسیدن که سیستم دوپامین که هنگام عشق وعاشقی فعال می شه، یه جور مسکِّن طبیعی در بدن ایجاد می کنه که کاهنده ی شدت درده.

۷. باعث می شه که به شکل دلپذیرتری پیر شید

مطلب مشابه :  طرز برخورد با افراد عصبی؛ چند نکته ای که نا آرومی رو از شما دور می کنه 

طبق نتایج یک بررسی که به وسیله محققان دانشکده ی میزوری انجام شد، کسائی که از ازدواج شون راضی بودن، حتی سالخوردگان، سطح سلامت خود رو بالاتر از همتایان مجردشان یا زوجایی که رابطه موفقی نداشتن، آزمایش کردن.

۸. باعث می شه که بهتر بخوابید

حتی اگه همسرتون موقع خواب بیشترِ تخت و پتو رو مال خودش می کنه، بازم خوابیدن در کنار هم بی فایده نیس. محققان دانشگاه پیتسبِرگ پس ی یک بررسی به این نتیجه رسیدن که میزان «کورتیزول» در خون کسائی که در کنار همسرشان می خوابیدن، کمتر بود و همین باعث می شد که بهتر بخوابن. نتایج تحقیقات دیگری هم نشون داد: زنانی که در روابط بلندمدت بودن، هم زودتر خواب شون می بُرد و هم عمیق تر می خوابیدن.

۹. باعث درمون سریع تر می شه

در نتایج یک بررسی مشاهده شد که سرعت بهبود تاولای پوستی کوچیک در زوجایی که از زندگی مشترک شون رضایت داشتن، نسبت به همتایان مجردشان سریع تر بود. محققان فکر می کنن که این درمون سریع تر از افزایش «اُکسی توسین» و کاهش استرس ناشی می شه که هردو روی روند درمون تاثیردارن. 


دیدگاهتان را بنویسید