ویتامین های ضروری در دوران بارداری

ویتامین های ضروری در دوران بارداری

Nutrients-Pregnancy ویتامینای لازم بارداری

در دوران بارداری به چه مواد مغذی و ویتامینایی نیازه؟ مواد غذایی لازم واسه زنان باردار رو میشناسین؟

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ دوران بارداری یکی از دوران هاییه که باید مطمئن شید همه مواد مغذی لازم کودک و خودتون رو دریافت می کنین. نبود مواد مغذی کافی باعث می شه جنین با مشکلات پیشرفت ای مواجه شه. در حالیکه همه مواد مغذی واسه سلامت شما و کودکتون لازمه، نیاز به بعضی از اونا بیشتر از قبل حس می شه. بخاطر این داشتن اطلاعات کافی در مورد مهم ترین مواد مغذی که در طول دوران بارداری بیشتر از قبل نیاز دارین خالی از لطف نیس.

پروتئین واسه زنان حامله:

پروتئین واسه آدمایی که در دوران بارداری خود قرار دارن بسیار لازمه. این ماده مغذی یکی از مهم ترین موادیه که بدن شما و کودکتون به اون نیاز داره. جنین واسه رشد و پیشرفت طبیعی خود در رحم به پروتئین بیشتری نیاز داره. پروتئین پیشنهاد شده و مجاز واسه زنان باردار و شیرده حدود ۷۱ گرم در روزه. مصرف غذاهای غنی از پروتئین واسه زنان باردار شامل ماهیایی با جیوه کم( مثل سالمون؛ گربه ماهی، تن ماهی،میگو، تیلاپیلا)، مرغ، گوشت قرمز بدون چربی، لبنیات، بقولات، تخم مرغ، سویا، آجیلا و دانه ها می تونه به درد بخور باشه.

آهن و بارداری:

زنان باردار بیشتر از زنائی که باردار نیستن به آهن نیاز دارن. کمبود آهن ممکنه بیشتر از ۲۵ درصد زنان باردار رو تحت تاثیر خود بذاره. مصرف کم آهن در این دوران می تونه خطر سقط جنین، وزن کم کودک بعد از تولد رو به دنبال داشته باشه. مقدار آهن مجاز واسه مصرف در این دوران حدود ۲۷ میلی گرم در روزه. بیشتر ویتامینایی که در این دوران تجویز می شن شامل آهن اضافی هستن. غذاهای غنی از آهن مثل گوشت قرمز، مرغ، ساردین، توفو، غلات غنی شده از آهن، حبوبات خشک شده، بقولات،اسفناج، تخم مرغ، شکلات تلخ رو میشه مورد استفاده قرار داد.

اهمیت امگا۳ در بارداری:

بیشتر ادما از اسیدهای چرب امگا ۳ استفاده نمی کنن اما به کار گیری این ماده در دوران بارداری خیلی خیلی مهمه. این ماده مغذی واسه رشد مناسب مغز جنین لازمه. زنان باردار می تونن ۵۰۰ میلی گرم از دوکوزاهگزانوئیک اسید(DHA) و ایکوزاپنتانوییک اسید(EPA) رو در روز مصرف کنن. دست کم ۲۲۰ میلی گرم از DHA و ۲۲۰ میلی گرم از EPA باید مصرف شه. این دو اسید چرب لازم رو میشه در ماهیایی مثل سالمون، تن ماهی پیدا کرد اما بیشتر زنان باردار به مکمل غذایی این دو ماده نیاز دارن.

کلسیم و حاملگی:

مصرف مقدار کافی از کلسیم واسه همه زنان لازمه اما این موضوع در دوران بارداری خیلی خیلی مهمه. کمبود کلسیم می تونه به پره اکلامپسی( مسمومیت حاملگی ) منجر شه. این موضوع هم ممکنه باعث ایجاد مشکلاتی در سلامت جنین شه یا باعث مرگ اون شه. در طول دوران بارداری زنان به ۱۰۰۰ الی ۱۳۰۰ میلی گرم از کلسیم به صورت روزانه نیاز دارن. بخاطر این باید غذاهای غنی از کلسیم مثل شیر، ماست، شیر بادام غنی شده از کلسیم، شیر سویای غنی شده از کلسیم؛ پنیر کلبه؛ اب پرتغال غنی شده با کلسیم؛ توفو، سالمون؛ غلات غنی شده با کلسیم در رژیم غذایی زنان باردار وجود داشته باشه.

فولات در بارداری:

کمبود فولات در دوران بارداری می تونه مشکلات جدی در جنین بسازه. بخاطر این مصرف مناسب از این ماده مغذی واسه زنان باردار پیشنهاد می شه. مرکز کنترل و پیشگیری از مریضیا پیشنهاد می کنه زنان باردار روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنن. منابع غذایی که شامل فولات هستن شامل نون و غلات غنی شده با فولات، برنج و پاستای غنی شده، آووکادو، بروکلی، اسفناج، مارچوبه، کلم بروکسل، بادام زمینی، آب پرتقال، آب گوجه فرنگی، نخود فرنگی و بقیه حبوبات و بعضی میوه هاست.

ید واسه زنان باردار:

مقدار مصرف ید هم باید در دوران بارداری دوبرابر شه. بیشتر زنان باردار مقدار ید کمی رو دریافت می کنن. کمبود ید در دوران بارداری می تونه به تأخیر رشد در کودکان، عقب موندگی ذهنی، هوش پایین تر و افزایش خطر دچار شدن به مشکل مشکل توجه و بیش فعالی منجر شه. مقدار مصرف پیشنهادی ید در دوران بارداری حدود ۲۲۰ میکروگرم در روزه. بعضی از مکملای دارویی مقداری ید دارن اما در بعضی از اونا محتوایی یافت نمی شه. منابع غذایی غنی از ید شامل نمک یددار، ماهی، میگو، ماست، شیر، پنیر، بستنی، تخم مرغ، نون و پاستای غنی شده و جلبک دریاییه.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری رژیم غذایی مجله سلامت ویتامین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*