طوفان فکری چرخشی چیه و چه کاربردی داره؟ 

دانلود پایان نامه

 

تصور کنین که شرکت تون محصول جدیدی تولید کرده و شما در جست وجوی بهترین روش ممکن واسه بازاریابی این محصول هستین. چیزی که لازم دارین یک جلسه ی طوفان فکری درست و حسابیه. همه اعضای تیم رو در اتاق جلسه دور هم جمع می کنین و شروع می کنین به ایده زدن.

علی که پرحرف ترین و تأثیرگذارترین عضو تیمه، فوری اعلام می کنه که به نظرش بیشتر از هرچیز از راه تلویزیون و رسانه های اینترنتی جواب می ده. بقیه ی اعضای تیم شروع می کنن به ارائه ایدهایی که طبق همین باور ی علیه. ده دقیقه ی بعد، گروه در فوران ایده های مربوط به تلویزیون و آنلاین غرق می شه و هیچکی هیچ گزینه متفاوتی پیشنهاد نداده؛ چون که باور ی علی از همون لحظه اول، راه فکری جلسه رو تعیین کرده.

شک نداشته باشین هیچکی جلسه ی طوفان فکری رو به قصد غافل شدن از ایده های خوب شروع نمی کنه. اما وقتی برخورد قاطعانه ی یک نفر باعث شه بحث از اول تا آخر فقط در یک خط فکری پیش برود، خیلی راحت می شه در دام غفلت افتاد و ایده های خوب رو از دست داد.

در این مواقع ابزاری مثل طوفان فکری چرخشی خیلی به درد می خوره. این روش به اعضای تیم اجازه می ده تا بدون اثر گرفتن از یک شخص خاص، مستقلانه ایده های اصیل خودشون رو ارائه بدن.

در این مقاله، مفصل در مورد طوفان فکری چرخشی صحبت می کنیم و شکلای مختلف مختلف اونو توضیح میدیم تا بتونین در زمان ضرورت، نوع متناسب با موقعیت مخصوص خودتون رو انتخاب کنین.

نحوه ی استفاده از روش طوفان فکری چرخشی

مرحله اول: اعضای گروه رو دور یک میز جمع کنین. به هر نفر یک ورق کاغذ بدین تا هرکی بتونه ایده های خودشو جداگونه بنویسه.

مرحله دوم: نقش آسون کننده رو بر عهده بگیرین و مسئله یا مشکل مد نظرتون رو واسه اعضای گروه توضیح بدین. اهداف طوفان فکری رو دقیق و مشخص بگید. سؤالات اعضا رو جواب بدین، اما نذارین بحث و گفت وگو شکل بگیره. هدف از این مرحله اینه که هیچکی تحت اثر دیگری قرار نگیرد و همه بتونن خلاقیت خود رو بدون محدود کردن واسه فکر کردن به کار بگیرن.

مطلب مشابه :  عقد اجاره چه نوع عقدیه؟ 

خلاقیت-خلاقانه

مرحله سوم: از اعضای تیم بخواهید تا هرکدام در سکوت دنبال ایده و راه حل بگردند. هرکی باید فقط یک ایده رو روی کاغذ بنویسه.

مرحله چهارم: وقتی همه ایده شون رو روی کاغذ آوردن، از افراد بخواهید تا هرکدام کاغذشون رو به نفر بغل دستی شون بدن. حالا هرکی ایده نفر قبلی رو در دست داره.

مرحله پنجم: در این مرحله هرکی باید از ایده نفر بغل دستی اش استفاده کنه و با الهام گرفتن از اون، ایده جدیدی ایجاد کنه. بعد از اینکه همه ایده جدیدشان رو نوشتند، از اونا بخواهید که دوباره کاغذشون رو به نفر بعد خودشون بدن.

مرحله ششم: دور چرخاندن کاغذها و نوشتن ایده های جدید رو همین طور ادامه بدین تا به جایی برسین که به اندازه کافی ایده جمع شده باشه. همه کاغذها رو جمع کنین. حالا می تونین ایده ها رو منظم کرده، تکراریا رو حذف کنین و در مورد هرکدام که لازم بود به بحث و گفت وگو بدین.

امتیازات و مشکلات

طوفان فکری چرخشی شباهت زیادی به داره. فرق بزرگ روش چرخشی که از امتیازات اونم هست، اینه که اعضای گروه می تونن با الهام گرفتن از ایده های بقیه، راه حلای جدیدی ارائه بدن و در عین حال، فکرشون تحت اثر افراد پرحرف و قاطع گروه محدود نشه. از دیگر امتیازات روش چرخشی اینه که باعث می شه همه افراد گروه شانس برابری واسه عرضه ایده هاشون داشته باشن. اگه در گروه تون کسائی داشته باشین که اعتمادبه نفس شون پایین بوده یا خجالتی باشن، با کمک روش چرخشی می تونین مشارکت کردن در جلسه رو واسه اونا راحت تر کنین.

یکی از مشکلات این روش اینه که معلوم می شه کی کدوم ایده رو نوشته. از آنجایی که کاغذها به ترتیب دست به دست می شن، ممکنه بعضیا ایده هاشون رو سانسور کنن؛ فقط به خاطر این که میدونن نفر بعدی قراره نوشته اونا رو بخونه. یک عیب دیگر هم اینه که هر شخص فقط از ایده های یک نفر الهام میگیره، نه از گروه به طور کل.

مطلب مشابه :  طرز لباس پوشیدن چه تاثیری روی حال و هوای شما داره؟ 

نکته:

واسه اینکه معلوم نشه کدوم ایده مال کی بوده، می تونین کمی در روش چرخشی تغییر بسازین. به جای دست به دست کردن کاغذها، می تونین بعد از هر دور ایده نوشتن، همه کاغذها رو جمع کنین، اونا رو بُر بزنین و بعد دوباره بین افراد پخش کنین.

شکلای مختلف دیگر طوفان فکری چرخشی

می تونین به جای نوشتن ایده ها روی کاغذ، طوفان فکری رو به شکل شفاهی بکنین. از اعضای تیم دعوت کنین دور یک میز بشینن و مسئله رو واسه شون توضیح بدین. بعد یکی یکی از افراد بخواهید تا هرکدام یک ایده پیشنهاد بدن. تموم ایده ها رو روی کاغذ بنویسین تا بعدا بشه در موردشان بحث کرد.

نوع شفاهی معمولا سریع تر از نوع نوشتاری طوفان چرخشی پیش میره. با این حال، ممکنه بعضیا دوست نداشته باشن جلوی کل اعضای تیم ایده شون رو بگن. واسه اینکه این اتفاق نیفتد، به همه اطمینان بدین که تک تک ایده ها ارزش بحث کردن دارن و به همه پیشنهادها وقت اختصاص داده میشه.

روش چرخشی رو میشه در گروه های بزرگ تر هم استفاده کرد. اول افراد رو به گروه های کوچیک تر تقسیم کنین و بعد از اعضای هر گروه بخواهید تا به کمک هم به یک ایده قوی و عالی برسن و اونو روی کاغذ بنویسن. بعد هر گروه کاغذش رو به گروه بعدی می ده. گروه جدید هم باید با الهام گرفتن از ایده گروه قبلی، به یک ایده جدید برسه. (واسه اطلاعات بیشتر در مورد این روش، به مطلب روش چارِت مراجعه کنین)

دیدگاهتان را بنویسید