ورزش‌های برای پرورش مغز

ورزش‌های برای پرورش مغز

ورزش، نه فقط واسه قلب و وزنتون خوبه بلکه می تونه شما رو باهوش تر کنه تا کاراتون رو بهتر انجام بدین.

همه مردم این روزا با به کار گیری مغزشون ورزش می کنن، اما می دونستین که ورزش می تونه به نفع مغزتون هم باشه و اونو پرورش بده؟

به گزارش آلامتو به نقل از ؛ جون جی ریتی، دکتر و استادیار روانپزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد و نویسنده کتاب “راهنمای کاربران مغز” میگه: من می خوام بگم که ورزش مانند مصرف کمی پروزاک یا ریتالین، درست در زمان مناسبه. ورزش در واقع، واسه مغزه نه بدن! ورزش روی اخلاق، نشاط، هوشیاری و احساس خوب داشتن اثر میذاره.

استفان سی پاتنم، دارای مدرک MED، واسه مقابله با علائم ADHDبزرگسالان (مشکل بیش فعالی همراه با کمبود توجه) بطور جدی قایقرانی می کرد. بعد کتابی با عنوان “ریتالین طبیعت واسه ماراتون ذهن” در مورد اثرات ورزش بر مشکلات مزاحم مغز مانند ADHDــ یه مریضی عصبی/رفتاری که منتهی به بیش فعالی و نبود توانایی در دقیق شدن و فوکوس کردن روی کارا می شه ــ نوشت.

پاتنم به مطالعاتی استناد می کنه که در اون کودکان قبل از رفتن به کلاس بمدت ۱۵ تا ۴۵ دقیقه در دور و بر دویده بودن و وقتی به کلاس اومدن اندازه رفتارای هیجانی و اضطرابی اونا، نصف شده بود. مانند بیشتر ورزشا، این اثرات تقریبا پایدار بودن و کودکان تا ۲ الی ۴ ساعت بعد از ورزش، رفتار آرومی داشتن.

پاتنم هم اینکه به بعضی از تحقیقات اولیه روی حیوانات اشاره می کنه که نشون میده ورزش می تونه باعث رشد سلولای بنیادی جدید، تازگی مغز و بقیه اعضای بدن شه. به گفته ریتی، ورزش فاکتورهای رشد عصب رو هم تحریک می کنه. اون میگه: من به اون، معجزه رشد مغز می گم.

ورزش چیجوری مغز رو پرورش میده؟

کریستین اندرسون،کارشناس ارشد و هماهنگ کننده سلامتی و تناسب اندام در دانشگاه سان فرانسیسکو توضیح میده که ورزش، روی خیلی از قسمتای سیستم عصبی اثر میذاره و باعث ترشح مواد شیمیایی شادی بخش مانند سروتونین و دوپامین می شه و باعث احساس آرامش، شادی و سرخوشی می شه.

یعنی اگه نمی خواین منتظر شید که اون احساسات خوب، بطور تصادفی براتون پیش بیان، می تونین با ورزش، اونا رو بسازین.

اندرسون میگه: وقتی که ورزش می کنین، می تونین روشن تر فکر کنین، کاراتون رو بهتر انجام بدین و روحیه شما بهتر می شه. این علم محضه، سیستم عصبی، کارکرد شما رو به اندازه بیشتری تحریک می کنه.

اثرات ورزش بر افسردگی

تقریبا همه در مورد “ملالت از جنگ” شنیده ان، اما “ملالت از زندگی” همون افسردگیه. اندرسون میگه: افسردگی بر حافظه و کارایی اثر میذاره (هم اینکه روی توانایی از جا برخاستن، لباس پوشیدن و کارکرد). اگه بتونین فیزیولوژی خود رو کنترل کنین، می تونین آروم باشین، تمرکز کنین و به یاد بیارین.

تو یه مطالعه که در مجله پزشکی ورزشی و تناسب اندام در سال ۲۰۰۱ گزارش شده، ۸۰ زن و مرد جوون داوطلب، در مورد خلق و خو آزمایش شدن و بعد یه ساعت ورزش هوازی انجام دادن. از ۸۰ نفر، ۵۲ نفر قبل از ورزش دپرس بودن. اون گروه، بیشترین سود رو از ورزش بردن! کاهش عصبانیت، خستگی و تنش در اون گروه گزارش شد. هم اینکه اونا بعد از تمرین، احساس قدرت بیشتری می کردن.

یه مطالعه معروف در دانشگاه دوک انجام شد و شامل ۱۵۰ شخص ۵۰ ساله و بالاتر بود که گرفتار به افسردگی تشخیص داده شده بودن. اونا به ۳ گروه تقسیم شدن و واسه درمان، بمدت ۴ ماه به اونا ورزش، داروی ضدافسردگیzoloftیا ترکیبی از این دو تجویز شد.

در آخر این ۴ ماه، هر سه گروه بهتر شدن. اما محققان، آزمایش رو ادامه دادن. اونا ۶ ماه دیگه دوباره بررسی انجام دادن و فهمیدن گروهی که ورزش می کردن، نسبت به گروه های دارویی یا ترکیبی، بطور زیادی افسردگی شون کمتر برگشت کرد.

در واقع، محققان احساس کردن که تجویز قرص Zoloftهمراه با ورزش، اثرات ورزش رو ضعیف کرده و می گن که این گروه ترکیبی، ممکنه ترجیح بدن که خودشون واسه بهبودشان تلاش کنن، بجای اینکه مجبور باشن قرص مصرف کنن.

این بدون معنی نیس که محققان میگن ورزش، درمانی واسه هر نوع افسردگیه. ادامه مطالعه نشون داد که انگیزه خیلی مهمه و وقتی که دپرس باشین، داشتن انگیزه مشکل می شه. هم اینکه بنظر می رسه که ورزش روی مشکل دو قطبی موثر نیس. از طرف دیگه، بعضی وقتا مشکلات اضطرابی، سریع تر نسبت به ورزش جواب میدن.

اگه می خواین، واسه پرورش مغزتون، ورزش رو امتحان کنین!

حتی ورزش بمدت کم، می تونه تا چند ساعت اضطراب رو کم کنه. اگه ورزش زیادتر از اندازه شدید باشه، ممکنه احساس خوب با کمی تاخیر وقتی ایجاد شه. پس ورزش شدیدا کم تا متوسط، واسه پرورش مغز پیشنهاد می شه.

ریتی واسه پرورش مغز، روزانه ۸ تا ۱۲ دقیقه ورزش که باعث تعریق و افزایش تنفس و ضربان قلب شه (۶۰ درصد از بیشترین حد ضربان قلب) رو پیشنهاد می کنه.

اندرسون میگه که دست کم باید نیم ساعت ورزش با شدت متوسط مانند قدم زدن، پیاده روی یا شنا رو سه بار در هفته انجام بدین. نیم ساعت تا یه ساعت ورزش، ۴ تا ۵ بار در هفته بهتر هستش. واسه کسائی که میخوان بسیار فعال باشن، ۹۰ دقیقه ورزش به مدت ۵ تا ۶ بار در هفته مناسبه.

اندرسون واسه این منظور، بجای یه جلسه تمرینی سنگین، دوجلسه تمرین در روز راتوصیه می کنه. اون میگه: ۲۰ دقیقه شنا در صبح و پیاده روی در شب. ممکنه بدون این دست اون دست کردن بعد از تمرین سخت و شدید، سرحال و حواس جمع نباشین. تمرین زیادتر از اندازه می تونه باعث تولید آنزیمایی شه که باعث خستگی می شن و این مسئله مانع هوشیاری می شه.

اندرسون میگه نوع ورزشی که شما انتخاب می کنین به شخصیت تون بستگی داره. ممکنه برعکس اون چیزی باشه که توقع دارین. اون میگه: اگه یه مرد ۳۲ ساله هستین که ۷۰ ساعت در هفته کار می کنه، دوبار در آخر هفته فوتبال بازی کنین و هر روز آهسته بدوید.

شاید لازم باشه واسه افزایش ذکاوت و هوش ذهنی تون، کمی هم یوگا انجام بدین. مدیتیشن می تونه مکمل خوبی واسه ورزش باشه. کاری رو انجام بدین که از اون حال می کنین. این مسئله خیلی مهمه.

ریتی میگه: شما می خواین مغزتون رو واسه یادگیری آماده کنین.واسه این منظور، باید تموم مواد شیمیایی در مغزتون مناسب و به اندازه باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*