وحشتناک‌ترین قحطی‌های تاریخ

africaقحطی یا کمیابی به کمبود گسترده غذا که ممکنه بر گونه های جور واجور موجودات زنده واقع شه، گفته می شه. این پدیده بیشتر با سوء تغذیه، گرسنگی، همه گیری ها و افزایش مرگ و میر همراه س.

به گزارش ایسنا به نقل از باشگاه خبرنگاران، مشکلات اقتصادی و سیاسی به گفته کارشناسان برجسته این بخش دلایل اصلی به وجود اومدن قحطی هستن. قحطی شاید این روزا اون اونقدر زیاد نباشه اما هنوز کشورای محرومی در آفریقا هستن که با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنن. اگه تا حالا در مورد قحطی های بزرگ تاریخ که جون آدم های زیادی رو گرفته چیزی نشنیده اید بهتره تا انتهای این مطلب همراه ما بمونین.

ایرلند ۱۸۵۳۱۸۴۵

یکی از معروف ترین قحطی هایی که در تموم تاریخ رخ داده، نصف جمعیت ایرلند رو به یهو نابود کرد. در اون سال ها خیلی از جمعیت این کشور سیب زمینی رو هسته غذایی خود قرار داده بودن و با خراب شدن سیب زمینی ها و از بین رفتن اونا گشنگی زیادی سراسر این کشور رو فرا گرفت. در این واقعه ۱.۵ میلیون نفر جانشون رو از دست دادن و ۲ میلیون نفر دیگه هم به کشورای دور و بر مهاجرت کردن.

ویتنام ۱۹۴۵

در طول جنگ جهانی دوم، ویتنام تحت نظارت فرانسوی ها بود ولی ژاپن در این مدت به ویتنام حمله کرد و با فرانسوی ها درگیر شد. این وسط خیلی از اجناس کشاورزی و منابع غذایی ویتنام آلوده یا از بین رفت. پس از جنگ هم سیل های وخیمی اتفاق افتاد و بر وسعت فاجعه اضافه کرد؛ طوری که قحطی در شمال ویتنام به بالاترین درجه رسید و طی اون دو میلیون نفر جون خود رو از دست دادن.

کره شمالی ۱۹۹۸۱۹۹۴

یکی از جدیدترین قحطی های تاریخ که تلفات بسیاری رو به جای گذاشت در کره شمالی اتفاق افتاد. باران های سیل آسا و از بین رفتن بخش بزرگی از اجناس کشاورزی این کشور، قحطی بزرگی رو به همراه داشت که نزیک به سه میلیون نفر از جمعیت کره کاست. در این مدت مریضی های مختلفی هم سراسر این کشور رو فرا گرفته بود و حتی مادران باردار نمی تونستن بچه هاشون رو نگه دارن.

شوروی ۱۹۲۱

در اوایل قرن ۲۰ جمهوری شوروی میلیون ها نفر تلفات در جنگ جهانی اول داده بود و مشکلات بسیاری واسه مردمون پیش اومده بود که جنگ های داخلی هم بر مشکلات اونا اضافه کرد. با افزایش خشونت در این کشور، کشاورزان دست از کار کشیدن و به دنبال اون کمبود غذا در کشور بسیار شد. قحطی بزرگ شوروی باعث شد تا ۵ میلیون نفر از مردم این کشور جون خودشون رو از دست دادن.

خلیج بنگال ۱۹۴۳

درزمان جنگ جهانی دوم به غیر از ویتنام کشورای دیگری هم دچار قحطی شدن که مهمترین اونا شاید خلیج بنگال بود. این کشور از برمه اجناس غذایی می گرفت که با حمله ژاپن به برمه این راه بسته شد. هم اینکه چند بار سیل های سنگین در این کشور اتفاق افتاد و ۹۰ درصد از اجناس غذایی از بین رفت. این باعث شد تا بیشتر از ۷ میلیون نفر جون خودشون رو بر اثر گرسنگی از دست بدن.

ایسنا مطالب باحال روز

مطالب مرتبط