ویروس ایدز را سه بعدی ببینید / دو روش جدید مقابله با ایدز

ویروس ایدز را سه بعدی ببینید / دو روش جدید مقابله با ایدز

تازگیا تیم تحقیقاتی در دانشگاه تهران با اجرای پروژه تحقیقاتی ۲ روش رو که براساس تحقیقات درمان مریضی ایدز انجام داده بودن، ارائه کردن.

حسین کمک پور  از محققان این طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تحقیقات گذشته محققان جهان، اضافه کرد: تحقیقات جدید نشون میده که فاکتورهای محدود کننده بیماریها، پروتئینای طبیعی در سلولای انسانی هستن که از سلولهای تخصصی بدن در برابر عفونت ویروسی دفاع می کنن. این پروتئینا به نام “آپوبک”(APOBEC) شناخته می شن.

: سلولهای تخصصی با تولید این پروتئین در برابر عفونتای ویروسی از بدن دفاع می کنه. این پروتئین در سال ۲۰۰۷ از طرف محققان دانشگاه کالیفرنیا کشف شد.

پروتئین اپوبک (APOBEC)

کمک پور با بیان اینکه پروتئینای آپوبک دارای ۷ عضو هستن، خاطر نشون کرد: مهمترین اونا ۹ آپوبک ۳G و ۳Fه که باعث از هم پاشیدگی (نابودی) ویروس HIV می شه.

ایشون با بیان اینکه ساختار کارکرد این پروتئین هنوز به طور کامل شناخته شده نیس، ادامه داد: وقتی که ویروس ایدز وارد بدن می شه، سلولها مبادرت به تولید پروتئین آپوبک می کنن ولی این پروتئینا قادر به مقابله با ویروس HIV نیس.

ایشون دلیل این رو وجود پروتئینای Vif در ویروس ایدز گفت و اعلام کرد: این پروتئینا به دلیل مکانیزمهایی که دارن می تونن بر پروتئینای آپوبک پیروز شدن.

پروتئین اپوبک 

این محقق با اشاره به تحقیقات انجام شده در این مورد، توضیح داد: در این تحقیقات ۲ راه حل واسه مقابله با ویروس ایدز ارائه شد. یکی اینکه پروتئین آپوبک رو تقویت کرد تا بتونن بر ویروس ایدز پیروز شدن.

ایشون راه حل دوم رو ضعیف کردن پروتئین Vif بیان کرد و گفت: از اونجایی که ساختار پروتئین VIF شناخته شده نیس از این رو تقویت پروتئین آپوبک روش مناسبی واسه مقابله با ویروس HIVه. تقویت این پروتئین منتهی به ضعیف شدن ویروس Vif می شه.

تصویر سه بعدی ویروس ایدز که بخش نارنجی محلهاییه که ویروس به سیستم ایمنی حمله کرده و قسمت خاکستری بخشهاییه که مقابله میان سیستم ایمنی ویروس HIV رو نشون میده

کمک پور با اشاره به چگونگی تقویت پروتئین آپوبک، اعلام کرد: با به کار گیری روش های ژنتیکی میشه ژن پروتئین آپوبک رو از بدن دریافت و پس از تقویت اون و قرار دادن اون در سلولها، سلولها مبادرت به افزایش می کنن.

ایشون با تاکید بر اینکه از زمان کشف پروتئین آپوبک ۳G پیشرفتای زیادی در راه چگونگی فهم عملکرد فعالیت اونا و هم اینکه چگونگی عملکرد فعالیت Vif در خنثی کردن عمل آپوبک صورت گرفته، بیان امیدواری کرد که با در نظر گرفتن تحقیقات در حال انجام در ایران و بقیه کشورای دنیا، بشه در آینده نتیجه های خوبی واسه ارائه روش های بهینه واسه درمان مریضی ایدز ارائه شه.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*