ویژگی های رفتاری افراد باهوش

ویژگی های رفتاری افراد باهوش

دارای ویژگیای خاصی هستن که اونا رو از عموم جامعه جدا میسازد در این مقاله به بررسی چند مورد از این ویژگیا می پردازیم.

افراد باهوش از سلامتی بیشتری بهره مند هستن

محققان تازگیا فهمیده ان که ضریب هوشی افراد در سلامت اونا تاثیر داره طوری که افراد باهوش تر از سلامت مطلوبتری بهره مند هستن. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از روزنامه ساندی هرالد، این محققان می می گن کودکانی که ضریب هوشی پایین تری دارن بیشتر در برابر دچار شدن به امراض جدی قرار دارن. این تحقیقات نشون می دهد در میان نوجوانانی که درصد ضریب هوشی اونا نسبت به بقیه همسالانشون پایین تره احتمال دچار شدن به امراضی چون بیماریهای قلبی، دیابت، آسم، سرطان، آرتروز و سکته به مراتب بیشتره. تحقیقات انجام شده بوسیله یه گروه پژوهشی از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در آمریکا نشون داد در ازای هر ۱۵ نمره بیشتر در تست ضریب هوشی در سن ۱۷ سالگی، یه سوم احتمال دچار شدن به مثل این بیماریها در سنین نوجوونی و بالاتر کاهش می یابد.

این تحقیق ها نشون می دهد حتی وقتی که این کودکان با وزن پایین متولد می شن، با در نظر گرفتن اینکه این بر رشد هوشی و فاکتورهای اجتماعی و اقتصادی اثر میذاره، ضریب هوشی بالا واسه اونا وضعیت مطلوبی به وجود می آورد. یافته های این بررسی ها در مجله اپیدمیولوژی و بهداشت جمعی منتشر شده و می تونه نشون بده که ضریب هوشی در دوران کودکی شاخص زودهنگامی واسه سلامت آینده افراده.

افراد باهوش تر کمتر به اعتیاد گرایش دارن

محققان براساس یافته های یه تحقیق جدید به مسوولان آموزش و پرورش پیشنهاد می کنن: دانش آموزان دارای هوش هیجانی پایین رو شناسایی کنن و با برگزاری دوره های آموزشی، متغیرهای هوش هیجانی اونا رو پیشرفت بدن تا از گرایش اونا به اعتیاد جلوگیری کنن.

ویژگی ها و شرایط نامساعد رشد عاطفی و هیجانی نوجوانان و جوانان می تونه ایجاد کننده گرایش به اعتیاد باشه. بنابر این پژوهشی با هدف بررسی رابطه هوش هیجانی با استعداد اعتیاد دانش آموزان بوسیله محمد قنبری طلب از گروه علوم تربیتی دانشگاه پیام نور لردگان شهرکرد و همکارانش انجام شد.

در این تحقیق توصیفی- تحلیلی که جامعه آماری اون رو همه علم آموزان پسر دوره پیش دانشگاهی شهرستان شهرکرد تو یه سال تحصیلی تشکیل می دادن، تعداد ۱۱۲ نفر با به کار گیری راه نمونه گیری خوشه ای مرحله ای مثلا آماری انتخاب شدن. وسیله تحقیق شامل پرسشنامه هوش هیجانی بار-اون و امتحان استعداد اعتیاد (APS test) بود. داده ها با به کار گیری ضریب اتحاد پیرسون و رگرسیون موشکافی شدن.

یافته ها نشون داد بین عامل های درک هیجانی، نظم جویی هیجانی و استفاده هیجانی با استعداد اعتیاد رابطه منفی و معنی داری هست. هم اینکه عامل های اداراک و نظم جویی هیجانی قدرت پیش بینی استعداد اعتیاد رو نشون دادن.

با در نظر گرفتن یافته های تحقیق حاضر، نقصان هوش هیجانی یکی از عوامل موثر در گرایش علم آموزان به مصرف مواد مخدره که بر این پایه آموزش هوش هیجانی به دانش آموزان نیاز به نظر می رسه.

این مطالعه در مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد منتشر شده.

مغز افراد باهوش بهینه تر عمل می کنه

تحقیقات گروهی از کارشناسان مغز نشون می دهد که تعداد اتصالات بین نورون های کورتکس مغز با هوشمندتر شدن فرد کاهش می یابد.

به گزاش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سایکوسنترال، در این مطالعه واسه اولین بار از راه انحصاری تصویربرداری از نورون های مغز استفاده شد. به کمک این روش رشته های عصبی بین نورون ها به روشنی قابل مشاهده و شمارشه.

محققان با بررسی کورتکس مغز ۲۵۹ داوطلب به این نتیجه رسیدن که تعداد دندریت ها یا پایانه های سلول های عصبی داوطلبان باهوش و معمولی فرق داره.

دندریتها زائده های رشته مانندی هستن که به جسم سلول عصبی وصل هستن. اونا مسئولیت انتقال پیام های صادر شده از یاخته حسی مجاور یا یاخته های عصبی رده بالاتر یا به درون نورون رو بردوش دارن.

محققان قبل از بررسی ساختار مغزی داوطلبان، با به کار گیری آزمون IQ اندازه هوش هر کدوم از داوطلبان رو شناسایی کردن.

بررسی تصاویر بدست اومده از کورتکس مغز داوطلبان نشون می دهد که هرچه اندازه هوش افراد بالاتر باشه، تعداد دندریت ها یا پایانه های عصبی در اندازه مشخصی از کورتکس کمتره.

به گفته محققان، یافته های این تحقیق به طور کامل بر خلاف انتظاره و در شرایط معمولی انتظار می رود که تعداد اتصلات عصبی یا سیناپسی افراد باهوش بیشتر از افراد معمولی باشه.

محققان پس از بررسی پایانی وضعیت هوش و تعداد اتصالات عصبی مغز افراد باهوش به تئوری خیلی مهمی رسیدن.

اونا فهمیدن که مغز افراد باهوش با فعالیت کمتر و بازده بیشتر، انرژی کمتری در قبال خروجی بیشتر تولید می کنه، پس بر خلاف باور موجود نباید توقع داشته باشیم که مغز افراد باهوش بزرگتر از افراد معمولی باشه.

افراد باهوش بیشترً عینکی هستن!

افراد عینکی باهوش هستن؟ این عقیده به وقتی برمیگرده که افراد در کتابخونه تاریک و یا مکان هایی با نور کم کتاب می خوندن و به خاطر همین بینایی اون ها ضعیف می شد و مجبور به به کار گیری عینک بودن، اما الان محققان ژنتیک اعلام کرده ان از نظر علمی افراد عینکی واقعا افراد باهوشی هستن.

به گزارش ایسنا به نقل از تلگراف، محققان دانشگاه ادینبورگ یافته های ژنتیکی بیشتر از ۴۴ هزار و ۴۸۰ نفر رو مورد تحلیل قرار دادن. اونا به این نتیجه رسیدن افراد باهوش حدود ۳۰ درصد بیشتر به به کار گیری عینک در زمان خوندن نیاز دارن. هم اینکه محققان در این تحقیق به این نتیجه رسیدن توانایی شناختی بیشتر با ژن های سلامت قلب و عروق رابطه داره.

این تحقیق براساس بررسی دقیق ترین ژن های هوش که تا الان کشف شده صورت گرفته. در این تحقیق، ۱۴۸ منطقه ژنوم مربوط به عملکردهای شناختی بهتر بررسی شد. یافته های این تحقیق به درک بهتر کاهش عملکردهای شناختی که بر اثر کهولت سن یا مریضی ایجاد می شه کمک می کنه. البته هدف از این پروژه بررسی رابطه ژنتیکی بین هوش، بینایی و سلامت قلب و عروق نبود.

سرپرست این تحقیق دکتر گیل دیویس از مرکز پیری شناختی و اپیدمیولوژی شناختی دانشگاه ادینبورگ اعلام کرد: در این تحقیق خیلی از فرق های ژنتیکی کمک کننده در وراثت پذیری مهارت های فکری شناسایی شدن.

کسائی که در این مطالعه شرکت کردن تحت بررسی همه شکل های جور واجور آزمون های فکری واسه دستیابی به توانایی شناختی عمومی قرار گرفتن. در این تحقیق همه آزمایش های ژنتیکی و بررسی DNA هم انجام شد و مشخص شد هیچ کدوم از افراد گرفتار به زوال عقل یا سکته مغزی نبودن.

یافته های این تحقیق در نشریه Nature Communications منتشر شده.

افراد باهوش به راه حل مشکلات می اندیشند

یه مشاور خونواده گفت: افراد باهوش مشکلات رو عمیقاً می فهمن و به راه حل اونا می اندیشند.

“زینب شکوری” در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه زنجان، گفت: اینکه کودک زود به حرف بیاد به تنهایی نمی تونه نشونه نبوغ و استعداد اون باشه، اما اگه اون از لغات و جملات پیشرفته استفاده کنه، شایدً به همون باهوشیه که فکرش رو می کنین.

ایشون گفت: یه کودک دو ساله معمولی می تونه جمله ای مانند “یه سگ اونجا هستش” رو به زبون بیاره، اما یه کودک نابعه این جمله رو می گوید: “یه سگ قهوه ای در حیاط پشتیه و داره گل ها رو بو می کنه”.

این مشاور با اشاره به اینکه کودکان باهوش می تونن مفاهیم پیچیده رو بفهمن، اعلام کرد: این کودکان از روابط جورواجور سر در می آورد و ذهنی فکر می کنن.

ایشون اعلام کرد: یه کودک نخبه اشتیاق زیادی نسبت به جزئیات نشون می دهد، این در حالیه که کودکان بزرگتر ممکنه بخوان درباره جزئیات و چگونگی کارکرد یه وسیله اطلاعاتی کلی داشته باشه.

شکوری در ادامه با اشاره به اینکه کودک خردسال متوجه جابجایی ها می شه، گفت: این کودکان می تونن یه اسباب بازی رو دقیقاً سرجای خودشون بذارن و اگه چیزی در جای اصلی خودش نیستش باشه، متوجه شده و سئوالات خود رو نسبت به چرایی اتفاق پیش اومده از والدین و دور و بری ها پرسیده و جواب راضی کننده خود رو پیدا می کنن.

خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا

واسه افزایش هوش چیکار باید کرد؟

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*