هیس! ۱۱ موردی که نباید درباره آن اظهار نظر کنیم

هیس! ۱۱ موردی که نباید درباره آن اظهار نظر کنیم

stop

یاد گرفتن چگونگی برخورد و تعامل با دور و بری ها یه مهارته که خیلیا اون رو ندارن و معمولا در زندگی فردی و اجتماعی خود از نبود اون آسیب هم می بینن.

در این نوشته به یازده نکته که اظهارنظر در مورد اون نشونه بی ادبیه ،اشاره می کنیم .

۱ . وزن افراد

عادت خیلی بدیه که وقتی به هرکی می رسیم سریع در مورد وزنش اظهارنظر می کنیم. باحال اینجاس که بعضی ها اگه دستشون به مانکن ها و بازیگران مطرح جهان هم که برسه حتما به اونا می می گن وا چقدر لاغر شدی، شدی پوست و استخون! بعد ۱۰ قدم اون طرف تر به دیگری می می گن وا به چه دلیل خودتو ول کردی چند وقت دیگه از در تو نمی آی! بعضی ها هم تلاش می کنن شیک و مجلسی به وزن بقیه بتازند و مثلا با ایما و اشاره می می گن خیلی بدم میاد از این آدمای استخونی که از روی لباس می شه دنده هاشون رو شمرد!

وزن یه موضوع به طور کامل شخصیه حق اعلام نظر درخصوص اندازه، وزن و اندام بقیه رو نداریم مگه این که از ما سوال کنن یا متخصص تغذیه یا مربی بدنسازی باشیم .

۲ . سلیقه شخصی

سلیقه واژه ای بسیار کلیه، اما دقیقا واژه مناسبی واسه این امره. اگه کاری در فضای عمومی انجام می گیرد که به ماهم مربوط می شه باید در موردش نظر بدیم، اما این که مردم در خونه و در حریم خصوصی شون موسیقی سنتی دوست دارن یا پاپ، دوست دارن جوراب قرمز رو با لباس مشکی بپوشن، غذای فرنگی دوست دارن یا ایرونی، همسرشون رو جو جو صدا می کنن یا عزیزمو بچه شون رو چند بار در هفته به پارک می برند به ما ربطی نداره.

پس نه با خودشون نه دوستانشون و نه حتی دشمنانشون حق نداریم در مورد سلایق بقیه حرف بزنیم، قضاوت کنیم یا اظهارنظر کنیم.

۳ . عشق و علاقه مندی آدم ها

این که کی با کی تناسب داره یا نداره، فلانی با کسی همسن مادر بزرگ یا پدر بزرگش قصد ازدواج داره، تحصیلاتش به کی می خورد یا نه، دنبال پول چه کسیه، در زندگی خصوصی شون دعوا دارن یا نه به ما ربطی نداره.

این که حدس می زنید بین دو نفر احساسی به وجود اومده خیلی خوبه که حواستون به بقیه هست، اما نباید در این مورد با بقیه حرف بزنین یا این که حدس تون رو قضاوت کنین.

زندگی خصوصی آدم ها به خودشون ربط داره. تا وقتی از ما کمک نخواستند حق دخالت نداریم.

۴ . خصوصیات اخلاقی آدم ها

این که کسی پرحرف و ناراحت کننده س خیلی بده، اما بهتره موقعیت رابطه با اون رو محدود کنین، مغرور و متکبره ؟خوب طرفش نرید. نه این که هر جا از زیاد حرف زدن، احساسی بودن و بقیه خصوصیات اخلاقی بقیه صحبت کنین.یاد بگیریم بعضی چیزها ربطی به ما نداره.

۵ . دوستان و آشنایان

این که همنشین بد زندگی افراد رو به خطر می اندازد حقیقت انکارناپذیریه، اما این که در مورد دوستان، اقوام و آشنایان بقیه قضاوت کنیم و نقل محافل مون باشه کار زشتیه. اگه نگران کسی هستین مستقیما به اون اخطار بدین اگه انقدر صمیمی نیستین که با اون حرف بزنین پس حق هم داریم با بقیه درخصوص روابط دور و بری ها و آشنایانمان صحبت کنیم.

۶ . وضعیت مالی

کنجکاوی و دخالت در وضعیت مالی بقیه بی ادبانه و ورود به حریم خصوصی ایشانه ،ما حق این که در مورد این مسائل سوال هم بکنیم نداریم چه برسه که زندگی بقیه رو مورد کنجکاوی قرار بدیم.

۷ . جراحی زیبایی

در جهان مردم دو دسته ان: طرفداران عمل زیبایی و مخالفان اون. شما می تونید جزء هر کدوم از این گروه ها باشین در این مورد به طور کامل آزاد هستین، اما این که در مورد این که بقیه از نظر ما پیروی کنن یا نکنن، عمل زیبایی براشون خوب بوده یا نه. یا این که باید عمل زیبایی بکنن یا نه ربطی به ما نداره.

۸ . چیدمان منزل

وقتی وارد منزل یا فضایی می شید لازم نیس در مورد سلیقه صاحب خونه تعریف کنین .بعضی نشونه ادب می دانند که در مورد سلیقه صاحب خونه و زیبایی منزلش صحبت کنن و بعد از خروج از مکان به انتقاد، تمسخر و بدگویی از چیزی که دیده ان بپردازند. لطفا به سلیقه هم احترام بذاریم.خونه محل آرامش و استراحت اعضای یه خانواده س پس اجازه بدیم هر طور دوست دارن در اون زندگی کنن.

۹ . آرایش و لباس پوشیدن

شاید شما علاقه مند به رنگ های خوشحال باشین، کسی رنگ های تیره رو دوست داره، شما کرم ضدآفتاب بدون رنگدونه استفاده می کنین دیگری دوست داره تیره و به اصطلاح برنزه باشه، هستن آدمایی که بشدت علاقه مند هستن کفش های اسپرت بپوشن ،بعضی هم کفش های رسمی دوست دارن. عینک آفتابی بعضی ها وقتی آفتابی نیس روی سرشانه بعضی اون رو به لباسشون آویزون می کنن بعضی هم اون رو داخل پوشش قرار داده و در کیفشون می گذارن.این که در این موارد اظهارنظر کنیم و با ورود به هرمهمانی کنفرانسی بدون حضور افراد تشکیل بدیم و درباره چیزی که پوشیده ان حرف بزنیم دور از ادب و شخصیت ماست.

۱۰ . عادات غذایی

تصویر ژله روی باقلی پلو شاید خیلی هم قشنگتر و چشم نواز نباشه ولی خوب شاید کسی هم پیدا بشه که از این تست غذا خوشش بیاد. بعضی ها دوست دارن شیر سرد بخورند بعضی ها در کافی شاپ کیک شکلاتی، بستنی شکلاتی به همراه هات چاکلت سفارش میدن و از این همه شکلات بدشون که نمی آید لذت هم می برند.

خوش به حال کسی که به سلیقه غذایی افراد احترام بزاره. نه تمسخر کنه و نه بدگویی کنه.

۱۱ . اموال شخصی

شاید کسی دوست داشته باشه مالش رو آتیش بزنه، ببخشد به کسی که براش مهمه یا این که صرف امور خیریه کنه این که ما در این مورد اعلام نظرکنیم به شرط اینه که از ما نظر بخواد وگرنه هرکسی می تونه در این موارد خودش تصمیم بگیره.

با گسترش شبکه های اجتماعی و حضور گسترده مردم در فضای مجازی و اینترنت معنی حریم خصوصی دچار تغییر شده و نیاز به باز تعریف داره با این وجود این به اون معنی که ما می تونیم همیشه اظهارنظر کنیم نیس.

جام جم آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*