هیات دولت چند تا لایک داره؟ / کاریکاتور
Internet Business Concept, Financial Development and Management, Business Investment Finance and Planning

هیات دولت چند تا لایک داره؟ / کاریکاتور

تب حضور وزیران دولت یازدهم در شبکه های اجتماعی بالا گرفته. اون قدر که عضویت اونا در این سایتا به سوال ثابت خبرنگاران تبدیل شده.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: «لایک و کامنت و فن پیج» این روزا واسه اعضای کابینه یازدهم، واژه های آشنایی هستن. چه واسه اونا که فعالیت شون رو به صورت رسمی در شبکه های مجازی اعلام کردن و چه واسه اونا که مجبورند هرروز باز شدن صفحه ای جدید به نامشون در شبکه های اجتماعی رو تکذیب کنن و بگن در این سایتا عضویت نداریند. حتی واسه وزیرانی که  زیاد در حال و هوای حضور در اینترنت و شبکه های اجتماعی نیستن هم شنیدن این عبارت ها و واژه ها دیگه عادی شده. چون که «فیس بوک» حالا بحث داغ این روزهاست. ان قدر که دادستان کل کشور هم مجبور شده بخشی از وقت خود رو به پرسشهای خبرنگاران در این باره اختصاص بده. این یعنی بحث حضور چهره ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، داغ تر از همیشه شده.

چهره های سیاسی و فیس بوک

به کار گیری شبکه اجتماعی «فیس بوک» از سال ۸۸ و همزمان با رقابتای انتخاباتی ریاست جمهوری دوره دهم شدت گرفت.پس از برگزاری انتخابات و در جریان وقایع پس از اون، این سایت فیلتر شد. فیلتر شدن فیس بوک اما وسوسه بعضی چهره های سیاسی واسه فعالیت در این شبکه رو از بین جنگ. طوری که هر چند وقت یه بار نشانی صفحه هایی با نام چهره های سیاسی  بین کاربران می چرخید و پس از گذشت چند روز ، وجود این صفحه ها و عضویت در فیس بوک از راه همون چهره ها تکذیب می شد. هرچند بعضی منسوبان به چهره های سیاسی و حتی افراد نزدیک به دولت دهم هم فعالیت خود در این شبکه ها رو هیچ وقت تکذیب نکردن و بازم به فعالیت ادامه میدن.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ خیلی از نامزدهای ریاست جمهوری از پتانسیل شبکه های اجتماعی فیس بوک و توئیتر واسه تبلیغات استفاده می کردن. با روی کار اومدن دولت حسن روحانی، اون سایت شخصی اش رو فعال تر کرد و  با حضور فعال محمد جواد ظریف وزیر خارجه  دولت تدبیر و امید (که این حضور مثل حضورهای قبلی تکذیب هم نشد) دیپلماسی فیس بوکی و توئیتری سیاستمداران ایران هم فعال تر شد.

                                                                            “

معروف ترین نمونه اش که جنجال هم آفرید پیام شادباش محمد جواد ظریف به مناسبت سال نو یهودی و نظرش درباره هولوکاست بود.

در ادامه فعالیتای فیس بوکی سیاستمداران و اعضای کابینه دولت روحانی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و بیژن زنگنه وزیر نفت هم حضور رسمی خود در این شبکه اجتماعی رو اعلام کردن.

مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی هم در جواب به خبرنگاران، عضویتش در فیس بوک رو«به تاسی از اقدام پیشروانه جناب آقای دکتر ظریف» دونست.

اقدامی که محمد علی ابطحی هم در وبلاگش کنایه بامزه ای به ان زده بود:« چشم نخورن الهی، اعضای دولتی فیس بوک داره زیاد میشه. خانوم افخم، سخنگوی وزارتخارجه هم قراره تو فیس بوک مواضع نظام رو مطرح کنه. ساقی فیلتر شکنشون هم شاید وزیر خارجه باشه که جنس خوب در اختیار وزرا بزاره. ولی جلو ناشناسا بده که فیس بوک توی این دولت پر کار فیلتر باشه. ما گفته باشیم.»

هرچند بعضی اعضای دیگه کابینه مثل  الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور و محمود واعظی وزیر ارتباطات، صفحه های راه اندازی شده به نام خودشون در فیس بوک رو منکر شدن و اعلام کردن این صفحه ها جعلیه.

این لایحه چند تا لایک داره؟

ماجرای صفحه های فیس بوکی حتی به هیات دولت هم کشیده شد. روز دوشنبه یه روزنامه و چند سایت اینترنتی خبر از ایجاد صفحه فیس بوکی «کابینه تدبیر و امید» از راه وزیر نفت دولت یازدهم دادن. خبری که بدون این دست اون دست کردن با واکنشای طنز کاربران شبکه های مجازی هم مواجه شد. این، یکی از ده ها عکس العمل طنز به حضور کابینه تدبیر و امید در دولت یازدهمه:« فکر کنم با این وضعی که وزرای دولت دارن پشت سرهم توی فیس بوک عضو میشن و حتی پیج کابینه رو هم راه انداختن، کم کم جلسات هیات دولت توی همین فیس بک برگزار بشه و تصمیماتشون هم همین جا اعلام بشه. مثلا لایحه ها رو استاتوس کنن و بگن این لایحه چندتا بلیک داره؟ چندتا؟»

 هرچند خود زنگنه یه روز بعد، وجود صفحه فیس بوکی کابینه رو تکذیب و اعلام کرد دولت و کابینه، اینجور صفحه ای در فیس بوک ندارن.

اما شاید همین حضور وزیران کابینه یازدهم در سایتی فیلتر شده، نشون از خط شکنی دولت واسه رفع بعضی محدودیتا باشه. اون قدر که ماجرا به نشست مطبوعاتی دادستان کل کشور هم کشیده شد و سخنان حجت الاسلام محسنی  در این باره، احتمال رفع فیلتر فیس بوک رو بالا برد. اون گفت:« اگه جرایم و مصادیق مجرمانه از فیس بوک رفع شده باشه بله می تونه رفع فیلتر انجام بشه اما اگه جرایم مجرمانه موجود باشه فیلترینگ باید ادامه پیدا کنه. درباره بررسی محتوای سایتا کارگروهی تشکیل شده و براساس مصوبه ای در تیرماه ۸۸ که دور و بر اون شش وزارتخانه، دادستان کل کشور و بقیه دستگاه ها عضو این کارگروه هستن و اختیاراتی واسه اون تعریف شده، این کارگروه موظفه تا تموم مصادیقی که مجرمانه تشخیص داده می شن رو بررسی و رفع کرده و درصورتی که از رفع کامل اون اطمینان یابد از فیلترینگ هم خارج می شه.»

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*