وقتی که دختران به خواستگاری می‌روند

وقتی که دختران به خواستگاری می‌روند

marage

خواستگاری دختر از پسر موضوعیه که هممون هر چند وقت یه بار شنیده ایم یا در جایی مطلبی از اون خونده ایم. موضوعی که حتی شنیدنش هم دهن مون رو باز نگه می داره.

در بیشتر جاهای دنیا عرفه که مردها با کمال احترام و تشریفات خاص به خدمت خونواده دختر برسن و از اون خواستگاری کنن اما ما گفتیم بیشتر کشورها نه همه جای دنیا چراکه جاهایی دورتر از محل زندگی مون هستن که هیچ پسری به خواستگاری دختر نمی ره بلکه اونا در خونه می مانند تا دختری اونا رو واسه همسری انتخاب کنه. اینجا فرهنگای عجیب بعضی مناطق در جهان که در اونجا خانوما به خواستگاری آقایون می رن رو بخونین.

مراکش؛ شنا برخلاف جریان

مراکش یا مغرب کشوریه در شمال غربی آفریقا و مسلمون که درصد بیشتری از جمعیت کشور رو زنان تشکیل میدن. زنان مراکشی بسیار صبور و پرکارند و تقریبا میشه گفت لحظه ای استراحت نمی کنن و به دنبال رفع و مراجعه کارا و مشکلات خونواده ان اما زنان اون ویژگی دیگری هم دارن و اون اینکه خودشون مرد آینده خود رو انتخاب می کنن و به خواستگاری اون می رن. تحلیل کنندگان تازگیا اعلام کردن که تعداد خواستگاری دختران مراکشی در چند سال گذشته افزایش زیادی داشته تا جایی که اونا به دنبال دلایل این افزایش هستن.خانوما در مراکش از چند سال پیش با شکستن سنتا خودشون پیشقدم شده و به خواستگاری پسرها می رن.

دخترها در مراکش با رسیدن به خدمت مادر پسر مورد نظرشون از ویژگیای خود مثل خونه داری، دستپخت و مهارتای زندگی شون تعریف می کنن و مادران با مشورت پسران شون نتیجه گیری می کنن که این دختر گزینه مناسبی واسه انتخاب اونا هست یا خیر. در تحقیقاتی که در چند سال گذشته در مراکش انجام شده مردها استقبال خوبی از خواستگاری دخترها داشتن چراکه دست اونا واسه انتخاب بازتره. زنا در مراکش می گن که درخواست ازدواج اونا از مردها اصلا مایه سرافکندگی اونا نیس. اونا می گن که اسلام دین برابریه و زن و مرد در همه چیز مساوی هستن پس اونا هم حق دارن که فرد موردعلاقه خود رو انتخاب و به اون درخواست ازدواج بدن. اونا می گن هیچ وقت سنتا نباید دست و پای ما رو ببنده. در مراکش تنها مردانی که از ظاهر و وضعیت مالی خوبی بهره مند هستن از درخواست ازدواج خانوما عصبانی می شن.

گینـه؛ من تورو انتخاب می کنم

جمهوری گینه بیسائو کشوری در آفریقا که وقتی الگوی آفریقا واسه پیشرفت بود، در گروه فقیرترین کشورای جهان قرار داره.در این قسمت از دنیا هم این دختران هستن که همسر آینده خود رو انتخاب می کنن. اونا پیشنهاد خود رو به طور کامل علنی با آوردن یه ظرف ماهی سرخ شده با روغن مخصوص و سس خوش طعم قرمز رنگی تزئین و با هماهنگی قبلی با مادر پسر به خدمت پسر مورد نظر می رسن. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اینجا منطقه ایه که مردها در قبال این درخواست هیچ قدرتی واسه «نه» گفتن ندارن و بعد از مشورت با مادر خود درخواست دختر رو قبول می کنن. یعنی اونا روز بعد واسه گرفتن جواب خود با دسته گلی سفید پیش داماد رفته و بعد از گرفتن جواب دسته گل رو به اون تقدیم می کنن.از اونجایی که گینه بیسائو کشوری بسیار فقیره و بیشتر دختران حتی توان جفت و جور و پخت اون ماهی مخصوص و رایج رو ندارن با یه شاخه گل سفید به خواستگاری پسر مربوطه می رن. در این شرایط حتی مردهایی که شرایط و آمادگی لازم واسه تشکیل خونواده رو ندارن هم با توافقی بلندمدت بعد از پیدا کردن کار و جفت و جور ملزومات لازم زندگی با دختر وارد زندگی مشترک می شن. طبق تحقیقات انجام شده در این منطقه ۷۵درصد مردان و زنان از این سبک ازدواج و زندگی رضایت دارن.

اوکراین؛ «لویو» شهر خواستگاری از مردان

خیلی از شهرهای جهان دارای جمعیت متعادلی از زنان و مردان هستن اما شهری در جهان هست که طبق آخرین سرشماری ۸۵ درصد جمعیت اون رو زنان تشکیل میدن. شهر لویو در غرب کشور اوکراین قرار داشته و طبق آخرین سرشماری انجام شده در این کشور ، ۸۵ درصد جمعیت این شهر تاریخی رو زنان تشکیل میدن.کارشناسان جمعیت شناسی اوکراین دلیل وقوع اینجور موضوعی در «لویو» اوکراین رو نبود تمایل خونواده های این شهر به داشتن فرزندان پسر عنوان کردن که با گذشت زمان باعث بروز اینجور مشکلی در این شهر که همون نابرابری تعداد زنان و مردان در این شهره، شده و همین نابرابری باعث شده تا دختران به خواستگاری پسران برن.اختلاف زیاد بین جمعیت زنان و مردان در این شهر در سالای متمادی دلیلی شده تا دختران منتظر انتخاب شدن نباشن و خودشون دست به کار شن. رسم و رسومات در این کشور خیلی راحت معروفه و به خاطر همین بدون دردسر پیشنهاد خود رو روشن در مقابل کسی که به اون علاقه دارن می گن. این روش ازدواج درست مثل روش خواستگاری کردن مردها از زنا عادی و مرسومه.

چیـن؛ زنان مقتدر موسوا

در قبیله ای عجیب در چین به نام موسوا زنان و دختران حاکمان اصلی حساب می شن و روسای قبیله فقط از بین زنان انتخاب می شن. اتفاق عجیب تر میان مردم این قبیله اینه که زنان با همدیگه کم حرف میزنن. این قبیله هزاران ساله که در صلح و صفا در ساحل دریاچه لوگو در جنوب چین زندگی می کنن ولی زنانش کمتر با هم صحبت می کنن و صحبتی از پدر و پسر در این قبیله وجود نداره.

در این قبیله زنان انتخاب می کنن که با کدوم مرد ازدواج کنن و واقعا ازدواج رسمی ندارن. دختران این منطقه حرف اول و آخر رو واسه ازدواج و انتخاب همسر خود میزنن و مردان پس از ازدواج در خونه زنان زندگی می کنن. در این قبیله حرف اول رو زنان میزنن و هنگام مراسم ازدواج همه شروط و انتخاب و تصمیم گیریا بوسیله زنان در پیش گرفته میشه.

شیکاگو؛ عضو تازه وارد اتحادیه خواستگاری از مردان

در شیکاگو هم چند سالیه که دخترها گوی سبقت رو در خواستگاری کردن از پسران ربوده ان. دختران این شهر از آمریکا هم می گن که ما هیچ اعتقادی به اینکه حتما باید پسر از ما درخواست ازدواج کنه، نداریم. دوست داشتن فرد مورد نظر و شغل مرد واسه دخترهای این شهر بیشتر از هر چیز اهمیت داره تا اونجا که اونا بعد از شناخت دراز مدت پسر مورد نظرشون تحقیقات زیادی درباره شغل و گذشته کاری اون انجام میدن و بعد از تصمیم واسه خواستگاری، با حلقه ای نقره ای رنگ و ساده به اون پیشنهاد ازدواج میدن. در این درخواست هروقت پسر مورد نظر تمایلی به قبول کردن درخواست ازدواج نداشته باشه حلقه رو رد کرده و روز بعد با گل سرخی واسه دلجویی به دیدن خواستگار خود میره. این روش ازدواج چند سالیه که رواج بسیاری بین پسران و دختران آمریکا پیدا کرده و هنوزم تعداد خواستگاران دختر بیشتر از خواستگاران پسره.

اسکاتلند؛ خواستگاری در سال کبیسه

سال کبیسه سالیه که ما ایرانیا هر ۴ سال یه بار مهمون اون هستیم اما همین سال کبیسه واسه کشوری چون اسکاتلند بسیار خاصه که در قرن یازدهم، ملکه مارگارت به دخترها اجازه داد که در صورت تمایل شون از پسر مورد نظرشون، درخواست ازدواج کنن. ملکه مارگارت این رسم رو در تاریخ ۲۹ فوریه یه سال کبیسه رواج داد. براساس همین روایت و تاریخ دخترها هر ۴ سال یه بار به خواستگاری پسر مورد علاقه شون می رن. البته چندی بعد، رسم شد که اگه اون پسر پیشنهاد دختر رو قبول نکنه، مجبوره که عوضش یه دست پیراهن و یه جفت دستکش بچگانه واسه دختر بخره تا کینه رو از دل اون پاک کنه!

دخترها می تونستن از نظر قانونی بعد از رسیدن به ۱۲ سالگی و پسرها بعد از رسیدن به ۱۴سالگی ازدواج کنن، هرچند ازدواج در اون سنین با احتمال خیلی کم انجام می شد ولی بعد از شروع سال ۱۹۲۹، سن قانونی ازدواج به ۱۶ سالگی زیاد شد. در کشور اسکاتلند، رضایت و اجازه والدین اصلا لازم و نیاز به حساب نمیاد. در نتیجه اگه در کشوری دختر و پسری قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی قادر به گرفتن رضایت و اجازه پدر و مادرشون نمی شدن، به کشور اسکاتلند می رفتن تا در اونجا به عقد همدیگه درآیند.

خواستگاری مجله زندگی ایده آل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*