وقتی نمی‌توانید مشکلی را حل کنید بخوابید!

تاثیر خواب در حل مسائل

اگه در ساعات بیداری تون، واسه حل یه مشکل سخت و خاص درجدالید، ممکنه زمان اون باشه که به جای مقابله، کمی استراحت کنین و چرت بزنین.

مطالعه ای جدید در بریتانیا نشون داده خواب می تونه باکمک به مغز واسه انتقال اطلاعات از هیپوکامپوس به نئوکورتکس، حل مسائل سخت رو راحت تر کنه؛ هیپوکامپوس ناحیه ایه که تجربیات گذشته ذخیره می شن و نئوکورتکس هم جاییه که خاطرات بلندمدت نگهداری می شن. برعکس، هم اینکه ثبات شده که واسه حل مسائل ساده تر، خواب تاثیرچندانی نداره.

این تحقیق به سرپرستی پادریاک مونان، پرفسور درک وشناخت در Lancaster University’s Centre for Research in Human Development and Learning انجام شد. اون و تیمش، به گروهی از داوطلبان، مجموعه ای از کلمات رو دادن که هرکدوم شامل سه کلمه بود و از شرکت کننده ها خواسته شده بود رابطه بین اونا رو پیدا کرده و کلمه چهارم رو که مناسب این گروه کلمات باشه انتخاب کنن.

نصف این پازل ها راحت بودن، و نیمی دیگه سخت. داوطلبان به چهار گروه جدا از هم تقسیم شدن: گروه اول پازل رو در عصر دیدن و صبح دوباره تلاش کردن بعد از بیدارشدن، اون رو حل کنن، یه گروه دیگه پازل رو صبح دیدن و عصر دوباره تلاش کردن حلش کنن، گروه دیگه پازل رو صبح دیدن و همون صبح هم حلش کردن، و گروه دیگه هم پازل رو عصر دیدن و همون عصر حلش کردن.

درمورد پازل های راحت، درگروهی که اولین بار اونا رو صبح دیده بود و عصر حل شون کرده بود (گروه بیدار) ، بیشترین تاثیر دیده شد. اما درمورد پازل های سخت، گروهی که اولین بار اونا رو عصر دیده بود و صبح حلشان کرده بود (گروه خواب) ، بهبود زیادی درتوانایی واسه پیداکردن جواب درست مشاهده شد.

مونان میگه:

این تحقیق راهنمایی هایی رو واسه بهبود راه و روش هر روزه واسه حل مسائل به ما ارائه داد، اگه مسئله ای سخت باشه، شب اون رو کنار گذاشته و صبح روزبعد دوباره به اون برگردین. حتی اگه همین الان تصمیم پیچیده ای رو گرفته اید، آزمایش کوتاه و دوباره اون درصبح روزبعد، احتمال بهترین انتخاب و نتیجه رو بالا می برد.

تحقیقات قبلی نشون داده بودن که مهارت های حل مسئله بعد از خوابیدن چیجوری تقویت می شن، اما تعیین نکرده بودن که این خواب واقعا به نفع روند حل مسئله س یا فقط مداخلات و حواس پرت کن هایی رو که در زمان بیداری فرد و هنگام پیداکردن راه حل، مزاحمت ایجاد می کنن کاهش می دهد. تحقیقات مونان، گامی دراین راستاست.

هرچند واسه نتیجه گیری و پیشرفت این یافته ها به تحقیقات بیشتری نیازه، اما دلایل بسیار زیادی به این حقیقت اشاره دارن که حتی وقتی که استراحت می کنیم و درخوابیم هم مغز به طرز حیرت انگیزی فعال بوده و درحال به نتیجه رسوندن چیزایی باحال و عجیبه.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

اختصاصی خواب هافینگتن پست

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *